bugün

tum dunya'da coca cola ve mcdonald's gibi americanism* elementleri olarak gorulen, turkiye gibi az gelismis* ulkelerde elitlik gibi absurt bir kriterle sifatlandirilan, bu yuzden de kat kat fazla pahasina dahi tercih edilebilen, kalite ve tat yonunden kiyaslandiginda buna hic mi hic degmeyen, insanin icini daraltma ozelligine sahip atmosferi olan mekanlara sahip yerlere kahve icmeye giden tiplerdir.

avustralya, fransa, almanya, belcika gibi ulkelerde* sadece turistlerin gittigi, kendi halkinin ise boyle bir kahve kulturunu hic tercih etmedigi gorulur. amerika'da ise bazi eyaletlerde her sokak kosesinde olmasindan ve yuksek dozda kafein icermesinden dolayi tercih edilmektedir. fakat yine de mantikli her musteri daha ucuza daha iyi kahveyi bulabilecegi icin starbucks'i tercih eden bir tip olmaz.

turkiye'de* starbucks'a giden tipler genelde ozenti ve dunya gorusu dar tiplerdir. ekonomiden anlamayan, kolay musteri tipleridir. ayrica bu mekandaki tiplerin birbirlerini suzen bakislari da adeta etraftakileri hor gorme cabasina girer.
hmm nasıl tarif etmeli..
işte böyle iki adet gözleri vardır.. iki de kulak.. bir de ağız, ki içebilsinler birşeyler.. hı unutmadan, iki ayak üzerinde dururlar..
parası olan ve keyifli kahve içen bilinçli insanlar. avam gurubun ve baba parası yemeyi beceremeyen kişilerin çamur attığı elit kesim.
bunlar ne tikidir ne sosyetik bildiğin insandır. öğrenci de olabilir, başka birşeyde ama insandırlar.
kendilerini gloria jean's'e giden tiplerin bir gelismisi sanan tiplerdir.
buraya gidenlere tavsiye edebileceğim alternatif bir yer olarak:

--spoiler--
http://www.kahvecihacibaba.com/
--spoiler--

yerli malı yurdun malı, her vatandaş bunu korumalı...
hepsi bol paralı değildir. hepsi marka düşkünü de değildir. ancak, aralarında gayet "ayranı yok içmeye atla gider çeşmeye" türü insanlar da vardır ki, bunlar sırf "sıtarbaksa gittim şunu içtim, bunu yedim" diyebilmek için olan paralarını buraya dökerler. acınası bir izlenim bırakırlar.
(bkz: eleştirirken bokunu çıkarmak)
üyesi olabileceğim kurulmamış sözlük grubu.
starbucks'a gidip, 7 ytl verip kahve içecek kadar alışveriş, marka manyağı olmuş tiplerdir. 7 ytl'ye ben bir ay kahve içerim, sen bir gün.
insanları kategorize etmenin bokunun çıktığının en basit örneğidir. evet bende gidiyorum arkadaş yolum düşerse, ama ben aynı zamanda sokakta yarım ekmek köfte satan adamdan da yemek yiyorum.

gidip midye dolma yiyorum, ertesi gün en baba mekanda mangalımı yapıp rakımı içiyorum. başka bi gün partiye, konsere gidiyorum, sonra evde oturup pinekliyorum. bazen kahvede oturup bi çay, bi tost yiyorum ama bunları yaparken, bu yaptıklarımın normal birer insan davranışı olduğunu unutmuyorum.

bu dünyada misafirim, her türlü nimetten yararlanırım. her türlü mekanı gezerim, gerekirse oraya kamp kurarım, gerekirse bomba koyar patlatırım.
(bkz: komple tikiyiz)
olaya iktisat açısından bakılırsa, alacağı -pazar fiyatlarına oranla- pahalı olan bu ürünün fiyatını "ödemeye hazır" olan, söz konusu ürünün ikamelerini tercih etmeyerek ve onları bir bakıma "düşük mal" olarak nitelendirerek, starbucks'ın cirosuna katkı yapan kişilerdir. tercih elbette onlarındır, ama bilinmesi gerekir ki, sadece bir adet pahalı kahve içerek sınıf falan atlanmaz, aksine rasyonalist tutum ile itibar daha kolay ve daha reel yakalanır.
bu tiplerden bazilari da cok akillidir. ya baska sehirden gelmedir, ya gittigi starbucks okuluna yakin bir yerdedir, ya evde adsl'i yoktur vs. starbucks'a girer bir frappuccino alir, laptopunu acar, wlan'i on yapar*. saatlerce ucretsiz internet kullanir. cunku starbucks'larda wireless internet vardir.

bazilari ise daha akillidir. kahve bile almadan gider oturur ve internet kullanir. selam olsun bu tiplere!
burgerking'e giden tipler, kosedeki kokorecciden yarim ekmek yaptiran tipler, rockbara giden tipler gibi en azindan insan oldugunun garantisi vardir; bir yerlere girip bir seyler yapabilmektedirler.

ama; eger amaci kahve icmek disinda ise:

> x ytl'lik kahveyi 5x ytl'ye alip, bunu etrafa duyuruyorsa aptaldir, enayidir.
> x ytl'lik kahveyi 5x ytl'ye alip, elinde bardak ile fotograf cekip yonjasina, spaceine, vfsine koyuyorsa tikidir, poserdir.
> uzerinde che t-shirtuyle, x ytl'lik kahveyi 5x ytl'ye alip, caddede yuruyorsa ya kafasi karisiktir, ya da biseylere ozenmistir, acinasidir.
> x ytl'lik kahveyi 5x ytl'ye alip, begenmedigi halde icmeye zorluyorsa, "yaptim bi salaklik, bari para bosa gitmesin, gunah" diyendir.

cok uc noktada bir tanim olarak:
> x ytl'lik kahveyi 5x ytl'ye alip, 11x ytl'ye satiyorsa cok iyi bir pazarlamacidir.
kahve içmeyi seven tiplerdir.buzlu mocchayla şahane fal bakar bunlar.koca bardaktan fal bakarak bi defada çarpılmaları olasıdır.
tanım: gayet insan görünümlü insan olan canlılardır.

bende gidiyorum ama zengin değilim. tiki hiç değilim. ayrıca baba parasıyla değil kendim kazanıp kendim yiyorum. evet aynı kahveyi daha ucuza yapan ve aynı konforu sağlayabilen bir yer varsa bilelim bizde gidelim.
(bkz: genelleme yaparken sıçmak)
starbucks ı elit bir şey zannedip iyi kahveden anlamayan gruptur, starbucks ın tohumları çok iyi olsa da hiç bir zaman kahve-süt-su oranını tutturamaz, alternatifleri için*** ama ordan kahveyi alıp evde coffee press de yapın hoş olur french roast u güzeldir, ama sonuçta tiki mekandır pek hoşlaşılmaz*****
keyfine duskun, sohbeti guzel, kahveden iyi anlayan insanlardir.
zerre kendine saygısı olmayan, şerefsiz, rezil rüsva yaratıklardır!

ha bu yorumum hakkaniyetli olmuştur, olmamştır bilemem. ama kendiniz kaşındınız..
yurdum insanından bir farkı/özelliği olmayan diğer yurdum insanı. isterse starbucks'a da gider, kanatçı hayri'ye de. starbucks'a giden tikidir kapitalizme hizmet eder diye bir şey söz konusu değildir. * ayrıca kime nedir.
tam demek istediğim; (#1935789)
kahvenin değil ortamın hastası tiplerdir.
baskasinin onlari illa sole yada bole tipler diyerek siniflandirmasini umursamadan iyi ve kaliteli kahve icmek isteyen tipler.
(bkz: ayar manyağı olmak)