bugün

çok boyutlu sakin ama seri düşünebilmenin, mekan fikrini değişimle birleştirebilmenin, hızlı karar vermeyi öğrenmenin önemli olduğu, hayata benzeyen ilginç oyun. abartılmadığı sürece çocuklara yararlı olabilir.
1990'da oynasana adlı tek albüm yapmış ve Esra Kırmacı, Tolga Üstüner, Esin Bakışkan ve Tuğrul Arseven'den oluşan bir grup. bu da albüm kapağı: görsel
hastası olunan oyun.
geometrik şekilleri bir araya getirerek skor yapılır. gittikçe hızlanması skorun da artması için bir engel oluşturmaktadır fakat inanılırsa yapılabilir, imkansız diye birşey yoktur.
999999999999999 versiyonu 1 ataride bulunabilen oyundur. *
genelde sağ veya sol tarafın boş bırakılıp son ana kadar uzun çubuğun gelmesinin beklendiği ama gelmeyipte "game over" olunduğunda binbir küfüre maruz kalan oyun.
gıcık sesler çıkartan, beceriksizliğimin hatsafhada olduguna kanaat getirten oyun.
kutuları yerleştirmece oyunu.

Oyunları oynayış şeklimiz de karakterimizi ele veriyor bir şekilde. bu oyununu düşün mesela. Bir ince derin hat bırakırsın ve uzun, ince dörtlünün gelmesini bekler durursun. Gelir ama çoğunlukla gelmez zamanında. Biter oyun kısa süre sonra. Garanti değildir yani, işi iyiye götürmez. Heyecanlıdır belki ama kaygandır. Ödevlerini son güne bırakan, sınav gecesi manyak gibi çalışan bir öğrencinin davranışına benziyor işte, aynı. Yumurta gümrüğe gelmeden kılını kıpırdatmayanlardansanız sizin resminizi çizdim. Gülümseyin benim gibi.
çocukluk dönemlerinde ilk alındığında birkaç gün elden bırakılamayan, bu yaşa gelindiğinde bile o tuhaf sesin halen kulaklarınızın bir yerlerinde dolaştığını hissettiğiniz şirin bir oyuncak.
küçükken az mı oynardım. şimdi bile oynuyorum bilgisayarda.
dur durak demeden oynanan oyun. küçüklüğümüzün oyunlarından. * tetrisleri alabilmek için ne kadar çok uğraşırdık. oyun başladıktan sonra çalan şarkısı ise bir numaradır.
wii, xbox 360, playstation vb oyun konsollarına aşırı merakım olmasına karşın hala iş yerinde tuvalete kaçıp kaçıp rahatlamak amacıyla oynadığım oyun. son 25 senedir kopamadığım tutkum. bütün oyununun akibetini o uzun çubuğa bırakıyorum hala çok nadir geldiğini bile bile.
parçalarının karakteri aşağıdaki gibi.

kare: sessiz, sakin, kendi halinde eski bir arkadaş gibi bu. sorun çıkarmayan, gerektiğinde boşlukları tamamlayan insan. zaman zaman karakterinden ödün verse de iyi çocuk. yine de içinde bir ikilem barındırıyor. değişime açık olsa da bazen sanki içine kapalı gibi. ayrıca temeli sağlam.

T( daha doğrusu şu: _I_): piç arkadaş. her şekle giriyor, adeta ortamla bir oluyor. bu herife "olm gel bara gidelim, hatun yapalım" deseniz de gelir, "moruk haftaya slayer geliyo, akıyo muyuz?" deseniz de gelir, "hacı tiesto" deseniz de gelir, "lan rakı balık, fasıl" deseniz, yine gelir. enerjik yani, ecstasy atmış gibi. muhtemelen atıyordur zaten.

zig zag: Orospu çocuğu. güzel insan nasıl olursa bu onun tam tersi. bir kere kaprisin allahını yapar, girdiği hiçbir işi bitirmez, hatta gelir bok eder. uyumlu olduğunu iddia eder ama aslında hiç uyumlu değildir. bunun ipiyle kuyuya inerseniz sizi de siktirir. genelde istemeden dibinde bir boşluk bırakırız ya kulelerin bazen, tek minik karelik hani. işte o, bu orospu çocuunun yüzündendir. bunun çıkardığı boklukları temizlemek T'ye kalır. t zaten ondan gocunmaz, "yapalım hacı" der.

uzun çubuk: fazla ortalarda görünmese de hep gelip durumu kurtaran kişi, steven seagal, kemal derviş tipi bir parça. ayrıca özlenendir. kendisine yer saklanandır. kapıyı çalıp geldiğinde hep rakı sofrasındaki yeri hazırdır. kimseyle takışmaz, delikanlıdır.
metrobüse bindiğimde nedense aklıma gelen oyun. * *
Çıkmış ilk tank savaşları ve araba yarışı oyunlarını içeren aletin ismi. Adını nereden aldığını açıklamaya gerek yok.
gameboyların vazgeçilmez oyunudur.
apple ın ücretli aplikasyonları arasında en çok indirilen on oyundan biri.
bir nesli kurtaracağı müjdelenmiş oyundur.

--

Onlar ki tetriste çubuk bekleme sabrını gösterdiler, cennet kapılarında huriler de onları bekleyecektir. [gameboy suresi 64. ayet]
ŞiMDiLERiN ESKi MODASI 1980'Li YILLARIN EN iLGiNÇ VE HAVA ATILAN OYUNCAĞIDIR.
HEYY GiDi ESKi GÜNLER HEYY!
HELE HEDiYE ALINMASI ÇOK MAKBULDÜ O ZAMANLAR.
görsel
sovyet icatı oyun.mucidi alexey leonidovich pajitnov dur.
`
çocukluğumuzun boyun tutulması yaşatan eğlencesi.
çocukluğuma damgasını vurmuş oyundur.
güzel oyundu. 3-4 gameboy bozmuşluğum vardır.

ilk gameboy'u aldık geldik. ablamla sırayla oynuyoruz. lan ablam aldı, yok arkadaş yanmıyor. ne kadar hızlanırsa hızlansın hep zeminde duruyor neredeyse. oturup ağlamıştım "oynayamıyorum, bana hiç sıra gelmiyor anneeee!" diye. hey gidi günler.
4 kardeş paylaşıyorsa bir tanesini, çocuk yaşta komplo teorileri üretmeye başlamayı sağlayacak oyun aracıdır.