bugün

entry'ler (216)

boğaziçi mezunu olup iş bulamamak

Boğaziçi'nin de düşük puanlı bölümleri olduğu düşünüldüğünde pek de şaşılmayacak bir durumdur.

toygar ışıklı

Tüm şarkılarını dinlemiş olduğum, aralarında bir tane dahi 'başyapıt' diyemeyeceğim parçası bulunmayan mükemmel müzisyendir kendileri. Hayır cidden anlamıyorum her müzisyenin iyi şarkısı kötü şarkısı olur, bu adamın yaptığı her parça müthiş. Ve sözleri de anlamlı üstelik... Şimdi piyasada müzik yapıyorum diye dolanan çakma müzisyenlere tokat atıyor bu adam alenen.

uludağ sözlük ün aylık geliri 107 000 tl

kdv ötv ttv mtv stv derken o sondaki üç sıfır siliniyordur.

lg g2 vs iphone 6

Dalga gecer gibi yapilan karsilastirmadir.
Aralarinda 2000 TL fark olan iki telefon saka amacli bile karsilastirilmaz. Her seyin bir adabi var.
Neticeye gelirsek G2 koyar ama haa.

akk dan kurtulmalıyız

Bundan onceki AKK isyani 50.000 imzayla basariya ulasmisken bu seferki 170.000 imzaya ragmen en ufak bir sik basaramamistir. Neden cunku kampanyayi hazirlayan ergen birakin calismayi koseye cekilmis forum adminciligi oynayip kendisini tatmin ediyor.

(bkz: biliydim beyle olacağını)

uludağ sözlük premium üyelik

simdi iyi bu kadar para verdik aldik da ben bu uyelik sistemiyle ilgili hosuma gitmeyenleri sayacagim.

- reklamlarin kalkmasi: arkadasim reklamlari niye kaldirdiniz? reklamin amaci nedir, urun pazarlamak. e potansiyel alici olmasa yaparlar mi boyle bisi? Tabii ki hayir. Demekki alici var. O da kim? Biziz. Yani ben o reklamlari gorunce miklendigimi hissediyorum, hoslasiyorum belki? Bazen gercekten bana ozel bir teklif yapildigini goruyor ve tikliyorum. hayir nedir yani niye kaldirdiniz durduk yere?

- otomatik entry girme sistemi: iyi hos panel yapmislar bir de. istediginiz anahtar kelimeleri seciyorsunuz sistem o anahtar kelimeri iceren bir entry yakaladi mi sizin o kelimeler icin hazirladiginiz entryleri otomatikmen giriyor. Birbirine sovmek isteyen takim taraftarlarina, irkcilara filan yarar bu sistem. Benimse bokuma gitti onca para.

- facebook entegrasyonu ile abone kasma: lan bu basta iyi gibi durdu ama sonra milleti dusundum uzuldum, parasi olmayanlar olsun mu yani? sistem su ki ulu'ya halihazirda facebook entegrasyonu yapmis olanlar farkinda olmadan facebook'un express permission zamazingosuyla premiumcularin facebook'tan abonesi oluyorlar. Yani bir nevi abone kasma hack gibi bir sey bu. Siz uyanamiyorsunuz tabi meseleye benim orada aboneler yuzbinleri buldu. En buyuk hayalim Zall'i abonem yapmakti ama diger premiumcular abone olmuyor onlari ayirmislar tabi mantikli olarak. SQL hack kasip Zall'i premiumdan dusurmem gerekecek sanirim.

- kendini begenme: bu sistemle kendi entrylerinizi begenebiliyorsunuz yine sadece premiumculara has. Ama bence bu da kendini begenmislige giriyor bunu kaldirmak lazim Zall duy sesimi.

- 18+ bolumu: ya bu bolumun ergenlerden arindirilmis olmasi guzel cunku biliyosunuz premiumlar sadece tc kimlikle +18 teyit edenlere veriliyo ama 2 girls 1 cupin ne isi var ya entryler arasinda? Cok pis sovdum, keske almasaydim bu premim bilmem nesini dedim...

Neticede basta guzel bir seye benziyor ama sonra meseleyi cakiyorsunuz ki premium aslinda satin alani bir nevi Ulu yapiyor burada. Lan biz burada her gun klavyelerimizle kapitalist sisteme sovuyoruz, yaptigin hosmu simdi Zallimin oglu... Olmuyor arkadaslar, emekci kardeslerim kosede dururken ben burada premium kullanamayacagim daha fazla, paramla onune gecmek istemiyorum insanlarin. Lutfen premium rutbem dusurulsun, daha fazla istemiyorum...

akk dan kurtulmalıyız

Ergen liseli bi' sahsin bir hevesle baslatip daha sonra topladigi hitten para kazanma kafasiyla agzina mictigi kampanyadir.
Eleman oyle bir eseklik yaptigini da kabul ediyor ama yine de konunun DH'de kapatilmasina isyan ediyor.
Ilginc bi karakter tabi.
Change.org'da 12.500'u gecmis galiba, kampanya mesajlari da cok ergen uslubuyla yazilma.
Boyle ciddi bir mesele boyle subyanlara kalir da bir de bu subyan zaten TTNet'in yalakaligini yapan DH'nin guzide yoneticilerine konuyu kapatma mazeretini kendi elleriyle verirse olacagi budur.
YAZIK.

adil kullanım kotası

Gectiginiz taktirde 3 MBPs ile internetinizin sinirlanmasina sebep olan kotadir.
Eskiden 1MBPs idi, BTK filan araya girip de 3MBPs yapildi sonra.
Cok da seyime yaradi zaten.
Dunyanin en pahali internetlerinden birini kullaniyoruz, ustelik kotasiz bir de.
Ama oradan kirpamayinca hizdan kesiyor gerizekalilar.
Bir sey de yapamiyorsun.
Allah belasini versin boyle sistemin 5 GB dosyayi 5 saatte indiriyorum.
Yazik.

os x yosemite

Burada cok muhabbeti donmemis de forumlarda fena sovuyorlar Yosemite'e, nedendir bilinmez cunku ben de kullaniyorum ve bir sorun yasamadim su ana kadar.

Ha ben Lion, Mavericks falan kullanmadim; direk Snow Leopard'dan Yosemite'e gectim ondan evrim gibi oldu *

Grafik ve animasyonlardaki gelistirmeler sebebiyle bilgisayar zorlaniyor tabi, bu yuzden 'overheating' problemi var. Insallah zamanla duzelir, yeni OS kurdum falan fazla kastim bilgisayari belki ondan isinmistir bu kadar bilemiyorum.

Onun disinda 10 numero, gorunumu falan... Tum appler ile de uyumlu, e daha ne olsun?

Edit: Isinma problemi de kalmadi, kaymak gibi OS buna b.k atanlar utansin la :)

türk olmasaydınız hangi milletten olmak isterdiniz

Isviçreli...

Politika yok, siyaset yok, bürokrasinin soğukluğu yok...

Para var, refah var, medeniyet var...

Kafa rahat tabi...

toefl

"Notetaking" konusunda vasat olanlarin s.cip batirdigi sinav. Zira sinavin 4 bolumunun ucunde kol gibi notlar almak zorunda kaliyorsunuz.

Onceki entrylerde teorik bilgi verilmis cok detaya girmeyecegim, direk kendi tecrubemi yazayim.

Reading en mala baglayacaginiz bolum, hele benim gibi sanssizsaniz ve 60 dakikalik bolum experimental yuzunden bir 20 dakika daha uzayip 80 dakika olursa tam oturdunuz demektir. Experimental dedigim su: Reading bolumunde normalde 3 metin olur fakat ananizin karnindan sanssiz dogduysaniz yapacak bir seyiniz yoktur cunku girdiginiz sinavdan sonraki sinavlarda cikacagi icin oncesinden deneme amacli sinava dahil edilen experimental metni de yapmak zorunda kalirsiniz. Bu experimental metin herkese denk gelmez, ayni merkezdeki kisilerden bile en cok birkacini bulur. Evet, bana denk geldi ve tum sinav anam agladi fazladan 20 dakika reading yapinca. Bu arada hangisi experimental anlamiyorsunuz, sorun da burada zaten. Illa yapmak zorundasiniz, ve test skorunuza yansimiyor bu kisim, 20 dakika beyniniz m.kiliyor o kadar anlayacaginiz.

Buyuk motivasyonla girdigim sinav, Reading bolumunun sevmedigim konulardan (Civil Engineering vs.) gelmesi ve experimentalin isin icine karismasi ile birlikte Listening'e asiri b.ktan bi giris yapmamla devam etti.

Listening'de experimental gelmedi Allah'tan, buna da sukur. Ama sorular ETS, Barron's gibi kaynaklardaki listening sorulariyla pek alakasizdi, zira ben cok zorlandim. Bazi sorulari salla basini mantigiyla cozdum, tuttu mu tutmadi mi gorecegiz. Ama Reading'in kotu etkileri yuzunden odaklanamadim bile, cok hizli gecti ve son soruyu 2 saniye kala cevapladim, cok hantaldim.

Speaking en korktugum bolumdu, sinavdan once de sadece 1 hafta speaking calistim o kadar zaten, yine de en cok burada zorlandim cunku kaliplari bilseniz bile yetmiyor, ornegin son soruda 2-3 dakikalik bir ders dinletiyorlar ve bu dersi ozetlemenizi istiyorlar soruda, ders ozellikle sevmediginiz bir branstan gelirse isteksiz dinliyorsunuz zaten, not aliyorsunuz tonla, fakat bu notlari toparlamak ve summarize etmek icin sadece ve sadece 30 saniyeniz var, sinav aninda bu sure nasil geciyor anlamiyorsunuz zaten o yuzden Time Management cok onemli, ben ettim siz etmeyin, halledin su mereti. Belirteyim, cevaplamak icin de 60 saniyeniz var, yani 180 saniyelik dersi 60 saniyeye indirmek amaciniz, en etkili bicimde.

Ve bizim maalesef Turk egitim sisteminde Ingilizce bilmek "derdini anlatabilmek" diye nitelendirildigi icin adamlar size "filanca bir olay oluyor fikrin ne" diye sorunca zik gibi kaliyorsunuz. Ders ozetleme konusuna falan girmiyorum bile... Bu bolum vasat ustu sayilirdi ama pek iyimser olamiyorum maalesef, heyecanima fazla yenik dustum.

En kolay kisim ise Writing, herkes hemen hemen ayni seyi soyler zaten, cunku gercekten de oyle. Writing kismi iki parca, birincisinde bir makale okuyorsunuz bir de ders dinliyorsunuz, derste makale isleniyor ve makaledeki olgular aciklaniyor, dogru veya yanlis kisimlar tartisiliyor vesaire... Yazacaginiz yazida metin ve ders arasindaki paralellikleri ve zitliklari ozetliyorsunuz. Ancak yazarken metin hemen sol tarafta durdugu icin bu bolumde cok sikinti yasamiyorsunuz dersi de anladiniz mi tamam.

Diger kisim biraz zorlayabilir cunku tamamen 'independent', bir konu hakkinda fikirlerinizi ve dusuncelerinizi soruyorlar, siz ne yapardiniz vesaire klasik... Mesela bana cocuklarin kisisel gelisimiyle ilgili bir soru geldi ve rahatca yazabildim dusuncelerimi, tam bizim egitim sisteminin ongordugu egitim tarzi zaten, ogrenciye ver odevi yazsin evde, o tarz. Writing kisminda grammar ve vocab onemli, bunu olcuyorlar zaten fikirlerinizin pek bir onemi yok diger turlu. Ben buradan 28+ bekliyorum ama gorecegiz tabi.

Kisacasi zik gibi gecti ama TOEFL garip bir sinav, kotu gectigini dusunseniz de sonuclar yaniltabiliyor sizi... Yazin bir kenara iki hafta sonra editi cakacagim. Hedefleri dusuk tutalim sonra yamuk olmasin:

R:20 L:20 SP:20 W:25

TOTAL 85.

Girmeden once hedefim 100+ydi bu arada, ekstradan 20 dakika adaletsizligi icin ETS'ye ALLAH belani versin diyorum bu yuzden.

Sinavi alacak herkese simdiden basarilar...

Dedigim gibi, en onemlisi Notetaking ve akici konusabilme, gerisi kolay.

Edit: sonuclar geldi ve bomba, en iyi bekledigim Writing'den 22 aldm ve kotu gectigini dusundugum Reading en cok puani aldigim bolum oldu. Gerisi surpriz degildi ama Writing niye boyle oldu anlayamadim...

R: 25 L: 24 S: 20 W:22

Neyseki 20 altina dusmedik bolumlerden birinde, cok fena oluyor oyle. Bilerek beklentiyi dusuk tutmustum ama Writing gercekten cok kotu... Zengin olsaydim 80 dolari basip rescore isterdim ama olsun boyle de iyi, hayirlisi artik.

interpals net

Soyle bi' girip baktim ama ilginc bir sekilde (?) pekcok arkadasin Turkiye'den mesaj alimini engelledigini gordum.

Hatta istatistik cikarirsak genel olarak direk kita olarak Afrika'yi, ardindan Afganistan'i, Cezayir'i engelleyen cok insan var.

Demeyeyim demeyeyim diyorum ama bunun adi ya abazanlik ya da Avrupalilardaki buyuk on yargi. Sitede takilmadigimdan bilemeyecegim tabi...

çocuğu özel mi devlet üniversitesine mi göndermeli

Üniversite sınavında ilk 1.000e giren çocuğunun 50.000inci olmuş adamla aynı sırada oturmasını istemiyorsan Devlet Üniversitesi. Yok benim umurumda değil dersen Özel Üniversiteye ver gitsin.

galatasaray bitti demeden hiçbir şey bitmez

Gülmekten öldüğüm hadise... Lig bitmiş, Fenerbahçe kaç hafta öncesinden şampiyon olmuş, geseliler hala "biz bitti demeden bitmez" hashtagiyle tweet atıyor ya...

Ülen akşam akşam yine gülme krizi tuttu bak :)

3 mayıs 2014 galatasaray gençlerbirliği maçı

Devre arasında yaşananların merak edildiği maçtır.

türkiye yi türklerin oluşturmadığı gerçeği

Yüzde doksan gibi abartılı bir rakam olmasa da büyük bir çoğunluğun farklı milletlerden olduğu kesindir. Fakat bu gerçekliğin 6 asır boyunca lazıyla çerkeziyle kürdüyle türküyle arnavutuyla ermenisiyle ayakta durmayı başarmış ve hoşgörüyü en büyük erdem olarak görmüş bir imparatorluğun nesli olduğumuzu düşündüğümüzde hiçbir önemi kalmamaktadır. Aynı şekilde en eski tarihlerden beri farklı ırklardan ve mezheplerden insanlar kimi kesimlerce çıkar amacıyla kışkırtılmadan önce birlik ve hoşgörü içerisinde yaşamayı bilmişlerdir.

Asıl sorun farklı milletlerin bir arada yaşamasını hoş gören zihniyette değil, aksini düşünen ve milletleri parçalayarak birbirinden ayırmaya çalışan zihniyettedir ve bu tip zihniyetler toplumdan arındırılmalıdır.

Türk olmasa da, Türkiye üzerinde doğmuş ve büyümüş olan her insan Türkiye vatandaşıdır ve Türklerle aynı haklara sahiptir. Bunu bir Türk olarak hiç kimseyi hiçbir şekilde yadırgamadan söylüyorum.

Nitekim biz hep birlikte güçlüyüz.

galatasaray ın fakirin parasını hortumlaması

Hükümetin futbol takımlarına ve yöneticilerine karşı ayrımcı tutumla yaklaşmaları göz önüne alındığında ses edilmemesi normal karşılanabilecek durumdur. Zira söz konusu takım her yıl vergi kaçırmakta, 'bir şekilde' (?) vergi affından yararlanıp işin içinden sıyrılmaktadır. Ortada ödenmesi gereken milyonlarca türk lirası da fransız takımı galatasaray ödemeyecek diye milyonlarca insanın vergisinden alınacaktır.

Artık Türkiye'de her şeyi normal karşılamak lazım...

(bkz: galatasarayın sürekli vergi affından yararlanması)

sözlükteki fenerbahçeli yazarlar

Formalarında bazı takımların formalarından farklı olarak Türk bayrağı bulunan yazarlardır.

avrupa birliği ne asla giremeyeceğimiz gerçeği

Dolar ve gbp almış başını gidiyorken "çokta fifi" diyen yurdum insanı olduğu sürece sürekli yüzümüze vurulacak gerçekliktir.

galatasaraylıların türkiye yi küçük düşürmesi

Orijinal formalarında Türk bayrağı bulunmayan bir takımdan pek tabii beklenebilecek bir davranıştır.