bugün

vakitsiz ötünce kesilen hayvan.
silah parçası.
almanlarin kikiriki diye ottugunu iddia ettikleri hayvan. ulan hic mi dinlemediniz bu hayvani? resmen u-uru-uuuuu diyor, kikiriki nasil desin mendebur. dili mi var, bogazdan cikariyor o sesi.
(bkz: yumurta mi tavuktan cikar tavuk mu yumurtadan) sorusuna en güzel yanıtı veren hayvan.
(#120275)
Sadri Alışık filmlerinde, Vahi Öz'ün canlandırdığı karaktere sıfat olan canlı. (bkz: horoz nuri)
sedat isimli bir gencin horoz sesiyle başlayan hoppidi şarkısı.
fransa'nın simgesi.
tavukgillerin erkek olan ferdidir. zamanlamasıyla ve attığı sololarıyla ünlüdür. ancak karizmasının esas nedeni parlak kırmızı, yüzünü kısmen örten larry yuma ibiğidir. yabancıların, özellikle çocukların kümesine girmesinden hiç hoşlanmaz. ciddi, ağırbaşlı ve keskin bakışlıdır. gagası ve ayakları sarıdır. dört parmaklıdır. şahsına münhasır şarkısı bile vardır, adile naşit'in *, horozumu kaçırdılar, damdan dama uçurdular, suyuna da pilav pişirdiler şeklinde hüzünlü bir ezgidir.
büyüklük toslarsan hiç olmaz
güzel olman artı sayılmaz
seni biraz kandırmışlar
biraz fazla abartmışlar
dışarıda senden yüzlerce
anlat bakalım senin farkın ne
biribin gösterip büyütme
çok hoşsun daha artın ne

biraz tuhaf tarzın
ne sorduysam hayır
hiç hoş değil tavrın
cevaplar hep hayır
bakarmısın? hayır
gelirmisin? hayır
kalırmısın? hayır
istermisin? hayır

salinada salina dolaşarak
ona buna gülücükler dağıtarak
bırak sen bunları biraz haydi biraz kendinden bahset
kim bilir belki sen ve ben
memnun değiliz halimizden
ozaman vakit geçmeden artık sen kendinden bahset

hadi hadi biraz kendin ol
hadi hadi ah kendin ol
hadi hadi biraz kendin ol
biraz tuhaf tarzın
şarkısı bile olan hayvandır bu:
Horozumu kaçırdılar
Damdan dama uçurdular
Suyuna da pilav pişirdiler
Bili gah bili gah bili bili gah gah
Küpeli horozum
Kar beyazım
Bir sabah kalktım
Avluya baktım
Aradım taradım bağırdım çağırdım
Küpeli horozum
Kar beyazım
Kanadı var kilim gibi
ibiği var elim gibi
Acısı var ölüm gibi
Küpeli horozum
Kar beyazım..
orta okul yıllarında flütle çalınan parçalar arasındaydı.
düşünebiliyor musunuz o dönemde ilköğretimin bize verdiği en büyük müzik bilgisi. vaaayyy beaaaa!!!
Kümesin krali, köylerin vazgecilmezi sabahin köründe uykusundan fedakarlik yapip bütün ahaliyi uyandiran ve daha sonra kümesine büyük is becermis gibi geri dönenerken böbürlenerek yürüyen ibikli iki bacakli kart etli tavuklarla beraber olmaktan baska bi ise yaramayan civcilerine babalik bile yapmayan durduk yere bazen insanlara saldiran evcil hayvan...
(bkz: tavuk)
anavatanı denizli olan sevgilisine yan bakıldığı için sürekli kendi cinsleriyle kavga eden agresif yapılı,tüyleri olan,kuş gribine yakalanabilen fakat yanında mendil taşımayan bir hayvandır...
ing. rooster
denizli'de 5 tane heykeli vardır.
bir sürü hatuna sahip hayvan.
hepsinin kendi çöplüğünde öttüğü hayvan türünden biri ve o türün adı.
Sabah güneş doğarken ötmek yalnız horozlara özgü değildir. Kulağa en çok
horozun sesinin gelmesi, onun sesinin diğerlerinden daha güçlü olmasıdır. Kuşların büyük çoğunluğu da aynı saatlerde ağaçlarda koro halinde öterler. Gün boyu hem horozlar hem kuşlar bu ötüşü sürdürürler ama seslerinin en güçlü çıktığı zaman sabah saatleridir. Horoz ve kuşların sabah gün doğarken ötmeleri biyolojik saatleriyle ayarlanmıştır.
Kapı zembereğinin mandalı.
kırsal bir kesimdeyken sabah güneş doğmadan yatma vaktinin geldiğinin habercisi. gün doğduğunda öter diye bilinir ancak kimileri saati şaşırıyor herhalde. *
Denizlispor'un ve tabiki denizli'nin simgesidir. Denizlispor'un ambleminde yeri vardir. Denizli ataturk stadyumu'ndaki maclarda sik sik kulagi cinlatilir horoz gol gol gool diye.
budur;

http://img231.imageshack....149/horozresimleriza0.jpg
yan komşunun tek kümesinde iki tane beslemesi yüzünden akşama kadar sesleri kısılma pahasına yırtınan hayvanlardır.
bir röportajda "tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar? " diye sorulduğunda "ben ..kerim gerisine karışmam" diyecek kadar hazır cevap bir hayvandır, abimizdir. (bkz: bana böyle sorularla gelmeyin)
darbuka esliginde oynayan horoz
kibirli, civcivleri ve kendinden küçük tavukları gagalayan, saldıran hayvandır. elinizde kutu ya da tabak gibi bir cisimle yaklaşırsanız korkarak kaçarlar. kıl oldukları insanlara da saldırdıkları görülür.