bugün

aslında konuşmak için gerekli ağız ve dil hareketlerini gerçekleştirmeden karşındakine ya da karşındakilere anlatacaklarını anlatmak ve hissettirebilmektir.
bunun en güzel örneği sessiz sinema dediğimiz oyundur. cıvığını çıkarıp "umm.. umm.." diyerek maymun gibi tepinme hareketleriyle oynanan yolu saymıyorum.
sonra amirin karşısındasındır filan. suçlusundur da. böyle bakarsın melul melul suratına. yemez ama hani olsun bir bakarsın etkilenmiş.
pandomim sanatçıları da gayet güzel başarır bunu. tamam konuşmak olarak nitelendiremeyiz belki onlarınkini ama bir olayı canlandırırlar hani. anlatmak yerine.
ama susarken konuşmanın en güzeli sevgililiyle göz göze olandır. sitem et, sevgiyle bak veya ağla. dudakların kıpırdamasa da anlar.
sevgili gerçekten sevgiliyse. *
Nefeslerle sürüp giden yaşamamız
Bir su kenarına gelir durur;
Ekmekten, şaraptan öte nimetler vardır;
Yürünmez öyle hep, bazen susulur...
can yücel
etkili bir dildir.
adıyamanlı bir kızda gördüm.
hala cevabını düşünüyorum söylediklerinin.
kendi kendimize içimizden konuştuğumuz ya da mırıladandığımız anlar olabilir.

edit: mır... mır... mır...
(bkz: susarak özlüyorum)

derdini anlatmak için, bazen kelimelere ihtiyaç olmadığını gösterir eylem.
gözler de konuşur, işine geldiğinde.
karşındakii delirtmenin en kolay yoludur aslında.
o kadar çok şey varken anlatmak istediğin, okadar hasretken konuşmaya.. susmayı tercih etmek belki anlar diye birieri.
(bkz: dilini kana bulama susta öldür beni n olur)
bazen dudaklar susar ve sıra gözlere gelir. işte buda öyle bir şey.

(bkz: seviyorum suskunluğunu)
bazı konuşmalar karşısında susmak, bir sürü laf kalabalığı ile cevap vermekten daha fazla şey anlatır ve daha etkilidir çoğu zaman...

söylediklerin oranda anlaşılmak istiyorsan durmadan konuş,
söylediklerinden fazla anlaşılmak istiyorsan arada bir sus. *
(bkz: susuyorum öyleyse varım)
seni susarak bekliyorum ama konuşuyorum seni karşılıksız seviyorum kaykırıyorum ama susuyorum sana fedakarlıklar yapıyorum her seferinde yüzüne vuruyorum ama susuyorumher şey den öte seni seviyorum.
su içilmesiyle susuzluğun giderilebileceği olaydır.
(bkz: gözüyle tecavüz etmek)*
+ kalk lan bana su getir.
annemin misafir geldiğinde gözleriyle "çay koy" , "kahve yap, orta olsun." ,"kalk elini öp, hoşgeldin de.. nasıl yetiştirilmiş diyecekler." gibi şeyler anlatmasıdır. felaket rahatsız edicidir. ev kızı tribinden hoşnut olmayan beni, kısaca gözleriyle sustalı maymuna çevirmesidir...
Susarken konuşmak bir çok şeyi söylemektir tabiki karşıdaki bunu anlıyorsa anlamıyorsa zaten boşverin gitsin. Susan insan konuşan insandan daha çok şey anlatır aslında... Susmak karşıdaki insana haykırmaktır bazen susan insanın sessizliğinden rahatsız hatta sağır bile olabilirsiniz. Susmak anlaşılmak istemektir aslında söyleyeceklerinizi daha önce anlatmışsınızdır ama anlaşılamamışsınızdır bu yüzden susmak vaktidir. Çok konuşup anlaşılamamaktansa susarak konuşmayı deneyin ve geçmişe dönüp bakmayın...
susarken bakışlarının aslında bir çok şeyin anlatmasıdır. susmanın illaki bir sebebi vardır.
etkileyici bakışlar, anlam üreten mimik ve el hareketlerine sahip olmanın sonucudur.
kanser nedeni. bagirin gitsin.