bugün

açıkçası fenada olmaz ya yıllarca topraklarımızda aslında bu şehir bizim diTürklerişgaletti suyumuzu kestiler barajları bombalarım pkk teröristlerine yataklık yani kısacasıTürkiye komşusunu vurduruyor sıra bize gelecek bırakın arkadaş bu söylemleri mantıklı olun devlet en mantıklısını yapıyor zaten başına bela suriye vuran vursun arkadaş sende kurtul orada ki baskı altında yaşayan insanlarda.
ABD, ingiltere ve Fransa'nın sadece askerleri ve uçakları zarar görecek Peki ya türkiye? Devlet en iyisini yapıyor diyenler türkiyenin savaştaki rolünü hiç düşündü mü acaba? Abd, ingiltere ve Fransa'nın oturduğu yerden saldırı yapamayacağını. Ülkemizin en önemli askeri üs konumunda olacağını. Ve Suriye tabiki boş durmayacak karşılık vermesi kaçınılmaz. Peki en fazla hasarı en kolay yoldan hangi ülkeye verebilir? Kullandığı kesinleşmese de elinde bulunduğu bilinen kimyasal silahları bu kez kullanırsa ilk nereye atar acaba? Saldırıyı yapan koalisyon ülkelerinin içinde hava savunması en zayıf ve en yakınında olan hangisi? Ama tabi çığırtkanlar için hiç biri sorun değil. savaşmadan osmanlı olunmuyor ya bismillah müslüman ülkeye karşı cihada gidelim.
bugün yarın çıkması muhtemel savaş. esad ölsün. ama savaş çıkmasın. bu mümkün müdür? mümkündür o kadar istihbaratçı var bir suikastla işlem tamam olabilir. neden savaş? neden şimdi? neyse neyse f4 pilotlarımızın öcünü alalım artık!
Yakin tarihte batili gucler tarafindan baris ve istikrar goturmek adina cikarilacak gibidir.
çok yüksek ihtimalle perşembe'yi cuma'ya bağlayan gece başlayacak olan savaştır. fransa, almanya, abd ve türkiye bir safta olmakla birlikte suriye bu savaşta tek kalacaktır. evet rusya son anda çark etti ve olası bir savaşta suriye'ye destek olmayacağını açıkladı.

sonucu ne olur bilinmez ama kaybettireceği şey aslında göründüğünden de fazla. tek temennim inşallah türkiye bu işten zararlı çıkmaz.
sınır hattımız acilen boşaltılmalıdır.
olası bir savaş günahtır gerçekten.

abd girdi yine ortadoğunun içine sıçtı diyelim, 2 sene sonra çekilir gider.

ulan bu adamlar bizim komşumuz. bi daha sittin sene düzelmeyecek bir ilişkiye nasıl sokarsınız bu milleti?
"Irak’ta kimyasal silah var. Müdahale etmeliyiz." ~George W. Bush, 2002
"Suriye’de kimyasal silah var. Müdahale etmeliyiz." ~Barack Obama, 2013
Hep aynı muhabbet ya, biz de inanıyoruz her seferinde.

2003 Irak Savaşı da böyle başlamıştı bak.

Ama neymiş? Kimyasal silah kullanılıyormuş, insanlığa aykırıymış. Bak bak bak. Binlerce Vietnamlının üstüne Napalm atan da bendim zaten.
görsel
Emperyalist ülkelerin ben varım dediği her savaş gibi ülkemin zararlı çıkacağı savaştır. savaş sonrası kıbrıstaki varlığımızın tehlikeye düştüğünü görürseniz şaşırmayın. Rusyanın öyle papazlandığına bakmayın. pastadan gerekli pay verildiğinde esadı kendi asar.

benim asıl üzüldüğüm esad gibi birini savunanların olması. ve kendilerine aydın ibaresini uygun görmeleri.

Türkiyenin Suriye meselesinde maşa olmasını istememek farklı bir şey. Esadı savunmak farklı.

SUriye Türkiye icin Irak dan daha önemlidir. Suriye politikasının "kasımpaşa" lı külhan beyi edasıyla değil yüzlerce yıllık bölgesel deneyimin verdiği tecrübeyle oluşturulması gerekir. Ve bu politikada Suriye ile savaş olmamalı.

Esada karşı direnen halkın haklılığınına inandığım kadar, israilin esad düşmanlığınıda sorguluyorum. Mesele Suriye dışındakiler icin insanlık vs. dikta meselesi değil. bir güç savaşı. bölgesel kontrol savaşı. yoksa esadın caniliği israilin abd nin umrunda değil.
" Savaş çıkarsa eğer, gider Suriye ordusuna katılırım, hiç olmazsa haklı bir dava uğruna savaşmış olurum. Emperyalizmin elini kuvvetlendirip dünyayı sömürmesini(bunun içinde Türkler, Türkiye ve müslümanlar da var) izlemektense Türk askeriyle çatışırım daha iyi. " demiş adamın biri.
(bkz: götten savaş çıkarmak)
hak verilecek savaştır. peşin peşin söylüyorum bu hak bana göre sadece bm de olmalıdır başka hangi ülke buna kalkışırsa kendi emellerine hizmet etmiş olur. esad senelerdir pkkyı destekledi bunu bilmeyen yok şimdi halkına kimyasal silah kullandı deniliyor. kullanmış mıdır? kullanması benim için süpriz değildir ama bm tarafından tarafsız bir şekilde araştırılması gerekiyor eğer bu bm nezdinde kanıtlanırsa bm nin müdahalesi gerekir ve esad ın bunu hak ettiğinden hiç şüphem olmaz.
masa başında çoktan başlamış olan savaştır. ama ufak bir detay var, suriye'de kimyasal silah kullanıldı. rejim değişmeyecektir, sadece esad gidip yerine daha uyumlu bir kişi gelecektir. öyle olmasa zaten bu duruma başta rusya, iran ve çin her türlü karşı çıkardı.

asıl sorun savaş sonrası neler olacağı??? ırak'ta ufak çaplı mezhep savaşı halen devam ediyor. suriye bu mezhep savaşlarında nasıl bir rol üstlenecek ona bakmalı.

gariptir, ülkemizin ulusalcıları bu müdahaleye baştan beri karşı. suriye'de call of duty oynandığını düşünüyorlar galiba. bu zalim rejime karşı savaş açmak gayet normal. ha sizi gip canlı kalkan olmak istersiniz orası ayrı. tabi götünüz yerse...
--spoiler--
ABD, Adana’daki Konsolosluğu’nda görevli personelin acil durum ekibi hariç bölgeden çekilmesi ve diplomatların ailelerinin de Adana’dan ayrılması emri verdi.
--spoiler--

http://www.hurriyet.com.tr/planet/24658595.asp

Akkoyunların bayram günü. istedikleri, tepindikleri savaş nihayet çıkıyor.
Yakın zaman olacak olan, sıcak savaştır.
dibinde olmamız sebebiyle, eğer girersek bizim daha çok zarar göreceğimiz savaştır. Amerika, mamerika uzak olduğu için o kadar çok hava civa yapıyor.
memleketimin tamamen anasını sikecek olan savaştır, millet merdiven boyamayla olimpiyatla teselli olurken, hatay'da hala silah patlasa millet bomba ya da savaş korkusuyla korkudan titremektedir.
seçim için tayyo nun girme ihtimali olan savaştır.
Bunun bile oyununu yapmışlar aq.

Televizyonlarda o kadar acıyı gördükten sonra insanın kalkıp batılıyı sikesi geliyor şunu bari biraz ciddiye alın diye.

http://store.steampowered...5980/?snr=1_7_7_204_150_2
türkiye için bir bataklık haline gelmiş ve suriye halkı içinde benzer durum söz konusudur. bu konuda hemfikiriz sanıyorum.

peki tercihleri ile bu hale gelmesine sebep kim oldu?

tam olarak o sebepten tam yetki ile donatılmasa dahi bir kişinin hataları sebebi ile ne tür sonuçlar doğabileceği gün gibi ortada.

aynı kişiyi daha yetkilendirilmiş ve mutlak gücü eelinde bulundurur halde bu sorunun çözümünde yetkili kılmak için de #evet vermeliyiz öyle mi?

hepsi bir yana ancak bana kimse suriyedeki insanlık dramından sorumlu olan kişilerin başında gelen kişiyi destekleyenler sahtecilik oynamasın.

orada ölenlerden çok daha fazla umurunuzda olan biri var. gidin onun için üzülün. o zaman samimi olursunuz.

mısırda mursi için üzüldüğünüz iddiası, filistinde ölen çocuklar için üzüldüğünüz iddiası, iddia olmaktan öte geçemez şu saatten sonra.

sizler bu olayların sorumlularına koşulsuz destek verdiniz. onlar ağzına aldığında zikrettiniz, onlar unuttuğunda yok saydınız.

ağzımı bozmadan ifade etmek istiyorum ancak bu denli samimi olunan noktalarınıza diyecek söz bulamıyorum.
sadece suriyeyi etkileyen bir savaş diyelim bence artık "suriye savaşına"
Resmi kayıtlara göre 300 bin resmi olmayan söylemlere göre 500 bin kadar insanın hayatını kaybettiği iç savaş. Tabi ne kadar iç ne kadar dış tartışılır!

Dünyayı vampirler yönetiyor. Bu rakam dehşet bir rakam. içlerinde çok sivil var.
rusya, iran ve suriye zaferiyle bitecek mücadele.

türkiye, esed düşmanlığı yapmasaydı pkk'nın da israil'in de plânlarını parçalayacaktık. muhtemelen rakka'yı esed alırdı biz de destek verirdik.

stratejik derinlik büyük bir hata ve rezillikti.