bugün

biriyle tanışıldığı zaman söylenen sıcak cümle.
mecburen söylenen sözlerden biridir genellikle. gerçekten memnun olanlar olabilir fakat, sayıları azdır.
- sizinle tanıştığıma memnun oldum.
-neden memnun oldun ki ? *
hoşçakalın kibarcası.
"ben de" demek gerekir duyunca.
bir çok sözlük yazarı arkadaşımla tanıştığımda, büyük samimiyetle söylediğim cümle. *
memnun olunmasa da, tanışılan kişiye nezaketen söylenen cümle. kafa atmak yakışık almaz tabi. * *
ing. nice to meet you
zaman zaman tanışmadan önce söylebilen ilk cümle.
sonradan insanı pişman edebilcek ifade.
ismini öğrendim, simanı şu an için zihnime kazıdım ama sonrası için söz veremem...
belki ilk ve son görüşüm seni.
belki yarın yolda karşılaşırız, sen bana selam verirsin ben "bu kimdi ki" derim ya da yanımdan geçer gidersin, sen de tanımazsın.
ya da hatırlarsın, ben de hatırlarım.
hatta görüşmeye başlarız, belki dost olduk zannederiz, kimbilir belki aşık oluruz birbirimize.
ama bunu ilk anda bilemeyiz ki, ya tersi olsaydı.
deli gibi negatif elektrik yayarken memnun oldum diyen insanlar gördüm...
gerçekten memnun olduklarımızın bir farkı olmasın mı?
ben yıllar sonra, pat diye "tanıştığıma memnun oldum" diyenler de gördüm.
insanın içini sımsıcak etmeyen, her tarafından sahtelik akan menem bir sözdür bu. zoraki söylenmesi, amaçsız oluşu insanı ayrı bir boğar

x: sevgili abdürrezzak, bu arkadaşım ayça. ayça bu da abdürrezzak.
ayça: tanıştııııma memnun olduuuuum.
abdürrezzak: niye ki? ben hiç olmadım. bence sen de olma.
ayça: ama ben nezaketeeeen..

e ne olacaktı başka? merhaba de, naber nasılsın de, kazağın güzelmiş de, ama tanıştığıma memnun oldum deme. çünkü külliyen yalan söylüyorsun, beni de söyletip günaha sokuyorsun ayrıca. hele bunun bir de ayrılırken ki versiyonu vardır ki o daha beterdir.

x: sevgili abdürrezzak, biz ayçayla ayrılıyoruz.
abdürrezzak: peki abi görüşürüz iyi bak kendine.
ayça: tanıştıııııma memnun olduuuuum. görüşürüz yineeee.
abdürrezzak: bence görüşmeyelim. zaten ben libyaya gidiyorum bugünden sonra.
ayça: ama ben nezaketeeeen..

hay sana da senin nezaketine de diyesi geliyor insanın. görüşmeyelim allah aşkına, yeter ki uzaklaş benden başka birşey istemiyorum. insanı boğuyorsunuz nezaket diyerek, içine ediyorsunuz samimiyetin. laf olsun diye amaçsız konuşanları sevmiyorum kardeşim ne yapayım.
alternatifi bulunmayan cümledir. memnun olmasan bile memnun olmuşcasına ağızdan dökülür bu cümle. her tanıştığı kişiyle tanıştığına memnun olan insan. aman ne güzel ne insancıl... dedim ya alternatifi yok illa memnunmuş gibi davranacaksın. ne diyecek insan " arkadaş ben seni hiç sevmedim nerden tanıştık ya bir daha görüşmeyelim" mi?? aslında neden olmasın?*
ilk tanismada soylenen yapay cumle.* * *
+ tanıştığıma memnun oldum.
- ben hiç memnun olmadım.

edit: tanıştığına memnun olmadığın birine söylenmesi gereken cümledir; kim olursa olsun.
ispanyolcada genelde encantado* olarak söylenen hede.
üniversite 1. sınıf da ders kaydı yaptırırken memnun isimli okutmanıma tanışdıktan sonra söylediğim cümleydi.
sanki ilk defa ben bu cümleyi söylemişim gibi tavır almıştı. sanki suç bende.