bugün

gitmeye gözünüzün kesmediği, dünyanın bir ucundaki bir işyerine gitmeye karar verdikten sonra karşılaşacağınız manzaradır. siz öte beri almak istiyorsunuz, gelene kadar canınız çıkıyor oraya, öte beriyi almak istediğiniz esnafın teyzesinin damadı eğer esnafla çok samimiyse, çok güzel anıları olmuşsa dahi, teyzesinin damadı vefat ettiğinde siz etkileniyorsunuz.
(bkz: çok muhabbet tez ayrılık getirir)
(bkz: allah rahmet eylesin)
daha çok küçük iş yerlerinin, bakalın, manavın,terzinin, kuru temizlemecinin, fırının vs camında yazılı olan, kapanma sebebini anlatan yazıdır.
Eskişehir'de sahaf bir hacı amca vardı, küçükken oradan çizgi roman alırdım, arka sayfasına not yazardı "geri getirme" notu, 5 lira satış, 2,5 lira geri getirince. Hacı amca ile büyüdük biz, ortaokulda çizgi roman ileriki yıllarda değişik kitaplar, kitapların içeriği önemli değildi kalınlığına göre değer biçerdi, bazılarını geri getirmezdik, bazılarını verirdik. hiç özel muhabbetimiz olmadı, dindar ve çok ciddi bir adamdı. küçük dükkanında dağlar gibi dizili kitaplar vardı, aralarında eskiden yasak olan basımı bulunmayan ilginç kitaplar da olurdu. üniversitede daha büyük kitapçı olan insancıl'ın yolunu tutmaya başlamıştık, hacı amca unutulmuştu, bir gün bir gideyim dedim dükkanına, taziye nedeni ile kapalıydı, baktım hacı amca idi vefat eden, kapı camında da bir şiiri asılı idi, içim burkuldu, ağlayamadım, bir keşke geçti içimden zira hacı amcanın üzerimde emeği vardı.

edit : geri getirme ve değiştirme parası çok küçük bir rakamdı, fiyatlar konusunda yanılıyor olabilirim.