bugün

tecavüzcünün absürd sebeplerle serbest bırakıldığı ülkemde,
acilen hastaneye kapatılıp, senelerce doktor kontrolünde kalması gereken yeni şafak gazetesi yazarı, suheyb öğüt yazısı.

http://goo.gl/2E0SWZ
nuri alço yu bile etkilemiştir.
görsel
gayet mantıklı ve insani kaygılarla kaleme alınmış bir yazıdır. ancak bunu tespit edebilmek için bu yazıya üç türlü yaklaşmak gerekir:

1. yazının başlığında geçen "anlamak" fiilini "takdir etmek" olarak almayacaksın. tahlil etmek olarak anlayacaksın. yoksa hiç şansın yok.
2. yazının içeriğini "lütfen" okuyacaksın.
3. yazıyı "kim"in yazdığına değil, yazıda "ne" yazıldığına dikkat edeceksin.

şimdi bunlara biraz daha dikkatli bakalım:

1. anlamak:
herhangi bir dilde geçen en kuvvetli fiillerden birisidir. bu fiille kapışabilecek diğer eylemler olsa olsa bilmek ya da inanmak olabilir. ancak benim şahsi kanaatime göre "anlamak" eylemi hem bilmeye hem de inanmaya beş basar. çünkü anlamak demek, mekanizmayı çözmek demektir. bunu yapabilmek için çaba sarfetmiş olmayı, sistematik ve araştırmaya/deneye dayalı tahlilleri gerektirir. meşakkatli fakat ödülü yüksek bir eylemdir. kişinin kendi ahlaki, kültürel vs. bilincini bir tarafa bırakarak, anlaşılacak hadisenin iç mekanizmasına ve ilişkiselliğine, aktörlerine, çevresel ve tarihsel faktörlerine odaklanmaktır. kişi anladığı birşeyi kabul etmek, benimsemek, onaylamak zorunda de-ğil-dir.

2. yazıyı okumak:
bir kere başlığın tırmalayacı etkisinden kurtulduktan sonra bir zahmet yazılanlar paragraf paragraf okunmalı, yazarın ortaya koyduğu argümanlar, isimler ve iddialar süzgeçten geçirilmelidir. kanımca arkadaş boş bir şey söylemiyor: ortada bir sorun varsa, bu soruna mantıklı ve insani yaklaşmanın yöntemi soruna saldırmak yerine, ya da en azından duygusal reaksiyon vermek kadar diyelim, sorunu aşmaya ve bir daha tekrarlanmasının önüne geçecek incelemeler yapmaktır diyor. hani bu tekrarlanan sosyal meseleyi ve kökenlerini anlayalım ki daha bunun hukuksal çerçevesi, toplumda yarattığı kültürel travma gibi hadiseleri de çözebilelim demeye getiriyor.

3. kimin yazdığına değil ne yazdığına bak:
tamam, yazar dini bir atmosferde yaşıyor, dini bir platformda yazıyor. ancak kullandığı birkaç arapça kökenli kelime dışında yazının içeriğinde hiçbir dini tema yok. hatta ve hatta verdiği sosyal bilimci ve sosyal tahlil yöntem isimleri tamamen batı kaynaklı. "bilimsel yaklaşalım, soğukkanlı olalım" mesajı da pek doğu anlayışı ile uyuşan bir tavsiye değil. ayrıca "hep din allah diyenler tecavüz ediyor zaten" diyerek yine bu yazarın kökenine gönderme yapmak, en azından bu yazısı dahilinde, en hafif tabiri ile "cahilliktir".

ve eğer ben bir kafir olarak bu arkadaşın yazdığını bu biçimde değerlendirebiliyorsam, geri kalanlarınızın hırlama bahaneleri ne olabilir, bunu da merak ederim doğrusu.
Okuyup, anlayabilmek için, osmanlıca sözlük kullanmanın şart olduğu yazıdır. Türkçeye hakim olamayan, meramını anlatamayan gazetecinin, gülünç düşünceleridir. Önce,Türkçe öğretilmelidir diye düşünülendir.
Tecavüzcünün anlaşılır bir yanı yoktur!
Hırsızı anlayabilirsin belki, açtır!
Katili anlayabilirsin belki, namusuna göz dikilmiştir!
Tecavüzün bahanesi yoktur! Rezilliğin en büyüğüdür.
Tecavüzcüyü anlamıyorum, anlamak istemiyorum! Suretini görmek istemiyorum!
Hiç bir olumsuz yaşam şekli, fakirlik, öksüzlük, yetimlik ...vs... Bu rezilliğin sebebi değildir.
bu zihniyete sahip insanı katletmek lazım.