bugün

(bkz: galataport)
benim projem bu. kitap yazmak.. kitap yazıyor olmak. küçük değil mi ? az kaldı az..
mükemmel bir otel projem var ama ulu orta açıklayacak kadar küçük bir proje değil tabi.
arabanın en camına yerleştirilen navigasyon sistemi düşünüyorum. Gözlüklüde olabilir hem arabada yol gösterir hem de normal yolda yürürken.
evet müthiş bir projeye ilk adımımı atmış bulunmaktayım.

(bkz: kablosuz elektrik)

yakında...
askeri tesislerin kapı güvenliğinin geliştirmesine yönelik tasarladığım projedir. askeri tesis, kışla, birliklerin ve askeri lojmanların giriş kapılarında nöbetçi asker aracı durdurur elindeki ayna ile aracın altını kontrol eder fakat havanın karanlık olması, yağmurlu olması gibi doğal etkenler ve kontrol eden kişideki görme bozukluklukları gibi kişisel etkenler kontrol edilecek aracın doğru ve düzgün bir şekilde kontrol edilmesine imkan sağlamamaktadır.
tasarladığım proje sadece iki adet projektör ve iki adet kameradan oluşmakta isteğe göre projektör sayısı ve kamera sayısı arttırılıp azaltılabilinir.

kontrol edilecek araç kontrol noktasında durması sağlandıktan sonra, yol zeminine monte edilmiş projektörler ve kameralar (gömme montaj) sensörlerden aldığı sinyal ile devreye girer. güvenlik kulübesindeki görevli kameranın bağlı olduğu monitörler sayesinde projektörlerin aydınlattığı aracın altını detaylı bir şekilde kontrol edecektir.

proje bu kadar basit ve pratik. askerde o kontrol aynası ile bende araçların altını kontrol ettim fakat bir süre sonra görevli asker aynaya dikkatli bakmadan kontrol edip aracın geçmesine izin veriyor.

not: isteğe bağlı olarak projektörlere bir timer bağlanabilir böylece gündüz hava aydınlık iken projektörlerin devreye girmesi önlenerek tasarruf sağlanabilir.
ayrodinamik lastik. (bkz: türk mucit niko).