bugün

iyi niyetli bir çabadan öteye geçememiş netflix'teki türk dizisi. sürpriz niyetine dizide ne varsa hepsi önceden tahmin edilebilir, birden açığa çıktığında da hiç şaşırtmayan olaylardan oluşuyor. da vinci şifresi, melekler şeytanlar hatta sherlock ve hatta harry potter bile okumuş / izlemiş kitle için vasat bile sayılabilir.
izlerken ingilizce dublajını merak ettim, bok gibin. pazardaki tüm sesler yok oldu sadece ikisini duydum. biz mesela dublaj yaptığımızda yabancı dil üzerinde eğreti durmuyor, yani dudak hareketleri filan garip gelmiyor göze batmıyor ama ingilizce dublaj bizim dilin üstüne olmuyor. çok alakasız ve uyumsuz görünüyor. yani adamın vurgu yaptığı yerle dublajdaki vurgu aynı anda olmuyor. öyle işte.

dizi hakkında; dizi ilk 3 bölümden sonra düzeliyor. ondan sonrada klişe üstüne klişe. gerçi artık bilmiyorum ne farklı olabilir. mesela superhero olsam ki dizide insan kaynaklı güçler yok ama öyle olsam diyelim gidip hemen manitaya ahan ben şöyle taş gibiyim der miyim?, hele bi de vampirellayı kurtarmaya çalışan bi ölümsüz varken ve bizi bulsa zikcek bir ölümsüz bu bu arada. sanmam, bazı şeyler mecburen klişe oluyor sanırım. beni en rahatsız eden şey böyle oyunculardan sanki arkadan biri “şindi şunu söyle” diyorda bizimkiler repliği öyle söylüyor. hayır vakit filan yok demesin kimse 2 sene önceden başlandı dedikoduları. değişik.
sürekli olarak sikmişim istanbulu dedirterek izleten dizidir. istanbul'u koruma olayının ne çekiciliği var ne de draması.
Bence dizinin en önemli eksiği dizinin ana temasını oturtmadan mevzuları anlatmaları. Mesela ilk bölümü 1 saat yapar ve tarihsel bir giriş yapabilirlerdi. Sadece aralarda birer sahne flashback yaparak bu ölümsüzler vs muhafızlar kavgasında temel dinamikler anlaşılmamış. Muhafızı eğitme zahmetine girmeden geçmişinde sokak kavgalarından dövüşmeyi öğrenmiş birini kısa sürede süper savaşçı yapabilirlerdi. Hani genetik olarak tamam adamın sülalesi savaşçı ama en azından enzio gibi atalarının ruhunu falan hatırlayabilirdi. Hazar erguclu yerine daha enine boyuna bir kız olmalıydı. Judo yaptım diyor eyvallah da 45 kilo kız 100 kilo adamı çelme takarak nereye kadar düşürür. Aikido bile daha mantıklı.

Açıkçası ölümsüzlük mevzusunu inandırıcı bulmadım ve amacını anlamadım. Hele aşkı için hayatını ortaya koyduğu kız da 2 günlük. Bari eskiden beri sevdiği mahalleden aşkı vs olaydı.
mahalleden aşkı kısmına baya bir güldüm.

ferhat ile sultan bekliyor bu şopar (bkz: swh)
Bon sodok olonom hokon.
Trt'deki istanbul muhafızları çizgi filminin adult versiyonu.
10 bölüm izledim. Düşüncem bu.
ilk sezonu bitirdim. normalde türk dizisi izlemem. hatta dizi izlemem. ama netflixin yani yabancı bir şirketin yaptığı ilk türk dizisi olmasından ötürü izledim. boş, balon muhabbetlerine bakılmadan izlenmesi ve desteklenmesi lazımki daha güzel işler çıksın. imdb de 8 verdim. ayrıca bence bir çırpıda izleniyor. ikinci sezon daha iyi olabilir. bir de iki oyuncuya değinmek istiyorum. bundan sonrası spoiler olabilir. uyarmadı demeyin renkli yazdım hemde. biri okan yalabık. kötü adam karakterini ne güzel oynamış. ölümsüzün o ölümsüzlüğünü hissettiriyor resmen. biri de tekin karakterini oynayan yozlaşmış polis. ilk kez bu dizide tanıdım bu abiyi. keşke ölmeseydi de ikinci sezonda da izleyebilseydik kendisini.

görsel

not: o ceketin aynısından ben de istiyorum.

görsel
türk dizisi kapsamında değerlendirilirse netflix yapımı oluşu sayesinde gayet ortalama üstü bir seviyede gördüğüm istanbul'da geçen dizi.

dizi müziklerine ayrı bir parantez açmak lazım mesela hey douglas çok iyi gitmiş bazı sahnelerde.

ben diziyi beğendim açıkcası genel olarak. tabi henüz 4. bölümü yeni bitirdim ama son bölümlerde ne kadar batırabilirler ki? neyse kaşınmayalım.*
dizideki iki hatun da bayağı farklı tarzlara sahipler ve ikisini birden beğenmeyen erkek yoktur diye düşünüyorum. ayça ayşin turan bir tık daha önde bence güzellik açısından.

--spoiler--

4. bölümün sonundaki savaş - seviş sahnelerinin senkronizasyonuna bittiğim dizi.

--spoiler--
türkçe çevirisi “koruyucu” olan izlenilemsi dizi.
izlemeyin diyemem ama beklentiye girmeyin. Ortalama bir Türk TV dizisi olarak bakın.
Beklentisiz izlenmesi tavsiye edilen ilk türk Netflix original dizisidir. Benim şahsi fikrim: beğenmedim ama içimdeki milli gurur izlettirdi. Hobby olarak netflixde dizi izlediğim için çok fazla kıyaslama şansım oldu. Bir stranger things yada orphan black olmasada, tv’de oynayan standart türk dizilerden kat kat daha iyidir.
Bizimkiler bu diziyi sulalsi raad elestiriyorlar çünkü anlattığı coğrafya ve konularda geçen yerlere aşina olmakla birlikte Türk ahlakını ve yasantisini biliyoruz. Diğer izledigimiz dizi ve filmler daha inandırıcı geliyor çünkü o bölge de ya da o kültüre karşı ciddi bir bilgimiz yok ve batı hayranligimiz malesef ki fazla. Adam Sultan Ahmet de ki balicileri görünce haliyle biraz diziyi yadırgıyor ama çok da elestirilicek bi kısmı yok bence dizinin tamam eksikler olabilir ama en azından bi başlangıç yaptık yahu
42 dakika olan dizi nasıl izlenir onu gayet iyi görmüş olduk. Bizim kanallarda bir sürü kaliteli dizi var hatta belki bu diziden de kaliteli ama 2 saat 34 dakika süren ve bu nedenle yarısı müzik eşliğinde klip çekerek boşa zamanla doldurulan dizinin kaliteli olması nasıl mümkün olabilir.
Yabancıların dikkatini çekebilecek bir senaryosu olan klişelerden arınamamış lakin akıcı ve sürükleyici bir dizi benden geçer not aldı.
Netfilx kalitesinde bir dizi değil sezonu bitirdim ama mantık hataları mevcut herhangi bir tv kanalında yayınlansa bi çoğunuz bok atarsınız ama netfilx kaşesi olunca ağbee çok iyi yhaa yorumları görüyorum.
izlediğim çoğu yabancı diziden daha iyi bir yapıt. türk işi olduğundan ön yargılarınız olması normal. bence türkiyeyi, osmanlıyı, türk değerlerini, eserlerimizi,istanbulun güzelliğini,kültürümüzü her şekilde her detayda önümüze sunan ve sürekli dile getiren güzel bi çalışma olmuş. ama gelin görün ki gurur duyulmak yerine aptal aptal yorumlara maruz kalmış. diziye puanım 9
çağatay ulusoyun oyunculuk anlamında sınıfta kaldığı dizi.
--spoiler--

Bu kadar salakça kararlar alması bence bir senaryo hatası. Seyirciye cringe yaşatıyor. iki gündür tanıdığı kız için babasının uğruna öldüğü gömleği veriyor falan. Ama ülkemiz adına bir ilerleme tabi ki.

--spoiler--
Hazar erguclu yerine o rolü Melis Birkan'a falan vermelilerdi. Tek başına bütün ölümsüzleri bile dövecek potansiyel var bence kadında. Burçin Terzioğlu çok güzel ölümsüz olmuş ayrıca. Okan yalabık olsam ben de gezegeni yakardim.
https://twitter.com/carbo...tatus/1076935596638158849
IMDb puanlamasında tüm dünyada 5 milyon proje arasında 10. sırayı alarak tüm zamanların en iyi IMDb sıralamasına sahip Türk yapımı olma rekorunu geliştirmiştir.

https://www.cnnturk.com/k...ampaign=buffer&page=2
bizim insanımız poh pohlamayı sever.

gel gelelim çok basit bir kurgu.
Zaten izleyici kitlesi halihazırda netflix vs şirketlerin takipçisi ve böyle yapımları daha önceden izlediği için ortalama üstünde. Onun için beğenilmemesi gayet olası. Görüntü kalitesi ve mekanlar (özellikle yurt dışına Türkiye'yi tanıtmak açısından) çok güzel olmakla birlikte senaryoda ciddi sıkıntılar var. Sonu tahmin edilebilir nitelikte. Umarım daha iyi yapımlar izleme şansımız olur.
Sonuna kadar ölümsüzlerin haklı olduğu dizidir.