bugün

2015 yılının türkiyesinde halen tacize uğrayan kadının giyimine laf atan ibnelerin varlığına tepkidir.

efendim kadın üsturuplu(?) giyinirse sıkıntı olmaz diyen bu dallamalar kadınların çarşafla gezdiği ülkelerde hiç taciz olmadığını, kadınların gayet rahat gezdiklerini zanneder. oysa gerçeğin böyle olmadığını biliyoruz.

yapılan çalışmalar ortada. araştırmalar ortada. aslında kapalı kadınlar daha fazla tacize uğruyor. istediğin kadar çarpıtmaya çalış gavur araştırıyor bunları.

zira batıda millet her şekilde geziyor taciz olayı o kadar az ki. şimdi düşün bir kadın kanada'da mı sokakta rahat gezer arabistan'da mı?

taciz bir giyim sorunu değil erkek sorunudur.

sen etek de giysen çarşaf da karşındaki erkeğin niyeti pisse farketmez. sen etek giyiyorsun diye o niyet artmaz. zira öyle olsa kanada'da da artması lazım. oradaki de erkek değil mi?

o yüzden boktan bahaneleri bırakıp cinsiyet eşitliğine dayalı bir toplum yapısı oluşturmak lazım.

biri hırsıza önlem alma o zaman demiş. ulan kadın nesne mi? insandan bahsediyoruz.
Okumadım ama doğru.
batıda kızlardan rica edince verdiği zanneden yobazların işine gelmeyen bilgi.

öyle bişey yok lan.
kim öğretiyor bunları size?
git bi batı ülkesine de gör öyle miymiş?
Taciz edenlere sorsak muslumanim derler lakin muslumanin nefsini hakim olmasi gerektigini dusunmezler.bir kadin cirilciplak gezse dahi onu gerek sozle gerek fiziksel olarak taciz etme hakkiniz yoktur.
aramızda utanmasa taciz ve tecavüzü savunacak mahlukların olduğunu göstermiştir. yazık yav.
kadınlar da taciz ediyorlar efenim, erkeklere has değil bu durum ve inanın kadınların tacizi aşırı rahatsız edici. kadınlardan korkar oldum artık.
taciz giyim sorunu değil zihniyet sorunudur.

tamamen erkekleri suçlayamayız. ülkedeki kadınların birbirilerine karşı nasıl olduğunu bilmiyor musunuz?

"o da öyle giymeseydi, ıyy ne giymiş öyle, bak ben evden çıkmıyorum o çıkmış, benim sevgilim izin vermez, ay sevgilim çok kıskanır beni, makyaj bile yaptırmaz" gibi gibi gibi bir sürü cümle. bir sürü yargılama. bu ülkede bir kadını kadından daha çok yargılayan yok. bir arkadaşı boşandığında kocasından kıskanan, ilişkisini kesen yine kadın. facebook denen saçma sitede bile erkek arkadaşının profilindeki on senelik arkadaşını silen de bir kadın. sanıyor ki tüm kadınlar onun erkeğini istiyor. sanıyor ki bir o namuslu.

işte bu erkekleri de o kadın yetiştiriyor. bu kadını bu hale toplum getiriyor. taciz, tecavüz, şiddet, kan davası vs. gibi bütün sorunlar birer zihniyet sorunudur, tek bir cinse mal edilemez.
kesinlikle doğrudur. şahsen açık giyinmeye karşı bir erkek olsam da, bir kadının açık giyinmesi onun taciz edilebileceği anlamına gelmez.

kadının kapalı olması bunu belki bir nebze engelleyebilir fakat sıfıra indirgemez. bu trafik kazası gibi bir şey. sen ne kadar dikkatli ve güvenli araba kullanırsan kullan, sarhoş bir sürücü ile karşılaşırsan kaza seni bulur.

bir kadının açık giyinmesi bir erkeği tahrik edebilir bu fıtratta vardır fakat bu taciz suçunu örtmez. bu bahane altına saklananlar ya da bunu savunanlar da beni güldürüyor. aga hırsızın hiç mi suçu yok demiş nasreddin baba.
hangi götünden uydurduğu istatistiklere baktığı bilinmeyen tiplerin ama ortadoğuda çok az yeaa diye yanlış bişeyi savunmasıdır.

abd, isveç gibi ülkelerde müslüman göçün arttığı yerde tecavüz dahil her türlü suçun arttığını da ekleyelim de bu tiplere dert olmasın.

buyrun istatistik.

görsel
Taciz ve tecavüz vakalarının resmi rakamlar üzerinden iststistiki veriler ile sunulması gerçeği yansıtmıyor zira hırsızlığa uğrayan anında adli makamlara ulaşıp iddiasını ortaya koyarken bu durum cinsel içerikli suçlarda bu şekilde çalışmıyor bir kere doğu batı ayrımı yaparken bu konuyu dikkate almak gerekiyor.

Sorunun kökeni konusunda bir çok neden var ama başlık itibariyle bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünmüyorum bunu ifade edeyim.

Cinsel kimliğini daha on plana alan tutum ve davranışlar bir kişiyi cinsel olarak partner arayışı içinde görmek için bir neden olmamalı.

Daha açık söyleyeyim. Her dekoltesi olan "aranıyor" diye bir durum yok.
Bazı istisnai durumlar olsa da büyük çoğunluğuna katıldığım önermedir.