bugün

bir evin bir oglu, annesinin kuzusu...hayatin tum darbeleri ile tek basina bogusacak olan yavrucak.
Evde ki herşeyin sana ait olmasıdır.
Modern aile cocugudur köylüler bilmez fakir aileler gibi çok kardeşli değildir kökten zengin aileler de tek çocukludur zengin olma ihtimali yüksektir.
ya sessiz sakin olurlar ya da şımarık, artist olurlar daha da ortası yoktur bu tarz çocukların.
Çocukken değil belki ama ilerleyen yaşlarda tek çocuk olmasının bazı zorluklarını yaşayacak çocuktur.
tek çocukların, kardeş sahibi olanlardan daha egoist olduğu söylenir. oysa araştırmalar sanılanın aksini ortaya koyuyor. Amerikalı bilim adamlarının Çin'de yaptıkları bir araştırmadan çıkan sonuçlar şu şekilde rapor edilmiştir:
* kardeşsiz büyümekle karakter özellikleri arasında bir bağlantı yoktur.
* tek çocuklar, sosyalleşme konusunda yaşıtı olan kardeşli bireylerden çok farklı zorluklar yaşamamaktadır.
*tek çocuklar, konuşmayı öğrenmede kardeşi olan çocuklardan daha erken bir gelişim göstermektedir. bunun nedeni de anne ve babasından daha fazla ilgi görmesi ve bu ilgiye konuşarak yanıt vermesidir.
* kardeşsiz büyüyen çocukların yetişkinler dünyasının bilgi ve birikimine daha çabuk erişebildiğinden dolayı bilgi düzeyinin kardeşi olan çocuklardan daha ileride olduğu kanıtlanmıştır.
Bakacaksan ikinciyi de yaparım. Ama zaman, bütçe vs her şey etkiliyor. Allah verir rızkını diye çocuk yapılmaz.

1. Çocuğu 8 aylıkken bırakıp ise döndüm, ki ben şanslıyım, ücretsiz izin de alabildim. Almasaydım, 3,5 aylıkken bırakmak zorunda kalacaktım.

Çocuğumu yolladığım anaokulu senelik 15000 tl. Alternatifi devlet anaokulu, o da yarım gün oluyor. Çalışan bir insanın tek seçeneği özel anaokulu.

Şimdi, sen diyorsun ki halası, dayısı, teyzesi olmayacak. Bakacaksan söz 2.yi yapacağım.
akepenin ekonomi politikasının acı sonucudur.
hastalıklı anne-babanın elinde heba olacak çocuktur.
Benimdir. Nefret ederim bu durumdan. şu hayatta anne babanı kaybettiğinde sap gibi yapayalnız kalacağını bilmenin acısı her dakika içindedir. insanlar sana dünyanın en Gamsız, en rahat insanı olarak bakarlar ama bilmezler içinde kopan fırtınayı.. Yalnızlık korkusu sarmıştır dört bir yanını. Ve sen mazoşist bir duygu ile anne babanın ölümünü hayalinde kurup gecenin bir yarısı onları arayıp ağlarsın, ne olur ölmeyin diye yeri göğü birbirine katarsın. içinden kardeşi olanlara bakarken geçen kıskançlık hiç bir kıskançlık ile karşılaştırılamaz bile. Hep yalnız kalacaksındır.
Her istediği yapılan burnu havada tiplerdir.
sıkıntılı oluyorlar. kendilerini yalnız hissediyorlar. eğer bir çocuk yapacaksanız ,ona mutlaka sporla sanatla ilgili bir hobi bulun. yoksa çok mutsuz oluyorlar.
Lan neyi yok cocugun her istedigini alip simartiuolar nerdeyse tepemize cikacak benim kuzen ornek istedigimi yaparim diyo gicik olacagim birsey yapiyo dovuncede babasina soyluyor bide azar isitiyom amcam olmasa siktir cekerim.
para yönü dışında hiçbir avantajı yok maalesef.
kardeş sevgisini bilmeyen, ama ailenin göz bebeği olan çocuktur.
Tek cocuk tek millet. Uc cocuk cok millet. Evli mutlu gocuklu. Herkesin duymak istedegi su aslinda "simarik" olurlar.illettirler. asosyaldirler filan filan. Oysa hepsi oyle degildir. Anne karninda ikizini yese bile. Yeterki iletisim kurmmasini bil.
sahip olduğu şeyleri paylaşmakta zorluk çeker. tabi her tek çocuk böyle değildir .ancak genel olarak böyledir. ve genel olarak çok şımartılırlar. çünkü tek çocuktur.
yasamayanin bilemeyecegi hadisedir. heleki 28 yaşına gelmisseniz anne babayi kaybetme korkusu basar uzerinize. ölmek için kendinize bi bahane daha bulmus olursunuz.
adam olmayacak çocuktur. bakın adam olmayacak dedim. şımarıklığı kafa siker.
Paylaşmayı zor öğrenen çocuk tipidir. Aslında bu tek çocuk olmaktansa yetiştiriliş tarzıyla da ilgilidir ama tek çocuk olmak bu konuda önemli bir paydır.
Bir evin bir bebekliği, zencilere müstahak Adidas y Nike markalıysa;
Bir evin yek oğulluğu, 5 liralık fıçı birayla raf çubuğuna asılmış 45 g fıstık rahatlığıysa;
Bir evin tek çocukluğu, erkeklik organının 5 liralık idrar borusuyla çocuklarını tuvalete çıkarma imkanı buluk tabiata geri gönderme uğraşıdır.

Her şeyden önce, bir meslek sahibi olmadan hemen önce, az önce.
çin de uygulanan en mantıklı ve fakat en çok eleştirilen uygulamaydı. ve fakat şimdi ki komünist hükümet bu kararı gevşetme kararı aldı. malumunuz çin'in nüfusu 1.3 milyar... küsürüne girmeyeyim. bir düşünün ki 1.3 milyar insan sifon çekiyor ? evet evet düşünün çünkü dünyanın iktisadi durumu 7. milyar nüfuslu dünyamızı bakamayacak noktada. bu şu açıdan önemli, ikinci dünya savaşında özellikle seksen ve doksanlı yıllarda kapitalizm ve demokrasi bir dans halinde idi. ve fakat artık yolun sonundayız. dans bitti, oyun bitti. yok ettiğimiz kaynaklar ve gözümüzü bürümüş para hırsı bizi esir aldı. sonuçlar çok net... ve buda nerede çokluk orada bokluğun algoritmasıdır. gelecek hiç de parlak değil.

evet... artık hepimiz çinli mi oluruz, dünya ne zaman boku yer, dünya savaşı ne zaman patlak verir gibi sorular sorarken aklım, ruhumun geldiği nokta da inanın bu siktiğimin dünyasında çok fazla durmak gibi bir niyetim yok diye düşünüyorum... ve ruhum ne haliniz varsa görün noktasında koca bir orta parmak kaldırıyor, insanlığa...
Zordur. Hiçbir zaman kimseyle "kardeş gibi" olamayacağını bir türlü anlayamaz. Sorumluluğu büyüktür. Kimse bu adamın kıçını toplamaz. Akıllıysa kimseye eyvallahı olmaz. Her koşulda yalnızdır.
kardeşsiz büyümesinden dolayı hayata atılırken ki ilk yaşlarda paylaşımdan yoksun şekilde yaşayan çocuktur. ancak 20 li yaşlarda rahat rahat paylaşabilir.
ilgi manyağı edilmiştir. ilişkilerinde tatminkar olmayacaktır.