bugün

22 temmuz seçimleri ile bir kez daha tecillenecek olaydır.

efendim ne ilginçtir değilmi, ülkede sosyal devlet yapısını savunması yani fakiri fukaranın yanında olması gereken chp'nin alevi vatandaşlarımız dışında seçmenlerinin büyük kısmı gelir düzeyi türkiye ortalamasının bayağı üstünde olan insanlardır.

mesela istanbula bakalım. istanbul'un en zengin 4 semti hangisi? beşiktaş, kadıköy, şişli, bakırköy. peki kimde bunların belediyeleri? tabiiki chp'de. ama geri kalan belediyelerin büyük çoğunluğunda ve özellikle de varoşlarda akp hakim. peki neden? çünkü chp sol parti falan değil. çünkü toplumdaki algı chp tuzu kurular partisi. şimdi kalkıpta ''biz atatürk'ün partisiyiz'' diye kimse palavralar atıp tutmasın. bir solda birleşmeyi geç onu seçim ittifakını dahi yapamıyorsunuz. şimdi de yazlıkçılarınızı düşünün onlar da ''deniz, kum, güneş bana ne oydan'' derse haliniz yaman. halkın tercihine de herkes saygı göstermeli. imkanları çok geniş olmasa da halkın büyük bölümünün, basireti bağlı değil, hissiyatı kuvvetli.

edit: tatilci seçmen ile chp ilişkisi kuramamak için türkiyenin sosyo-siyasal yapısını bilmiyor olmak ve son günlerdeki seçim haberlerini de hiç izlememiş olmak gerekir.
şehirlerin batıya doğru genişlemesinin coğrafyadan ziyade politikayla olan ilişkisi ve tüm dünya kıyı coğrafyalarının sol görüşe eğimli olması konulu coğrafya ve politika temelli yazacağım bitirme tezimi uygun olmayan bir konu olarak görüp bana saçma sapan bir mültecilik konusu kitleyen değerli hocama selamlar ile.
genellikle orta anadolu, karadeniz veya doğu anadoluda ( her seçimde doğuda hdp kadar oyu var akp nin ) yaşayan akp seçmenleri olamayacağına göre normal olandır. onlar deniz, tatil nedir pek bilmedikleri için en fazla yaşadıkları şehrin varsa ovalarına, dağlarına falan gider gelirler. zaten bir çoğu çalışmıyor ona biraz sonra değineceğim.

chp seçmeni dediğiniz kesim marmara, ege ve akdeniz kıyılarında yaşıyor zaten. hem tatil kültürleri var hem genelde gelirleri ve eğitim seviyeleri daha yüksek. ama öyle ihalelere fesat karıştırıp zengin olan badem bıyıklılar gibi değil bir çoğu. bir çoğu bir veya daha fazla üniversite okumuş iş güç sahibi adamlar. öyle köyde oturup hükümet hibeleri ile yaşayanlar değil. bunlar zaten bilinen şeyler lan neden tekrar tekrar yazdırıyorsunuz ki.

şimdi gelirler "akebe seçmenini kötülüyor" diye saçmalarlar. tek bildikleri başarısız algı yaratmaya çalışmak. ülkedeki oy dağılımına ( hem coğrafi olarak hem insanların eğitim durumu olarak ) baksalar zaten bu yukarıda yazılan sonuca kendileri de varırlar çok rahat.