bugün

kediler kediler kediler.
(img:#741772)
Kurttur. Bağ evimizde mevcuttur. Ama hastadır ve yakında ölecektir. Çok fazla üzüleceğim bir konudur.
Teras da baktığım saf kan kurt köpeğim dır.
1 ay sonra kedi. Sutten kesilsin diye bekliyorum.
Dinazor.
"Eski sevgilim sayılır mı?" Diyeceğimdir.
(bkz: domuz)
7 tane kedi. bi tanesine sahip arıyoruz hatta.
kaynana besledim yıllarca. evcil sayılmazdı ama.
görsel

ya ne olacağııdı..
hamam böcüğü..
3 tane tavşanım vardı. biri öldü, diğerini verdim, öteki hayatta.
1 tane daha vardı onu daha çok sevdiğim için çekti gitti.
http://galeri.uludagsozlu...l-hayvanlar%C4%B1-755318/

lokum paşa.
lamadır. M.J'de görmüştüm çok samimi bir hayvan.
3 adet kaplumbağam var.
önce annemin temizlik takıntısı yüzünden kalbimde yaşadılar. sonra teker teker istediklerim için savaşmaya başladım sözlük. önce balık aldım. ben bir tane istemiştim ama annem iki tane al sıkılmasınlar dedi. oysa ben yetmez miydim ki yanına bide arkadaş istiyordu? hem küçücük fanus mu ne denir onun içinde iki balık yani bunalmazlar mıydı? iki balıkla eve geldik. ilk seçtiğimle aram gayet iyiydi. ama valla küçücüğüm heralde ondan kıskanıyordum diğer balık ölsün diye her gün dua ediyordum. sonra öldü. sonra anneme onu kızartmayı teklif ettim. bunu yapmamın bilinçaltı sebeplerini bilmiyorum. kızartmadı. ama çatalla baya didikledim. kırmızıydı. ilgi çekiyordu. eski düşmanımdı. iyice ölmeliydi. ya geri dönseydi? asıl balığımla hep yan yana olsalardı? acımadım.

diğer evcil hayvanım sibirya'ydı. evin girişinde dururdu. mahalleli tarafından beslenirdi. beni çok severdi. bir zaman sonra birlikte anılmaya başladık. tamam evcil konusunda pek anlaşamadık yani eve giremedi ama hep evin yakınındaydı. sonra biz taşındık. o öldü.

sonra iki tane civcivim vardı. iki tane olmasından bu sefer mutluydum. artık büyümüştüm. sevgiyi paylaşmayı da paylaştırmayı da öğrenmiştim. hem bir sürü kedi vardı hep civcivleri katlediyorlardı. kesin birini yerlerdi. o yüzden iyi ki iki taneler diye seviniyordum. ama yemediler sözlük. tatil bitti, biz eve döndük, onlar büyümüşlerdi. anneanneme emanet etmiştim, o da çok severdi kesin korurdu. sevgili tavuklarımı kediler değil dedemler yemişler. hayal kırıklığı. ama hayat bu, yaşadıkça afiyet olsun demeyi öğreniyorsun.

son olarak örümcek bakmak istedim. arada odama sızanlardan biriydi. başta öldürecektim de hayatım boyunca yapamadım. her zamanki gibi anneme haber verdim benim yapamadığımı yapıp o öldürürdü yada her zamanki gibi peçeteyle alıp çöpe filan atardı. bu sefer kıyamadım sözlük. içim ısındı keretaya. bir şişe buldum. bikaç delik açtım. toprak doldurdum. içine evdeki her çeşit yiyecekten koydum vikiden filan da baktım, çiğ et de koydum kavurma da ne bulduysam işte ilk gecesini güzel geçirsin diye. sonra güzel de geçirdi bence gayet mutluydu. şişe içinde nem filan oluşturuyordu onun yaşam belirtilerini görmek beni mutlu ediyordu. yanımdan ayırmıyordum. arada açık alana çıkarıyordum doyasıya koşup oynasın diye. ama beni nasıl sevdiyse artık hiç kıbırdamazdı. sanki nolur beni yuvama geri koy der gibi davranıyordu. sonra düşündüm ki, hangi hayvana el uzatsam hepsi öldü. sanırım bu işi zirvede bırakmalıyım dedim. onun için seçtiğim doğa harikası bir yere gittim. kendi gibi arkadaşlarına sık sık rastlardım. artık ayrılık vaktiydi. valla her şey onun iyiliği içindi. yuvasından ayırırken hem onun hem benim gözlerim doldu. yavaşça doğanın şefkatli ellerine bıraktım. yine hareket etmedi. uzaklaştım. bana doğru son birkaç adım attı. hala ümit ediyordu, geri dön diyordu. içim kan ağlıyordu ama elden gelen ne olabilir ki? her şey senin için dedim. uzaklaştım. geri dönüp bakmayacaktım onun beni bekliyor olması canımı acıtacaktı biliyordum. dayanamadım. geri döndüğümde, beklemediğimi gördüm, çoktan yeni yuvasına yerleşmek için hareketlenmişti, yapraklar arasında kabolmak üzereydi. bu daha çok acıttı. oysa ben gidemiyordum sözlük, ne acılar çekiyordum. demek bu kadardı, işte yalan dünya dedim. ve kalbim kırık, boynum bükük, gözlerim dolu dolu onunla ilk karşılaştığım yere döndüm. bir daha ne evcil hayvanım oldu ne de öyle bir sevgim. hepsi gelip geçiyor. yalan dünya işte.
(bkz: horoz)

2 yıl önce annem pazardan 4 civciv almış, 1 i yaşadı ve başlarında anneleri de olmayınca tabi elimizle büyüttük onu. çok alışkın bize, "gel, git, koş, ye, öt" ten anlıyor. bildiğiniz gerçekten anlıyor ve yapıyor yani.*
https://youtu.be/aTbMJ2FUh0I
sadece 12 yaşındayken balık beslemiştim. dişi bir alman lepistesi. beyaz kuyruğu hafifçe turuncu bir balık. akvaryumcu hamile olduğunu söylemişti o zaman balığın. kışın buz gibi çeşme suyunla değiştiriyordum fanusun suyunu. hayvan deli gibi yüzüyordu, rengi beyazdan neredeyse siyaha dönüyordu. bir süre sonra da balık ısınınca hızını azaltıyordu ve eski doğal rengine dönüyordu. her su değiştirişte eziyet etmişimdir böyle hayvana. bir gün öyle bu balığı izliyorum ve birden alt tarafından yavrusu doğmuştu. şaşırmıştım ve çok sevinmiştim yavrusu oldu diye. ben seviçle onları izlerken balık o hızlıca yüzen yavruyu kovaladı ve yedi onu. şok olmuştum resmen. nasıl yer dedim öyle yavrusunu. hemen yan komşuya söyledim akvaryumları olan; yavrularını yer onlar, getir bizim akvaryumdaki yavruluğa alalım dedi. öyle yapmıştım, bayağa yavrulamış balık orda. ama yavrularını gene yer diye başka büyük balıklar verdi bana. belki de yaşlı olanları bana kakaladı bilmiyorum ama o balıklarla da o alman lepistesi hiç anlaşamadı. ağresifleşti, durup dururken kuyruklarına dalıyordu. ben oyun oynar sanırken gün gün o balıkların ölüleriyle karşılaştım. en sonunda tek kaldı bu alman lepistesi. bir süre sonra o da öldü. ölünce üzülmüştüm ve balığı kibrit kutusuna koyup arkadaşlarımla okulun arka bahçesine gömmüştük. ruhuna da üç kulhuvallah bir elham okumuştuk.
Muhabbet kusu. Bi kac ay önce aldim. malesef okul is fln derken ilgilenemiyorum. Birine fln vermeyi düşünüyorum.
Bir kedim olsa fena olmazdı.
Hint bülbülü.
Yılanım var bir tane o kadar. O da arkadaş hatırası.
Kedi adi da karamel.
Kedi. Çok seviyorum kalakter fukarasını.
Köpek *
Kedi. Adı da grimel.