bugün

ramazanın ilk günü ve kadir gecesi camilerin taşmasına neden olan, diğer gecelerde, özellikle ramazanın ortalarında camilerin yarısını bile doldurmayan namazdır.
klimasız camide kılınmaması gereken namazdır. bu gece start verilecek bakalım.
Hz. Ömer döneminde düzenlenmiş nafile namazlardan oluşan sünnet namazıdır. Hz. Ömer dönemine kadar peygamberin bu ay`da yatsıyla birlikte nafile namazları kıldığı biliniyor ve az yada çok düzensiz olarak kılınıyordu. Hz. Ayşe peygamberin bu ay 8 rekat nafile namazı kıldığını belirtmiştir.
yatsıdan sonra, vitrden önce kılınması caizdir.
Eğer kılınacaksa temiz modern Bi camide ve iyi bi hoca
Eşliğinde kılınmalıdır.
20 + 13 kılınmasını anlamıyorum. bu kadar çok rekat olunca imamlar çok hızlı kıldırıyor fatiha'yı bile doğru okumuyorlar. peygamber efendimiz sekiz rekat da kılmış teravih namazını. benim tavsiyem 8+13 kılınmasıdır.
(bkz: teravih namazına gitmeyip sözlükte geyik yapmak)
allahın gücüne gitmesin ama bu sıcaklarda klimasız camilerde kılmanın gerçekten sabır işi olduğu namaz.
vantilatör de de hiç yeterli değil. uzağında otursan bir faydası yok, yakınında otursan çarpıyor.

cemaat akıllı olsun akıllı. elinizi cebinize atın hacılar.
bugün 2 rekat olarak dahi kılınabileceğini öğrendiğim namaz. 10 rekat da, 20 rekat da 40 rekat da kılınabilirmiş.

not: yatsı namazı hariç tabi ki.
ramazan ayının güzelliklerinden birisidir. insanların sosyalleşmesini sağlar örneğin. 20 rekat teravih namazını ilk 15 gün 2-2 kalen 15 gün 4-4 kılındığı söylenir. resulullah, yatsıdan sonra, vitirden önce, 20 rekat namaz kıldıktan sonra ramazanda 20 rekat teravih namazı kılanın, yirmi bin günahı affolur buyurmuştur. *
ayrıca :
http://www.youtube.com/wa...rcfmi&feature=related
33 rekat üst üste 66 kere secde edilmesinden dolayı kanın beyne sıçraması olayının da vuku bulduğu, sonunda baştan aşağı terlerin yol aldığı namaz türüdür.

(bkz: sabır taşı olsa çatlar)
Teravih Namazı ile ilgili Hadis-i Şerifler

Peygamber efendimiz, 3-4 gün teravihi cemaatle kıldırmış, daha sonra evden çıkmamıştır. Sebebi sorulunca, (Teravih namazının size farz olacağından korktuğum için evden çıkmadım) buyurmuştur. [Buhâri] Teravihin yirmi rekat oluşu ve cemaatle kılınması hadis-i şerifle bildirilmiştir. Sünnet olduğu Eshab-ı kiramın icmaı ile sabittir. (Merâkıl-felâh şerhi)

Peygamber efendimiz, teravihi, 8, 12 ve 20 rekat olarak da kılmıştır. ibni Abbas hazretleri bildiriyor ki, Resulullah, yatsıdan sonra, vitirden önce, 20 rekat namaz kıldıktan sonra, (Ramazanda 20 rekat teravih namazı kılanın, yirmi bin günahı affolur) buyurdu. (i.E. Şeybe)

Teravihin yirmi rekat olduğuna inanmayanın sapık olduğu (Nur-ül-izah) şerhinde de yazılıdır

imam-ı azam hazretleri, (Teravih namazı sünnet-i müekkededir. Hz. Ömer, teravihin 20 rekat olarak cemaatle kılınmasını kendiliğinden ortaya çıkarmamıştır. O, elindeki sağlam esasa, yani Resulullahın sünnetine dayanarak emretmiştir) buyuruyor. (El-ihtiyar)

Peygamber efendimiz, teravihi hiç kılmasa bile hulefa-i raşidinin kılması, sünnet olması için kâfidir. Hadis-i şerifte, (Sünnetime ve hulefa-i raşidinin sünnetine sımsıkı sarılın!) buyuruldu. [Buhâri]

Teravihin cemaatle kılınması Sünnet-i kifaye;dir. Yani bir mahallede cemaatle kılınınca, diğerleri evde kılsa, sünnet ifa edilmiş olur. (Nimet-i islâm)

yaşar nuri hocanın en sahih kaynak dediği buhari de bile teravih namazı vardır geçer.
Bu gece yine Yaşar Nuri Hoca teravih namazının farz olmadığını söylemiştir. Bu bölünmeler nereye kadar gidecek çok merak etmekteyim.
"Kılmayan, camide camaatle kılandan fazla sevap almıştır." (Hz.Ömer)

Kaynak:Yaşar Nuri Öztürk
yaşar nuri öztürk'ün tekrar gündeme gelmek için inkar ettiği namazdır ya madem böyle bir namaz yok geçen senelerde niye söylemedin insanları yordun?
Hiçbir zaman kafamı tam olarak namaza veremediğim hatta arasıra erotik şeyler düşünüp ne yapıyorum lan ben dediğim genelde hayatın her dalından konuları düşündüğüm ve kendime vakit ayırdığım tek zaman. tabi bu arada namazın sevabı da gidiyor.
genelde yaşamları boyunca farz olan 5 vakit namazı terkedenlerin ramazan geldiğinde camilere akın edip "bitse de gitsek" edasıyla kıldığı farz olmayan namazdır.

en hayırlı namaz gün içinde 5 vakit kılınan namazdır. önce o!
her gün kılmak bildiğiniz zulümdür. bence ibadette aşırıya kaçmayarak arada kılmak lazım. ayrıca teravih namazının uydurma olduğu da söylenir.
peygamber efendimiz zamanında 10 rekatı camide diğer 10 rekatınında evde kılındığı namaz. peygamber efendimiz öldükten sonra müslümanlar ''10 rekatı eve gidince kılamıyoruz.'' dedikleri için de dört halife dönemiyle 20 rekatın hepsi camilerde kılınmaya başlanmıştır.
kelime anlamı "rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu" olan namaz.
oruçla beraber bir çeşit tamamlayıcı.
farz olmadığı için ve uzun olduğu için pek kılınmayan namaz.

iftar sonrasının yorgunluğu da eklenince gidesi gelmiyor insanın...
Sabır gerektiren namazdır efenim. ilkokuldayken gittik mahalle çocuklarıyla teravih namazına. Herkes namaz kılıyor ben gitmişim en öne oturmuşum basıyorum kahkahayı. Tabi elebaşıyım diğer çocukları da kışkırtıp güldürüyorum çocukluk işte. Neyse kovdular bizi ordan. O gün bugündür bir daha camiye girmişliğim olmadı.
teravih namazını imamla birlikte sonuna kadar tamamlayan, o geceyi bütünüyle ibadetle geçirmiş gibi sevap elde eder. tirmizi.
şaban ayının son günü yatsı namazında kılınmaya başlanan 20 rekatlık namaz. ramazan ayı boyunca kılınmaya devam eder.
güncel Önemli Başlıklar