bugün

akepe eski vekili feyzi işbaşaran iddiası.
(img:#634085)

ooo. çok sert...
Mevlana'nın Şems ile şarap içme girişimine benzer.
sümeyye hanımın anasının ve babasının bile karışamadığı olaya bizlerin madonoz olma halidir. petrus içse ne olur, tekila içse ne olur, viski içse ne olur diyerek düşündüğümüzdür.
(bkz: salya at belki izi kalır)
tasavvufta şarabın yeri ayrıdır.

ayrıca atasözleri ve deyimler sözlüğümüzde de şuna benzer bir ifade bulunmakta:

iç şarabı, sev arabı.

bu çerçevede bakıldığında bence sıkıntı yok.

ayrıca bağzı müslüman çevrelerde,

"ottur, günahı yoktur."

deyişinin de düstur edinildiğini hatırlatmak istiyorum.

rakı içse neyse, "enişte takviyeli bi kola koo" deyip votkaya abansa neyse ama şarap farklı bir kategori. cehape zihniyeti bunu anlayamaz. aksanli erkan elektar noktayı koydu sanırım. tartışmayalım. lütfen.
sümeye erdoğan'a dair bir ifade yokken neye göre suçlanıyor anlamıyorum. hadi onu sıktır ettik, sümeyye erdoğan dindar takılsa suçlu, şarap içse suçlu. chp'li bir vekilin kızı içse sorun olmuyorsa sümeyye erdoğan için de olmamalı diye düşünüyorum. bahsi geçen kişileri çüküm kadar sevmem.
tabi ki sümeyye erdoğan d, chp'li vekillerin kızları da şarap içebilir, yaşları reşit ise her haltı yapabilirler.

sıkıntı yok.
"at sahibine göre kişner" demiş atalarımız.

lakin insanlara birtakım yaşam tarzlarını dayatıp, kendisi tam farklı bir şekilde davranan belli bir zümre var bu ülkede.

yurt içinde allah allah, yurt dışında yallah yallah.
bursa'ya yazları gelen araplara döndüler amk.

hatırlar mısınız bilmem, birkaç sene evvel, sümeyye tiyatroya gitmişti de oyuncu kendisine kaş göz yapıyor diyerek ortalığı ayağa kaldırmıştı.
bakınız o muhabbetin geçtiği konu başlığı hemen şurada;
(bkz: tiyatroda sümeyye erdoğan krizi)

yani, sümeyye normal ve belli bir çizgide davrandıkça kimsenin bir sorunu yok.
ama farklı kişilikler sergiliyorsa, evelallah evvela chp'lileri yazmaktan imtina etmeyiz.
dedikoducu fitnelerin sarfettiği cümlelerdir. evladım sümeyye erdoğan kim? bize ne içtiğinden, yediğinden. şu muhalif kafalar ne vakit anlayacak bu tarz şeylerin halkımızda ters teptiğini.
elalemin karısı, kızı hakkında konuşulan sevilmez çünkü kimse karısının, kızının 5 para etmez adamalrın dilinde olmasını sevmez.
ayrıca ne dayatılıyor anlamadım. şarap içmek mi yasaklandı memlekette. yasaksa ben dün nasıl içtim.
ateist siyonist odakların iftirasıdır.
inciden gelsin..

(bkz: iftira atma o ç)
normal bir olaydır.

ama babası millete çocuk eğitimi dersi verirken alkolün kötülüklerinden bahsederken çocukları bunları yapıyorsa işte o anormaldir. ele verir talkımı kendi yutar salkımı denir buna.

o yüzden zırt pırt bana çccuklarım üstünden gelmeyin diyor. bu adamın çocukları abd'de okudular ne yaptılar belli değil.
Beklenendir. Babasının elinde yüzlerce insanın kanı var. Hangi abdest temizler bunları secdeye varmaları üzere? Varsın haram olan içkiye de el sürsünler.
Şarap içmeyin, üzüm yiyin diyen babasını anımsatımıştır.

ele verir talkını kendi yutar salkımı

ayrıcana, bu bir iftiradır, sümeyye yapmaz öyle şey.
yandaş gazetelerde icilen sarabin helal olduguna dair iddialarin oldugu olay.
sümeyye erdoğan'ın şarap içip içmediğini bilemem. fakat içiyorsa bu durum "sadece kendisini bağlar" gibi laflarla geçiştirilemez.

tüm siyasi kariyerlerini din ticareti üzerine kuranların ve onların yakınlarının hiç değilse dinin temel bazı kurallarına uyması gerekir. din ticareti yapmayan bir kişi şarap içebilir de içmeyebilir de; kimseyi ilgilendirmez. ama din tüccarının şarap içmesi basitçe "kişisel tercihtir" denilerek geçiştirilemez.

ha rte çıkar, dürüstçe "benim kızım şarap içiyor. ama ben uygun bulmuyorum" der, o zaman ayrı... kızının kendi şahsını ilgilendiren bir konuda yaptığından sorumlu tutulamayacağı gibi, kızını reddetmesi gibi münasebetsiz davranışlar da beklenemez. önemli olan halka karşı dürüst olmaktır.

tabi tüm bunları muhtemelen doğru olmayan bir iddia üzerine yazıyorum. maksadım din tacirlerinin, diğer insanlarla aynı kefeye konulamayacağına dikkat çekmek.
yazıklar olsun akape zihniyetine biz bir de bunları allahtan kitaptan günahtan korkar bilirdik bu millet kendi anası babası hırsızlık yapar da rte nin ailesi yapmaz diyordu meğer kızı alkolikmiş.
petrus şarabı denince bu ülkede akla gelen isim cem uzan'dır ve gerisi içse bile özenti olmaktan öteye gidemeyeceği durumdur.
afiyet olsundur.
sümeyye erdoğan hakkında duyulan ilk olumlu şeydir. onca vasıfsızlığının arasında hiç değilse bir şarap damağı varmış dedik.
onu da o sipariş etmemiştir kesin, ülkesinde içki içeni kırbaçlatan araplar yurtdışına çıkınca her b.ku yiyorlar. kesin araplar söylemişlerdir.
yeşil vadiyi paylaşamayan tipler gibi, karşılıklı ne atıştınız be.. http://www.milyonlarinsev.../tosun-pasa-hamam-sahnesi
doğaldır. isterse her haltı yiyebilir. bize ne?
resmi yok, belge yok. iddiadır. yalandır.
sorun şarap içmesi değil petrus içmesidir.

biz içemiyoz lan çok pahalı.
Allah ın belası ne yaptın sen hadi çaldın onu biliyoruz, hadi milli iradeyede karıştın onuda biliyoruz niye alkol içiyorsun hadi içtin niye araplarla içiyorsun demeyeceğim para var onlarda ya ben sana ne diyeyim daha Sümeyye sen Bilal oğlandan da beter çıktın be.
"içki içen herkes alkoliktir, ak parti'ye oy veriyorsa değildir"

recep tayyip erdoğan

sadece kendisi ilgilendiren bir şey olması gerekirken, babası ve şürekası sayesinde sosyal medyada malzeme olan bir durumdur.

zafer işareti yapan eylemciler: çapulcu, terörist, vatan haini.
berkin elvan için anma töreni düzenleyenler: ölmüştür, geçmiştir.
parklarda, bahçelerde içki içenler: amk alkolikleri sizi.

sümeyye erdoğan petrus şarap içti: kendisini ilgilendirir, yalan, iftira, çamur at izi kalsın vb. söylemlerle olmadığını kanıtlama gayreti.

sizin ikiyüzlülüğünüzü sikeyim ben.
en doğal hakkıdır. o içmeyecekte ben mi içeceğim, o kadar villalar, arabalar, yalıları alıp oturup evde çay demleyip içmesini beklemek aptallıktır. yakışır sümeyye kızımıza, yakında amsterdam dolaylarında clublarda görmek istiyoruz hakkını versin biraz babasının çalıp çırptıklarını; o kadar parayla başka ne yapılır ki dedirten şarap vakasıdır.