bugün

kendi ülkesinin sınırları dışında hiç bir hükmü olmadığı vede ülkesinden ayrılmadığı için yüzüğü taşımamıştır. elrondun divanında yüzüğü onun saklaması konusunda tartışsalarda bundan vazgeçilmiştir. filmde bu karakter yoktur.
hobbit serisinde bahsedilen ormanda yaşayan büyücügillerden.

en büyük silahı şarkılarıdır. bir badireden sonra evine konuk olan frodo'ya tom'un eşi(altınyemiş) onun için; ormanın, tepenin ve suyun efendisidir demiştir.

görsel
Büzüğü etkilenmeden elinde tutabilen yegane lotr karakteri.
Filminde dahil etmediği için Peter Jackson'a bir hayli kırgın olduğum yüzüklerin efendisi karakteridir. Kitapta geçer.

Bombadil, her şeyi salmış, orta dünya umurunda olmayan, yeyin lan birbirinizi diye evinde mısır patlatan bir tip. Böyle bir tutum için ne lazım? Daşşşşlık gibi bir özgüven. Yüzük zaten bana dokanmaz, bunca yıllık birikimimle bana ters laf edeni yamulturum kafasında.

Yüzüğü götürmeyi falan da kabul etmiyor zaten. Baya baya dünya skime, g*tüme minare takılıyor yani. Tipe baksana. Başka ne yapsın:

görsel
Lord of the rings'in en enigmatik karakteri.

insan, cüce, hobbit ya da elf değildir. maia değildir. valar değildir. eru hiç değildir. yüzük tarafından bozulamaz, etkilenmez.

Glorfindel kendisinden bahsederken, bombadil'in ilk olduğunu ve son olacağını söyler.

en yaygın inanış kendisinin, orta dünyanın (arda) bir yansıması, evrenin bir avatar'ı olması şeklindedir. kendisi aslında doğa anadır, zaman babadır.