bugün

2009 un 4. çeyreğinde piyasanın yüzde 30-40 gibi bir kısmına hükmetmesi beklenen flash yongalı veri saklama diskleri.
(bkz: ssd)
dilimizdeki karşılığı katı durum diskidir.
basit olarak: bir sürü flash disc'in yanyana gelmiş halli.
(bkz: ocz vertex ex)

Standart 5400RPM dizüstü bilgisayar diski: 60MB/sn okuma, 60MB/sn yazma*
OCZ Vertex EX Serisi SSD: 260MB/sn okuma, 200MB/sn yazma*
Standart HDDler ile karşılaştırınca;
okuma yazma hızı; 4 kata kadar daha hızlı
mekanik parça yok, dolayısıyla sinir bozucu ses yok
güç tüketimi; %50 daha az, darbe dayanımı; yüzlerce kat daha fazla
erişim hızı; 100 kat daha az, boyut; kasa içi hddlerden daha ufak

herşey iyi?

tek sorun şu an için fiyatı...

Fiyatlar makul sayılacak seviyelere indiği, dizüstü bilgisayarlarda standart olarak
fabrika çıkışı sunulduğu zamandan sonra mekanik hddleri piyasadan silinme aşamasına getirecektir.

hasretle bekliyoruz...
30 sene öncesinde icat edildiği söz edilen disk.
geleceğin harddiskleri.Piyasadaki fiyatları şu an için yüksek olduğu için her kullanıcı erişememektedir. en güzel özelliği ise bad sector oluşmasından kaynaklı veri kaybı diye bir olayın olmamasıdır.
performans isteyen ama bilgisayarını daha fazla hızlandıramayan laptop kullanıcıları için en kolay çözüm. bir tane sipariş etmiş bulunmaktayım, bakalım vaad edilen cennet gerçek mi.
günümüz harddisk'lerinin geleceği.
gerçekten üstün performans veren, ancak henüz pek yaygınlaşmamış olmasından ötürü fiyatları uçuk olan depolama birimidir. TEk sorun fiyatı değildir. Aynı zamanda yeterliliği de sorundur. Öyle ki bu birimlerde binlerce fotoğraf, mp3 uzantılı dosya ve oyunu bir arada tutmanın fiyatı milyarları bulabilir. Ancak 80 Gb'lık bir tane alıp işletim sistemini bu birim üzerinde barındırmak bilgisayarın açılış hızı ve birimde yüklü program ve dosyalara ulaşım hızını kesinlikle %20-40 hatta daha fazla arttırmaktadır.
256gb'lık modellerinin fiyatı, 1000 liranın üzerindedir. belki 5 ya da 10 sene sonra makul fiyatlara inebilir.
http://goo.gl/PRMa

böyle çılgınca bir şey işte.
hdd'lere göre daha stabil olduğu söylenir ancak serverlarda yoğun yüklenme altında bozulma ihtimali çok yüksektir. güvenilmez.
24 tanesini* tek bilgisayara takıp neler yaptıklarını izlediğimde küçük dilimi yutmama ve "bana da bana da" naralarıma neden olmuştur.

lan, şu parayı bir kırayım böyle bir tane de ben alacağım. yeter artık kağnı hızında, kamyon motoru gibi gürültülü bilgisayarlardan çektiğim. gerekirse 20.000 dolar bayılır en babasını alırım en az 4 yıl da kasayı açmadan tadını çıkarırım. 4 yıl sonra sattığımda da ikinci elden beklenmeyecek kadar para getirir. onunla yenisinin bir kısmını finanse ederim... falan filan. bitmez anam bu bilgisayarın masrafı.

her nerd'ün mastürbasyon metasıdır.

ben izledim, siz de izleyin: http://www.youtube.com/watch?v=96dWOEa4Djs
HDD'lere göre avantajlı yanlarını çok rahat ortaya koyabilen depolama birimi. HDD'lerin yükselen fiyatları yanında da tercih edilesi. parası olana tabi.
pahalı olan gevur icadı. ama hız konusunda yabana atılmaz performans var.
bir türlü fiyatları düşmeyen tırıvırılardır. Anlaşılan hala miyadı dolmamıştır ve ssdlere avantajları vardır hddlerin ki bunları piyasaya herkesin ulaşabileceği şekilde sürmemektedir üreticiler. Sonuçta esasında yeterli yatırım yapıldığında SSDlerin maliyeti üzerinde metalden mekaniğe binbir türlü malzemenin bulunduğu hdd'e göre daha düşük kalacaktır.

Kanaatimce ki bu konulardan pek fazla anlamam ama SSDler yaygınlaşmadan farklı bir format disk çıkıp HDDlerden de SSDlerden de avantajıyla piyasaya yayılacak gibi duruyor. Yoksa piyasada olduğu bunca yılda son kullanıcıya bu kadar zorlu ulaşan ürünü ben görmedim. DVD dedik, çok çekirdek dedik, GPU dedik o dedik bu dedik (artık son 20 yılda aklınıza hangi bilgisayar değişimi gelişimi gelirse) birkaç yılda profesyonel kullanıcılardan ev kullanıcılarına doğrudan yansıdı ama ssdler çok geç kaldı.

Ha bir de ergenlere tavsiyem, bilgisayarlarına fazla para harcamasınlar. Gerek yok. bilmem kaç milisaniye, fazladan açacağın 2-3 kat aa, vs vs geyikler ergenlik sanrısıdır. biz de yaşadık, SLI'ın çıktığı ilk yıl SLI yapacağız diye anakarta parayı bayıldık, SLI'yı da yaptık ne oldu? biz SLI'Yı yaptıktan yarım yıl sonra tek çekirdekli bizim SLI'dan daha hızlı ekran kartları çıktı, biz o ara boşu boşuna birkaç yıl yaktığımız elektriğe mi yanarız, yaptığımız masrafa mı ki o zamanlar FULL HD monitörleri bırak 1600 küsür monitörler bile yoktu, benim tek çekirdekli ekran kartım zaten o çözünürlüklerin hepsini full ayara yakın destekliyordu. Bu ve benzeri bir konu şimdinin 500+ lira ekran kartları için de geçerli, 2x Full hd kasmayacaksanız lüzumsuz kartlardır boşa para harcamasıdır, kağıt üzerinde masturbasyondur. Ülkenin anası bellenmiş, hiçbir şey yapmadan 50 lira elektrik faturası geliyor bir eve, üzerine bir de bu teknoloji sivilceciliğine gerek yok. Al bilgisayarını, profesyonel olarak yüksek işlem gücü gerekmiyorsa uğraşma.
(bkz: seagate momentus xt hybrid)

bundan alıyorsun 1 adet. sonuç olarak hdd den süper hızlı ssd kadar pahalı değil. yaptığı tek iş işletim sistemi cashlerini 5gblık sdd içine atmak. geri kalan herşeyi hdd de saklamak. ama hız muazzam.

şuradan hızı görülebili. görüldüğü 10k rpm den kat kat hızlı ve standart bir ssdden de kesinlikle daha yavaş değil.

http://www.youtube.com/watch?v=SGbUZMAUvPY&feature=related

bir de bunlara raid falan yapmaya sakın kalkmayın. raid pek bir eski bir teknoloji olduğundan kısa zamanda manasız bir performans düşüklüğü yaşayacaksınız.
(bkz: solid state)
ssd, türkçesiyle katı hal sürücüdür. sabit disk(hdd) lere göre daha yüksek yazma hızına sahip olmaları en önemli özelliğidir. mekanik disk olmadıkları için nispeten daha az enerji tüketirler. hız için bir kıyaslama belirtmek gerekirse hdd lerde 14 ms olan bir max yazma hızı ssd lerde yalnızca 0,5 ms dir. ayriyetten daha sessiz olduklarını belirtmekte de yarar var.
5 senelik bilgisayarimi ucuran muthis parca. harika bir sey. enfes lan enfes...

1 ay kadar once vatan kampanya yapmisti. ocz agility 3'un fiyati 160 liraya dusmustu. 120 gb modeli tabi. aradim taradim. incelemeleri okudum ve asenkron olusu disinda bir sıkıntısini goremedim. zaten benim pc de 5 senelik oldugundan sata3 girisi yok. neyse gittim aldim. yok boyle bir sey. resmen senelerdir hdd ile surunuyormusuz biz.

acilis hizi 12 saniye. kapanisi 7-8 saniye. eger uzunca suredir aciksa pc, 15-16 saniyeye cikabiliyor ama olsun.

uygulamalarin acilis suresi vs harika. visual studio vs 3-4 saniyede tamamen hazir oluyor lan dehset. bir pc'nin hizino artirmak istiyorsaniz ve sistemde ssd yoksa ilk isiniz ssd almak olsun.
(bkz: solid state)
windows 8' in 5 sn' de açılmasını sağlayan katı sürücü. 250 TL bayıldık ama deydi be. Photoshop logosuna tıklamamla açılması bir oluyor. Teşekkürler ssd.
microsoft'un yeni yeni geçtiği teknoloji. sonra apple niye o kadar pahalı, e applecılar niye apple kullanıyor? hadi tamam sövmüyorum.
bilgisayarı uçurmamıza yarayan parça.