bugün

yardımın bokunu çıkaran hadisedir. yarım milyon suriyeliyi ,kürtler yetmezmiş gibi, ülkeye aldılar sonra da başta trakya olmak üzere her yere dağıttılar.
devletin türkler hariç herkese iyi davranmasını gösteren hadise.
bu vatan evlatları çanakkalede, istanbulda, sakaryada hep birlikte savaştılar. Türkü, kürdü, arabı hepsi birlikteydi. Suriye zamanında bizim topraklarımız içindeydi. hatta çanakkaleye giderseniz mezar taşlarını mutlaka okuyunuz. suriyeden gelenler mısırdan gelenler, türkiyenin her köşesinden gelen insanları göreceksiniz. Bu insanlar bizimle omuz omuza savaşmak için ta nerelerden "Mü'minler ancak kardeştir." sözüne ithafen geldiler. evet müslümanlar kardeştir. bugün suriyede her ne olursa olsun ister alevi ister sünni, savaştan kaçan sana sığınan insanlar varsa sen kardeşlerine kapını sonuna kadar açmak zorundasın. ha yok ben müslüman değilim insanım dersen seni "hümanist" olmaya çağırırım. her ne olursa olsun sana sığınanlar insan. bugün kendi betonarme kalelerimizde duygusuzlaştırılmış olsak ta insanlara yardım etmek zorundayız olay bu kadar nettir. yine çok saçmaladım affoluna.
Osmanli neden yikildi. Cevap iste bu yuzden.
doğrusu bende çok kızıyorum bunlara fakat birilerini dinleseniz gerçekten insanın yardım edesi geliyor. zor bir durum ne diyelim allah sonumuzu hayretsin.
kendi ülkesinde insanlık dışı muameleye maruz kaldığı için veya siyaseten katledildiği için ülkesinden kaçmak zorunda kalmadan bu insanların durumunu anlayabileceğime inanmıyorum. bu anlamda hem sınır komşumuz olan hem de sınır illerimizde yaşayan insanlarımızla hem kan hem de kültür bağı olan bu insanlara devletçe kucak açmamızı anlamakta güçlük çekmiyorum.

tüm bunların yanında bir gerçek var ki bu ülkede hala açlık sınırında yaşayan son insanın karnı doymadan salt politik liderliğe soyunmak adına gövde gösterisi olsun diye bu insanlara sınırsız ayrıcalıklar vermek uzun vadede toplumsal barışı hem ekonomik hem de kültürel olarak bozacaktır.