bugün

..bi dakka; (#1822200)
bugün cebelleştiğim ikinci "tip" li başlıktır. (bkz: mc donalds a giden tipler) sanki starbaks* a giden herkes birbirinin aynısıymış; hepsi "tiki"*ymiş de tek bir cümleyle-tanımla açıklınabilecekmişlermiş gibi başlık açılmakta.

starbaks a kahvesi için değil ortamı için giden evet "tip" tir. ya orda içeceği kahveyi başka yerde bulamayan insan napsın? kendini bilen kimse ztn "ay oley bugün starbaks a gidicem" gibi bir cümle kurmaz ve "tip" de olmaz. bazı kişilerin gözüdne "tip" olmıyım diye "banana java" çeşit kahveyi starbaks yerine köy kahvehanesinde soracak değilim. (bkz: osman abi bana bi banana java orta şekerli olsun)
wireless hizmetinden yararlanmak isteyen tiplerdir.
dünyada çok az mutlu olma sebebi kalmışken mango citrus'umun da eleştirilmesinin kıl ettiği durumdur. *
insanların sadece kahveye değil, hizmete, huzura ve ortamada para ödediğinin farkında olmayan, düz mantık sahibi, ota boka çamur atan şuursuz tiplerin akılları sırasınca eleştirdiği guruh..ciddiye almamak lazım..
boş beleş adamlar..
hiçkimseden farksız, herkesle bir olan insanlardır. Ayrıca bu da; (bkz: #1988835)
kahve dünyası dururken hata yapanlardır...
ev arkadaşım kızları kandırmak için oraya götürürdü. bir de adı moka gibi bir şey olan bir kahve ısmarlardı kendisine. kimsenin adını duymadığı bokları içmek prestij göstergesi sanırım orada. ayrıca içilen kahvenin adının bilinmezliği arttıkça fiyatı da artıyormuş.

buraya gidenler boşu boşuna bi dolu para bayılırlar. her şeyi bırak bir tiki nin soluduğu havadan solumak normal bir insan için utanılması gereken bir durumdur.

git babalar gibi meyhaneye...hem bira var, hem çay hem kahve...oo patates söylersin bi de..amcalar falan eskilerden anlatır...bi de maç başlar dev ekranda...ortam dumanlı...kafalar güzel...

sokmuşun starbucks'a size bi şey olmasın..
aynı tipler ;
coca cola dan vazgeçemezler.( hayatın tadı tüketmekte gizlidir - hayatın tadı cocacola )
nike giymeden edemezler.(sadece yaparlar ,sorgulamazlar -just do it )
popolarına levis ten başkasını geçiremezler.( orijinal seçkinlik simgesidir - the original )
mc donalds'da şişmanlarlar.( işte -babayı- severler - i love it )
ara sıra burgerking' e de takılırlar.( nitekim -ateş seni çağırıyor - sözüne kayıtsız kalamamışlardır )
starbucks a sevip de giden tipler bu yapılcak genellemenin içinde kalanlardır.
kızların el bileklerindeki o görünüşü bile ağır çantaların içi mütemadiyen boştur ve el dua eder gibi açıktır. salkım saçak dolaşan hanımefendilerin idolü paris hilton olduğundan saçları sarıdır ve fönlüdür. tırnaklarda mutlaka kırmızı oje vardır yaz veya kış hiç fark etmez. pantolonlar mutlaka en moda yerden olmalı ve boyunda inci kolyeleri olmalıdır. yaşlarına fazla gelen ve hatta yürüyemdikleri topuklu ayakkabıları da diğer bir tiplerine özel durumdur.
erkeklerin saçları sanki yataktan yeni kalkmış da hiçbir şey yapmadan gelmiş havadadır ama o saç için en az yarım saat uğraşılmıştır. gömlekleri en iğrenç renklerden oluşmakta ve mutlaka(bu mecbur)gömlek yakaları kalkık olmalıdır. ayakta mutlaka beyaz converse olmalıdır. yazın gelmesiyle beraber pantolonun yerini şortlar almıştır. bu tipler starbucksta dakikalarca oturup kıyafetlerini sergilemekte ve çoğu zamanda birbirlerinin kıyafetlerini gözlemlerken görülmektedirler. yaşları 14-17arasında değişip baba parası yemekle meşguldürler.
muhtemel saatlerce starbucsta oturup dünyayı kurtarmayı düşünecek olacaka değillerdir herhalde... algıya açık bir beynin körelmeye başlaması yeni yeni başlamaktadır bu tiplerde. gelecekleri merakla takip edilecektir.
(bkz: tipolojik başlıklar)
starbucksa giden insanın da kendileri kadar dürüst,çalışkan, ne olduğunun, kim olduğunun farkında olan, normal birer insan olduğunu farkedemeyecek kadar ezik olan zihniyetin tam tersi insan...işiniz mi kalmadı da sadece bi kahve içmek için oraya giden insanların da genellemesini yaptınız diyebilecek insan modeli...
kağıt bardakta kahve içebilecek kadar midesiz insanlarıdr.
iki kahveyle 5 saat oturup sohbet edebilen insandır. **
kullanılan veya tercih edilen marka üzerinden insanları genelleyen tiplerden zihin açısından daha sağlıklı tiplerdir.

lan zihin sağlıksız tipsiz, yaklaş! sözüm sana;

vay efendim coca cola içiyomuş, daha iyisini üret senden içelim dandirikmen. oy efendim levi's giyiyolarmış, daha iyi kesim pantolon ürettin de senden almadık sanki amdusman. neymiş efendim hamburger yiyolarmış hayvanlar, olur mu lan öyle şey?

bir de bu marka takılanların tiki olduğu varsayımı vardır. starbucksta orta büyüklükte mug ta (kağıt bardak diye bilir bazıları, eline alırsın gidersin kağıt bardağı. içerde kağıt bardakla içen kırodur, kekodur; bilmiyodur mevzuyu zaten.) filtre kahve 3,5 lira; evine 16 lira verip aldığın 260gr. lık nescafe gold ile o kadar iri bir bardakta kahve içsen neredeyse aynı paraya denk gelir şaşkoloz. ben senin gibi bim den veya şaypa dan aldığın tikindirik kahve ile ağız tadımı bozmak istemiyorum belki? gayet naif bir ortamda kahvemi yudumluyorum, seni ne geriyor?

levi's ta t-shirtler 29 lira, mavi jeans te 60 lira. behey kefere, ben hassas cildimin tahriş olmasını istemiyorum. lan pazarlarda 10 liraya satıyolar paçavra t-shirt ü, 2 bira parası fazla verip kalitelisini, senelerce giyebileceğimi aldım. o mu battı? kolu da kısa neresi girip çıkıyor onu anlamıyorum.

neymiş amerikan markasıymış; töbe yarabbim, levis gelecek senin mahallene dükkan açıcak, starbucks bununla uğraşıcak, senin acıtasyonuna; iktisadi bakış açına 42 açıdan farklı farklı kalem girsin. bir defa marka hakkı verilir, kenara çekilinir. o marka altında "türk" patron para kazanır, "türk" işçi istihdam edilir, "türk" devleti vergi alır. orada yenen, içilen bilmemne yapılan ithal bir iki zımbırtı hariç hemen her şey "türk" üretici tarafından zaten o markaya satılır. mc donalds a gidiyosun, kullanılan etler türk, ekmek türk, soğan türk, mayonez türk, ketçap türk, marul türk, domates türk, alan türk, satan türk; neymiş amerikan emperyalizmiymiş; bistir git lan. yürü git lan. popülist kızıl. pis.
kapitalist sistemin içindekilerdir. * *
gösteriş meraklısı, marka bağımlısı, para sıçan elitler olarak nitelendirilmeleri komik olan kişilerdir. zira starbucks bu tarz insanların vitrinde olmak için rağbet ettiği mekanlara göre son derece ucuz ve avam kalmaktadır. hatta çoğunlukla muhitteki * diğer yerlere göre en ucuz alternatif olduğundan tercih edilmektedir. starbucks ı tercih sebebi, ortalama kafelerde kahvenin neskafe 3ü bir aradayı suyun içine dökmek olarak sunulması ve bununla yetinemeyen kafein ihtiyacı olabilir. ayrıca kişinin tek başına zaman geçirmesi gerekiyorsa * veya sadece hem yalnız kafa dinleyip hem de eve tıkılmak istemiyorsa, yalnız olmasından dolayı garip bakışların hedefi olmadan rahat rahat takılabileceği, bir şeyler okuyabileceği ender yerlerdendir. sadece izbe ve her yeri dökülen mekanlarda takılıp saçlarını yıkamayarak kapitalist sistemin dışında kaldığını zanneden sözde solcudan çok daha fazla sol literatür okuyor olma ve daha akıllı olma ihtimali de her zaman mevcuttur.
kaliteli bir mekanda kaliteli kahve içmek isteyen kaliteli tiplerdir. eğer bu tipler kız ise kesinlikle tanışmak isterim.
kahve değil bok içse bile "hmm gerçekten kendilerine has bir kahve çekirdeği var,aromanın tadını pek anlayamadım fakat gerçekten afrika kokusunu alıyorum burdan" diyebilecek zihniyete sahip ortam insanı.

edit:genellemeden ziyade "gösteriş" amaçlı giden tipler olduğu vurgulanmak istenmiştir.
(bkz: para nın bok olması)
nedense ülkemizde popüler olan bir şeyi yapanları hemen yargılamak gibi bir moda var. sezen cumhur önal vari bir geri dönüş** yaparsak; puma giyen dallamalar, sarı adidas eşortman giyen kaşarlar*, converse giyen ne idüğü belirsizler, lost izleyen entellüktüel varoşlar vb..

oysa ki adı üstünde moda işte aptal*. elalem parmakla gösterir ''oh jesus, modayı takip ediyo'' diye. bizde bok muamelesi görüyor bunları yapanlar. insanın kimi merak eder de yapar, kimi özenir de yapar. nedir yani.
bir tespit yapmak istedim...

mekan: Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, bir yılda bir afrika ülkesinin harcadığının 10 katı daha fazla su sarfeden kapitalist düzenin maşası...

mekanda takılan insan: afedersiniz kahveyi penisimden gelen yapışkan sıvıdan yapsam yine de içecek insanlardır...

mekan yavşak insan yavşak... demek oluyor ki uzak durmalı toplumda barındırmamalı...
starbucks a gidemeyen tiplere baslik actirtan tiplerdir.
binbir çeşit genelleme mağduru olmuş tiplerdir.*
güncel Önemli Başlıklar