bugün

Tatar, tatar'dır. Türk değildir!

Utanmasanız eskimolar'ı bile türk ilan edeceksiniz.
kirim tatarlari, stalin tarafindan ikinci dunya savasinin sonuna dogru (18 mayis 1944) yurtlarindan edilmisler, ozbekistan'a ve sscb'nin diger uzak bolgelerine sürülmüslerdir. 1853 kirim savasi, 1860-1863 yillari arasinda cikan yasalar ve 1874'de yasanan politik baskilar kirim tatarlari'nin onemli bir bolumunu osmanli imparatorlugu'na goc etmek zorunda birakmistir.

tatarlar, et yemekleri ve hamur islerinde gercekten de pek bir hüner sahibidirler. eskisehir'in meshur cig böregi ve mantisi, o yöreye yerlesen tatar göcmenler tarafindan getirilmistir. kuzu etiyle yapilan leziz bir corbaya da sorpa adini verirler.
Anne tarafindan mensup oldugum, dedemin hikayeleriyle kendimi cok yakin hissettigim irk. Yemeginden, adetine, dilinden, inanclarina kadar her seyini ogrenmek istiyorum. Benim gibi kazan tatari olan varsa beni bilgilendirirse cok ama cok mutlu olurum.
Benim de bildigim bir-iki sey var tabii ki. Dedemin anlattigina gore Turkiye'de yasamak da zormus Tatarlar icin. Rus dolu derlermis dedem hep saklarmis tatar oldugunu. Tabii ben gogsumu gere gere soyluyorum o ayri.
cana yakın ve eğlenceli insanlardır. ancak sizin rusçanız ve karşı tarafın ingilizcesi zayıfsa felakettir, aksi halde bal kaymak.
türkiyelilerin(arapların) ötekileştirdiği ve türk olmamakla suçladığı aslında türkiyelilerin aksine gerçekten türk olan güzel halk.

not: boklu araplar eksilemiş.
kim kimi ötekileştirmiş anlamadığım millet. kazan tatarları ve kırım tatarları olarak iki şekilde anılırlar.
tatar denince akla sultan galiyev ve süyümbüke hatun gelir.

tabi bir de sürgün..
olmasa dünya batar...
hiç şüphesiz dünyanın en asil halklarından biridir.
çoğunluğu kırım savaşı sonrası Türkiyeye göçen, harika bir mutfağa sahip çekik gözlü yuvarlak yüzlü vatanperver Türk ırkı.
Cengiz Han'ın ölümünden sorumlu olan, Nogay, Karaçay ve Malkar gibi Türk topluluklarıyla iç içe, Türkiye'de çekik gözlü ve daha çok asya tipli olarak algılanan Rusya'nın yıllarca sömürdüğü içi buruk yüreği yanık bir halktır. Tatar diyince: Köbete, Kalakay, ilhan Mansız, Timuçin Öge ve Sultan Galiyev gelir. Göktürk Yazıtları'nda da adı geçer. Tokuz Tatar, Tokuz Oguz...
Ana tarafından akrabağ olduğum Türk boyudur.
iğrenç bir şey. Bütün ırklar saçma ve zenginlerin zayıfları sömürebilmek için uydurdukları safsatadır ırk dolayısıyla tatar.
türk kabul etmeyenin aklını, fikrini, dinini seveyim.
türk kabul edilmediklerini bugün öğrendiğim türk boyu.

işkembe bol tabi. salla.
erkeklerine remzi ismi verilir.
hatta şarkısı bile var;

tatar remzi derler benim namıma vay vay
vay vaaay remziii.
Azınlık değiller, türklerdir, kanları tatardır. Benim gibi.
(bkz: tamam öldü)
Bir nevi ana vatanları bugün kuzeyde olan , kan bağlarında Türklük ve bazılarında az da moğolluuk bulunduğunu duyduğum ırk. Selçuklu zamanında irtibatımız fazla olmamış Osmanlı zamanında ise yanımızda tuttuğumuz Kırım hanlığının kurucularıdır.
Türktürler efendim.
(bkz: orhan gencebay).
etle rakı tatar'ın hakkı, sözünde bahsi geçen halk.
(bkz: adam haklı)
türk soyunun beş farklı boyundan biridir.

çiğ börek değil, çibörektir doğrusu.
hamur işlerine, etli yemeklere, içkiye düşkünlükleri ile bilinirler.

etmen rakı tatarmın akkı.
etle rakı tatarın hakkı, diye kalıplaşmış düşünceleri bile vardır.

her tatar nogay tatarı değildir.
uludağ sözlük'te yazan çok tatlı ve kaliteli bir yazarın mensubu olduğu boydur.