bugün

herhangi bir yönelime ait olmayan gerekli slogan. unutulmamalıdırki bana dokunmayan yılanın bir sonraki hedefi ben olabilirim...ayrıca medeni kanunda hak verilmez alınır ilkesi mevcuttur...
(bkz: geçmiş ola).
Naziler önce komünistleri tutukladılar;

Komünist değilim diye ses çıkarmadım.

Sonra Yahudileri tutukladılar,
Yahudi değilim dedim, sesimi çıkarmadım.

Sosyal demokratları tutukladılar,
Savunmak bana mı kaldı dedim,
sesimi çıkarmadım.

Sıra bana geldiğinde; Etrafta tutuklanmama ses çıkaracak kimse kalmamıştı.

BERTOLT BRECHT.
komunist mottosu olarak un yapmistir. ben de kullanirim arada oysa.
Sol kesimin eylemlerinde kullandığı standart bir slogandır.
daha 5 yaşındayken tv de duyup evde atmaya koşa koşa atmaya başladığım slogandır.

sonra babamın ağzından o inci tanesi sözler döküldü:

"solcuların sloganı söyleme onu"

ulan daha 5 yaşındayım amk. o günden beri de solcuyum.
kimilerinin mizah aracı olmuş motto. malesef sustukça sıra herkese gelecek, derdimizi anlatmayı unutturdular. itaate çağrılıyoruz hayırlısı.
bir ara lamba kapatırdı bunlar. televizyonda çok popülerdi. susurluk skandalının patladığı zamanlardı. o zaman da anlamsızdı. şimdi de anlamsız.
"Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim.

Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim.

Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim.

Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı"

Martin Niemöller
ne deyim ne atasozu olup bir söylem den ibarettir.

bu sozu ilk defa 9 yasinda duymustum. duydugum kisi de benle yaşıttı. sira neden bize gelecek? ne sirasu bu? susmazsak ne diyecegiz? niye susmuyoruz? derken anlamisiz gitmisiz anlamini.
bi arkadasımın 4 yasındaki kardesinin kurbanlık koçun kulağına eğilp sarfettiği slogandır.
(bkz: yeni nesil anam bunlar hepsi böyle)
susurluk kazasının ardından başlayan sürekli aydınlık için her gün bir dakika karanlık eylemleriyle eylem literatürümüze girmiştir.
bu tipler genelde 1 mayısta ortaya cıkarlar. sağ el havaya kaldırılır ve sifon çeker gibi bir aşağı bir yukarı tempo tutarken söylenir. sabirsiz insanlardir sıranın kendilerine gelmeyeceğini bilseler bile sifon çekerek gırtlak patlatmak hoşlarına gitmektedir. manyak esprileri mevcuttur. *
daha eski sürümü 'bugün bana yarın sana' olan, Haksızlık karşısında tepkisiz kalınıp yola devam edildiği müddetçe işitilmesi muhtemel slogan.
her ne kadar masum gibi görünse de tehdit içeren söylem.