ilk karşılaşmada bir cacığa benzetilemeyen şahsını kurtarmak isteyen garibin feryadı. allah bilir özünde iyi bir insandır.
muhakkak her kişinin en az bir kez duyduğu bir cümledir. sevdiğiniz bir arkadaşınızın tanıştırdığı lakin ilk seferinde iyi izlenimler edinmediğiniz insan hakkında sarfedilen bu cümle aslında "bu adamı ben sevdiğime göre mutlaka sevilmeye değer bir adam" demektir içten içe. acaba önyargılı mı davranıyorum da bu cümleyi duyuyorum diye düşündürebilir kimi zaman.
yaşar ipek- bir tanısan çok seversin

Gözlerin bu aşkı inkar edemez,
Sebebi benmiyim korkularının.
Yazıl kaderme bir mühür gibi,
Kaçıncı şansıyım duygularının.

Aşk sabır ister yürek ister bende var.
Yar şuınu bil gururumda sevgim kadar.
Bırak yaşasın bu gönül kapılsın seline.
Kalbim düştü bir kere eline.

Beni bende yaşaman lazım,
Dilediğin zaman gidersin.
Ama adım gibi biliyorum,
Bi tanısan çok seversin.
aslında hiç sevilmeyecek olandır.tanısada en fazla nefret edilendir.aranmayandır.
sevmeme tercihinize yöneltilmiş saldırının şahsınıza tezahür repliği.
türk filmlerinde tecavüz etmeden önce söylenen ısındırmalık sözdür.
genelde her ınsan farklı duygularla,farklı piskolojilerle söyler bu kelımeleri. Sadece on kişiden 1 tanesi iyi niyetlidir.ama değişirse kıyak bişiler olur..falan filan gibi.
çoğunlukla cins-i latiflere ait söylem. eğer bahsedilen şahıs karşı cinsse ve siz abartmış bir hatun kişiyseniz bunu işiten er kişiden alınacak alternatif tepkiler için hiçbir tuşlama yapmayınız, sakin olunuz.

+tanısan sen de seversin öküzcan.
-ya bırak ne sevcem elin zibidisini!
+kendisi iyi de çevresi kötü öküzcan.
-hay çevresine de sana da !
+aslında özünde iyi bi insan öküzcan
-özü ne lan özü ne ?
anneye sevgili beğendirme cümlesidir. anne ilk etapta kıza bok atar. bu cümleyle hemen korumaya geçilir. bunun yanında annenin hoşuna giden özellikleri kızda olmadığı halde varmış gibi söylemektir.
genelde hiçbir zaman geçerliliği görülmemiş olan cümle. tanısan sik gibi adam! deseler belki daha fazla ihtimal var sevebilmeye. ilk başta niye baskı oluşturuyorsunuz kardeşim? zaten durduk yere "yeni biriyle tanışma ve tanıştırma" durumu da ayrı bir lüzumsuzluk.

edit: genelde hiçbir zaman(?)
anne, babanın vb akrabaların küçükken bizlere sizlere söylediği tanıştırma yalanıdır. çekingen ve arkadaş canlısı olmayan bir insan olarak ben çocukkende böyleydim ve aynı yalanlada bisürü arkadaşım olmuştur ne şanstır ki hepsi kızdı ve o zaman kıymetini bilemeyip aramı iyi tutmadım şimdi hepsi taş olmuş ulan.
insanı sosyalleşmeye zorlayan "pozitif enerji pıtırcıkları"nın en bezdiren yalanlarındandır. hay bin kunduzdur.
kuzu postuna bürünmüş kuzu kadar sevimlisin genç adam.

milyonlarca aptal gibi o da normal görünüyordu.

(bkz: murat menteş)
Kizin sevgilisine erkek kankasi icin sık sık soyledigi sozdur.
+ berkecan da gelsin mi askim bizimle?
- askim o cocuga kanim isinmadi benim ibne gibi biraz.
+ ay askim deme oyle tanisan cok seversin. ( az sonra nufusuna alacak berkecani)
Çok doğru önermelerden birisidir ki zaten bir insanı sadece tanıyarak sevebilirsiniz.
Tanımadığınız bir insana duyulan duygular sevmek değil farklı şeylerdir.
Benden bahsediyor sanırsam.galiba.kesinlikle...
Ay üstü kalsın lazım olur.

Kardeşim biz demiyoruz ki insanlar herkese mavi boncuk dağıtsın. Ama şöyle bir karıya herife bakınca için açılacak, Nemrut olmayacak, tebessüm bir merhabadır, gözleriyle de güler insan.

Amaan neyse. insanların da yüzünde yüz kalmadı bu devirde. Neyse bir tanışalım protokole lüzum yok durma doldur.