bugün

Eğer yukarıda bir yerde bir Tanrı varsa umarım benim viski ya da domuz yememden daha önemli meselelerle uğraşıyordur..
güzel kitaptı vesselam.
(bkz: var)
nesnel olarak görmediğimiz bir olgu olarak yok diyebiliriz.

fakat öznel olarak tanrı yok diyemeyiz.
Gel bak burada gel.
Misal yıllar önce insanlar atomlardan bi haberken, biri çıkıp atom böyle şöyle diye kimse inanmazdı. Kanıtlandı ve inanılmaya başladı. Bizim varlığımızla zaten yaratıcı olduğunu kanıtlamıştır. insanlar niye inanamıyor bilmiyorum. Basit düşünün milyonlarca canlı varken neden biz akıllıyız, neden ? Dünyanın, güneş sisteminin bu kadar düzenli olması bile yeter.
(bkz: Buyrun benim)

Not: hadi olmadığımı kanıtlayın lan!
allah'ın kendi tanrısı olduğunu bilmeyenler için yok, tanrının kişinin yaratıcısı olduğunu bilenler için var. necip fazıl hayranları için yok, atsız'ı okuyanlar ve fikirlerini bir nebze de olsa benimseyenler için var. sentezciler tanrılarının allah olduğunu bilmezler, sadece allah bilirler. allah adını duymayan bir yabancı ile tanışsalar "god" demek zorunda kalacaklar.
Klasik dini ogreti ve hikayeleri bir kenara birakalim cunku o ogretiler sayesinde insanlik uzerinde yonetim saglandi bakin hala daha ya allah ya muhammed diyenler ulkemizde bile etkin konumda. soruya gelirsek tanriyi biz yarattik cunku ihtiyacimiz vardi. evrenin duzeni vs bunlarda bos isler duzenli oldugunu nerden biliyorsun ki duzensizligini ispat edebilesin yok santim kaysa o olur bu olur ne oldugunu bilmedin bir sey icin ne olabilicegini soylebilmek iste sacmalik orada belki her sey bozuk ve boktan tum sistem yalnis ve biz cok ilkeliz yetersiz canlilariz evren ve dunya belki mukemmel bir uyum icinde degil o kucuk kafanla mukemmel oldugunu nasil iddia ediyorsun.
dünya var olmadan önce bizim evin önündeki göl yoktu,

şimdi o göl oluştu, içinde balıklar var.

atomlar hadi panpalar balık olalım demişler balıklar olmuş.

ulan adamların belkide en ateist olanı şimdi tam bilmiyorum ama bebeğin anne karnındaki gelişimini incelemiş ve diyor ki; bu mucize bizim akıl sınırlarımızın ötesinde bir yaratıcıyı işaret ediyor.

kimseyi zorla inandıramazsın ama sen yok dedin diye veya göremedin diye bir şey yok değildir.

geometri örneği vercem hani sen göremezdin de sınıfın çalışkanı görürdü üçgen de bi dikme çizerdi sonra senin o bu soru hatalı, yanlış dediğin soruyu 2 dakkada çözerdi.

neyse zaten elinizde delile yakın olabilecek niteliklere sahip olmaya yanaşabilme ihtimali olan bir tek veri bile yok.

zaten olamaz da...

hepimiz rastlantı sonucu buradaymışız...

gülerler...
doğarken alenen söylenmiş olsa bize imtihanı anlarım.

2200 tane din var aq. Kime oy verek.

Ama her türlü durumda imtihan mantıksız. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyacağı aklıma yatmıyor. inanılmaz derecede insani vasıflara sahip olması onun olmama ihtimaline karşı bir adım daha.
allah yoksa şu dağları kim yarattı.
tanrı yerine bilimi sorgulayın. tanrının varlığının yokluğunu bilinmesi size şu an yol katettirmez. bilim ile ancak tanrıyı anlayabilirsiniz ve varlığına inanirsiniz.
tanrı: tapınılan şey mesela ateş tahta su güneş vs. inanıyorsan bir tanrın var demektir. para da tanrıdır mesela. her şeye gücü yeter.
Tanrı'nın tanımının ne olduğuna bağlı.
Vardır dersen de sonuca ulaşamazsın
Yoktur dersen de sonuca ulaşamazsın.

Vardır dersen e o zaman yaratıcı nasıl var oldu.
Yoktur dersen o zaman ne diye yaşıyoruz ki.

Veya var olduğunu keşfettin diyelim o zaman tanrı bizi neden yarattı?

Bunları ölene kadar çözemezsin. O yüzden bu çerçeve de düşünmek gerek.
Bütün duyuları körelermiş kişinin sorusudur etrafınıza bakarak bile varlığı anlaşılabilir akıl verilmiş kullanın biraz.
Yok. Bu kadar basit. Yok, kabullenin ve yaşantınızı ona göre şekillendirin.
Yapayalnız kaldığında anlarsın.
cevabı bilinmeyen soru cümlesidir. en azından bana göre. zira bir agnostik olarak başka bir cevabı vermem beklenemezdi benden. ki bu cevabı vermeme "sebep" olarak gösterebileceğim dini görüşsüzlüğüm de var. zira ne ateist, ne de herhangi bir dini inanca sahip bir bireyim.
Var. Şüphesiz.
Sana ne kadar lazım? Diye sordurtan.
Yemin ediyorum var.
Aylardir kafama takilan soru. Bu baslik altinda cok sacma cevaplar gordum. Tanri ya vardir ya da yoktur, farkli farkli cevaplar vermenin anlami yok. Ben net bir cevap istiyorum. Tanri var mi? Varsa ya da yoksa bunu kanitla.
çok ama çok büyük bir ihtimalle yoktur.
var, hatta kendi yarattıgı şeytanla iddaaya girmiştir. yersen.