bugün

the'dan kasıt hangi hobbit anlamadığım.
sinemada en ön sıradan boyun tutulması yaşayarak izlediğim 3d film. Film lord of the rings kalitesinde olmasa da iyidir.
3d olmasından rahatsız olduğum film.. hayranıyız hevesli gittik ama 3 saat zaten film ne gerek var 3dye? rahat rahat izleseydik ölür müydünüz? illa ayak uyduracak ibneler..

son sahnesi için bile izlenmesi gereken film.. keşke bitmeseydi de devam etseydi diye oturdum sinema koltuğunda, hafifçe ağladım..
(bkz: the hobbit an unexpected journey)
--spoiler--

o son sahne ilk filmin sadece bir alıştrma olduğunu göstermiştir. alıştıra alıştıra böyle söylenir işte..

--spoiler--
Bittiğinde araya falan girdi sandım sanki reklama girdi gibi oldu.
tek kelimeyle mükemmel dedirten filmlerdendir. görselliğinin kalitesiyle, soundtracklerinin gaza getirmesiyle, aksiyon yanında komediyi de tattırmasıyla başımın tacı filmler arasına girmiştir. gidiniz, izleyiniz.
Far over,
The misty mountains cold.
To dungeons deep,
And caverns old.
The pines were roaring,
O' n the height.
The winds were moaning,
i' n the night.
The fire was red,
It flaming spread.
The trees like torches,
Blazed, with light.
en iyi yardımcı film dalında oskar bile alır bu.

spoyler oğlu spoyler, yüzüklerin efendisi filmini izlemeyenler için anlaşılması haliyle güç. ben filmin başında bir yerde yüzüklerin efendisine atfen 50 years earlier yazmasını bekledim. karakterler, mistik anlatım, hatta seslendirme bile aynı. bu açıdan yeni bir filmmiş gibi değerlendiremiyorum. olsa olsa lotr tarzı yan ürün denebilir.

güzel filmdir ancak. sinema için hikaye sıkıntısını j r r tolkien ile gidermeye devam ediyoruz. allahtan adam bi orta dünya yaratmış da 15 senedir eğleşip gidiyoruz. bu arada allah senin canını alsın şizofren gollum. en çılgın sensin adamım.
imax 3d izlersenince tadından yenmeyecek bir filmdir.
soundtrack'lerinden "over the misty mountains cold"un türk bir arkadaşımız tarafından şöyle yorumlandığı peter jackson üçlemesi
http://www.youtube.com/watch?v=fZVKNqGPi2o
gollum çıktığında resmen yüksek sesle hiiiiiii dediğim ve beni havalardan havalara sokan filmdir ayrıca.
3 seriden oluşması beklenen film yüzüklerin efendisinin devamı niteliği taşıyan bir filmdir.
3d imax olarak izlenmesine gerek olmayan filmdir. netlik açısından evet ama çoklu boyut arayan imax'te aramasın bulamaz. gerçekten imax için yapılmış bir film arıyorsanız;

(bkz: star trek into darkness)
http://apps.warnerbros.co.../dwarftraining/us/public/ adresinde oyunu var.
aralık'ta gösterime girecek ikinci filminin fragmanı bugün yayınlanmış film serisi.
throin mesekalkan, fili ve kili nin goblinler tarafindan öldürülmesi ile sonuclanacak olan seridir. dagin krali maalesef hüküm süremeden ölecektir. smaug da, dale li bard tarafindan siyah bir ok ile öldürülecektir. film sonundaki bes ordular savasina kartallarin da katilmasi filme ayri bir heyecan katacaktir. tiiffss.
Aralık ayında 3. ve sonuncusu yayınlanacak olan The Hobbit filmidir. Fragmanı geçtiğimiz gün yayınlanış. Olabildiğince göz kamaştıran ve beklentiyi yükselten o fragmana buradan ulaşabilirsiniz: http://www.teknojelly.net/?p=831
filminde "çaycı hüseyin" oynamıştır.

görsel
ejdarhalar, ayılar, goblinler, orclar, devler, troller ve tabi ki elfler... tolkien'in 1937 yılında çocuklar için yazdığı mükemmel hayal dünyası ile süslediği masal cinsi bir romandır hobbit.

içinde mükemmel bir dünya olan kitap, bir girdiniz mi rüyalarınızda bile orta dünyayı ziyaret edebiliyorsunuz.

hobbit yüzüklerin efendisinin başlangıcını anlatır. ayrıca tolkienin bu kitaptaki dili de yüzüklerin efendisi'nde olduğundan daha yumuşak bir tarzdadır. arada hikayeyi anlatmayı keserek bir masal anlatıcısı gibi kısa yorumlar yapar. yüzüklerin efendisi serisinde bu dikkat çekici bir şekilde görülmez. ayrıca yüzüklerin efendisi serisindeki uzun betimlemeler de hobbit'te görülmemektedir.

tolkien her şeyi sonuna kadar düşünüp 17 yıl boşuna beklememiştir yüzüklerin efendisi serisini yazmak için. mükemmel bir üslup ve yeni bir dünyanın ince ayrıntılarını hesaplıyordu muhtemelen.

-- spoiler --

"bilbo baggins geri döndüğünde kaybettiği tek şey sadece gümüş çatal-bıçak takımı değildi. aslında bilbo bu yolculukla beraber saygınlığını kaybetmişti. o günden sonra hep bir elf dostu olduğu ve cücelerin, büyücülerin, bu türden halkın saygısını kazandığı doğruydu. ancak artık yöredeki hobbitler tarafından kaçık olarak nitelendiriliyordu. yalnızca took tarafından kuzenleri ona yakın davranıyor. onların bilbo'ya olan yakınlığı da yaşlılar tarafından hoş karşılanmıyordu.

ancak bilbo bütün bunlara hiç aldırış etmeden yaşıyordu. halinden oldukça memnundu. şöminenin üzerindeki çaydanlığının sesi "beklenmedik parti"den önceki sessizlikten çok daha uyumluydu...

-- spoiler --
peter jackson kolaya kaçmamış bildiğin sıçmıştır..legolasın orada ne işi var lan?
orclar ciddi şekilde olmamış filmde... zira animasyon tamamen... lord of the ringsteyse makyajdı... lord of the ringsin seviyesine asla yaklaşamaz hobbit... anca narniayla kapışır aq...
Kitabını okuduktan sonra denebilir ki peter jackson üç film çıkartabilmek için güzelim kitabın gözünü öldürmüş, evet öldürmüş.

Ayrıca lotr serisinde orcları gördüğünde ciddi ciddi ürkmüş biri olarak bu filmdeki orclar bünyemde televizyon göbekli teletabi etkisi yapmıştır.

Harika kitap, vasat filmdir lakin orta dünyadır, tolkiendir, peter jacksondır; severiz, sayarız yine de efendim.
istedikleri kadar sıçıp sıvasınlar orta dünyadan birşey görünce kendimi tutamıyorum. Zaten yüzüklerin efendisini izledikten bu yana 10 seneden fazla geçmiş bu filme gittiğimde gözlerim doldu başladığında yemin ediyorum.
(bkz: benim hatun) çok tatlı ama. severim kendisini. sıpaya buradan selamlar efenim.
güncel Önemli Başlıklar