bugün

Evin diğer odasındaki hamamböceklekleri sizin odaya eninde sonunda geçmeyecek mi sanıyorsunuz?
#susamam şarkısında geçen bir satır.
susurluk skandalı sonrasında, farkındalık yaratmak için attığımız slogandı o zamanlar. sonrasında ise susturulduk. sustukça ayaklar baş oldu, devleti, milleti soyar oldular.

susumuyoruz. susmayacağız.
daha 5 yaşındayken tv de duyup evde atmaya koşa koşa atmaya başladığım slogandır.

sonra babamın ağzından o inci tanesi sözler döküldü:

"solcuların sloganı söyleme onu"

ulan daha 5 yaşındayım amk. o günden beri de solcuyum.
(bkz: önümüze gelene yüz tekme)
90'lar da çok popüler olan bir slogandı.
Ben çocukken evlerin ışıkları kapatıp - açılıp bu şekilde bağrılmıştı camlardan.
Neden bağrılmıştı hatırlamıyorum.
Aydın beyinleri bekliyor karanlık gelecek.
Karanlık Türkiyede kalan bir slogandır.
Susurluk olayindan sonra cikmis.olan slogan.
90'ların sonunda sıkça duyduğumuz bir replik.
Naziler önce komünistleri tutukladılar;

Komünist değilim diye ses çıkarmadım.

Sonra Yahudileri tutukladılar,
Yahudi değilim dedim, sesimi çıkarmadım.

Sosyal demokratları tutukladılar,
Savunmak bana mı kaldı dedim,
sesimi çıkarmadım.

Sıra bana geldiğinde; Etrafta tutuklanmama ses çıkaracak kimse kalmamıştı.

BERTOLT BRECHT.
Sol kesimin eylemlerinde kullandığı standart bir slogandır.
(bkz: geçmiş ola).
Efsane eylem sözlerindendir.
her ne kadar masum gibi görünse de tehdit içeren söylem.
ne deyim ne atasozu olup bir söylem den ibarettir.

bu sozu ilk defa 9 yasinda duymustum. duydugum kisi de benle yaşıttı. sira neden bize gelecek? ne sirasu bu? susmazsak ne diyecegiz? niye susmuyoruz? derken anlamisiz gitmisiz anlamini.
Bir dönem evde çocuk gibi ışıkla oynayan cehapeli sloganı.
sıra size de gelecek.

http://goster.co/wp-conte...uk-Kelime-Esprileri-5.jpg
küçükken bu sözü hep yanlış anlardım, susma sustukça sıra sana gelecek, susunca konuşma sırası sana gelecek sus o zaman neden konuşuyorsun ki diye, şimdi değil arkadaşım küçükken, bir meslek vardır ismi avukat, insanların haklarını savunurlar konuşarak, susarsanız hiç bir şeyi savunamazsınız susmayınız efendim susmayınız.
(bkz: türkiye neden suriye meselesine burnunu sokuyor)
bir kezban repliği*.
sadece devlet güçlerine karşı kullanmaması gereken müthiş söz.bu söz dünyadaki her haksızlık için geçerli.. iyi niyetle bir şey yaptığı için tutuklanan insan için de söylenmeli ve ses çıkartılmalı,engelli kıza tecavüz ettiği halde salıverilen insana da susulmamalı ya da savaşlara..kısaca tüm haksızlıklara.
Martin Neilmöller adlı alman tarafından resmen somut örneği verilen mükemmel doğru söz.

Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim.Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim.Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim.Benim için geldiklerinde, sesini çıkaracak kimse kalmamıştı. (Martin Neilmöller)
28 şubatı hatırlatan slogan.
"Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim.

Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim.

Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim.

Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı"

Martin Niemöller