bugün

hiçbir bağlayıcılığı olmamakla birlikte herkes her şeye istediğini demekte özgürdür. ama sadece göte göt demek şartıyla tabi bu konuda hassasım.

not: başlık başa
bırakın desinler, 10000000 u aşkın müslüman nüfusu taşıyan ve hızla büyüyen bir şehri konstantinapolis yapmaları mümkün olmadığından bir problem yok. kendilerini tatmin ediyorlar ne yapsınlar, yazık. yüzyıllardır böyle bu*.
bizim thessaloniki'ye selanik, dimesk'e*** şam dememiz gibi birşeydir.
(bkz: türklerin konstantinopolis e istanbul demesi)

göreceli şeyler bunlar. Pek üzerinde durmaya değmez.
istqnbulun eski adını bilen insan söylemidir.
17 yıldır hayattayım istanbula bir kere bile konstantinopolis demedim, ne anam ne babam nede ailem söyledi. Hangi yarramın başı uyduruyor bunları merak ediyorum aslında.
isteyen istediğini diyebilir..
istanbula konstantinopolis demenin milliyetçilikle alakası olmadığını idrak edemeyen yazarımsıların cellallendiği başlık.

istanbul'a 330 yılından osmanlı devletinin son dönemlerine hatta cumhuriyetin ilk dönemlerine kadar konstantinopolis denmiştir. bugün de birilerinin bu ismi kullanmasının bir sakıncası yoktur. sonuç olarak şehrin eski ismini aldığı, doğu roma'nın ilk imparatoru 1. konstantin de bu toprakların kültür birikimine katkıda bulunmuş önemli imparatorlardandır.
(bkz: ne kadar acayip)

Türkleri sevmezler zaten.
bende astanbolıq (astan bolu) diyorum.
türkler sayesinde geldikleri şehirde türk düşmanlığı yaparlar.