bugün

Gitmiyorlar gitseler cemaat ufak parçalara bölünür (bkz: tkp)
aynı sığır sürüsü solcuları, alevileri müslüman saymıyor ama her ne hikmetse ülkenin %99,9'u müslüman diyor. sayı saymayı da bilmiyor, islamı da bilmiyor onun bunun çocuğu.
görsel
ben bir kemalist olarak giderim hemde her gün.
ben annenin olduğu yere gidiyorum.
Hz Muhammed zamanında bir mescid varmış. Cami yokmuş. Sonra palazlanan emeviler kiliselere özenip camilerle coşmuşlar. Müslümana temiz olan her yer ibadethanedir. Cami fasa fiso detaydır.
gideri varsa gidiyor. lakin şu aralar acaip siyaset dönüyor camilerde. sırf sosyolojik gözlem için bile gidiyorlar. görülen o ki; hutbeler hep vatan millet sakarya. insanlar korktukları için gık bile demiyorlar hocaya. psikolojik terbiye yöntemi kullanılan bir alana şahsen gitmek istemem.
hele farzı kılıp ayakları götüne değe değe kaçan sağcıları görünce. çokta şaapmamak lazım.
sanane? gitse sevabı sana mı yazılıcak diye cevaplanacak soru.

yalnız bu formata uygun cevap verme inadımı tebrik ederim. canım kendim.
Zaten vakit namazında üç ihtiyar adam bir saf tutuyor bir cumalarda doluyor camiler bunlarda solculara kafa yoruyor.
Hassiktir be rıfat abi. Bu geri zekalı tarzı bir genelleme olmuş. Bağırsaklarından tespit sıçmış. Komünist takılan ateistler hariç evet solcu arkadaşlarım var birlikte aynı safta durduğumuz, ilahi huzurda beklediğimiz. Ee normal, sağcı milliyetçi muhafazakar geçinip namazı askıya alan ne kadar sağlak varsa, işte sadece o kadar da solak vardır. Ne bi eksik ne bir fazla. Zina meselesine gelince; kimsenin uçkurunun başını tutmadığım için bilmiyorum doğrusu. Merak da etmiyorum açıkçası.

Netice mi ? O pamuk varya o pamuk, herkese tıpa olacak bir gün. işte esas acı gerçek bu. Musallada kılınacak son namazı. Bırak işin kötü yanı kabristanda tv radyo gazete face twit instig sözlük gibi medyatik oyalayıcılar ve oltalar da yok. Birisi bir fatiha gönderse keşke diye bakınıp bakınıp kuzular gibi bekleşicez melül melül mahzun mahzun. El-fatiha maas-salavat(manayla gönderelim bari) ne verirsen elinle, o gider seninle. Allah hazırlıksız gitmekten muhafaza etsin cümleyi. Yoksa kullim mafiş, halimiz harap..
işte böylesine gerzek sorularla muhatap olmayalım diye, laiklik var.

Ideoloji, siyasi gòrüş, desteklediğin parti...vs ile din, inanç birbirinden bağımsız iki kavramdır.

Bunu anladığınız gün, dünya daha yaşanılır bir yer olacak!
gidiyor, ama wc'sine gidip elini yüzünü yıkıyor, şadırvanında bi tozutturuyorlar.tatlısu müslümanları gibi kirk yilda bi cumaya, bayramlarda sadece namazı hatırlamıyor en azından.gösteriş için rayların önünde namaz da kılmaz bunlar bak.
Yok be olum ne arar?

Ben solcu sayılmam ben de gitmiyorum camiye. Süslümanlar sizi.
mimarisi güzel olanları ziyaret etmeyi severim. cami'de olsa, kilise'de olsa, budist tapınağı da olsa önce bir ruhu bir dili olacak, ziyaretçisine, ibadete gelen bir şey anlatacak. öyle yığ tuğlayı, dök betonu dedin mi olmuyor.
Gidiyor dostlar. işte sünnet gibi bişi değil adam solcu mu değil mi donunu sıyırıp baksan anlaşılmıyor.
o minik beynini yorma sen gidiyoruz ama sizin gibi şov yapmıyoruz
biz dini yasarız siz ticaretini yaparsınız.
Biz camiye her namaz vakti gideriz sizler gibi namaz kilma ayağına tecavüz fikirli olmayız unutmayın fetoda sağcı idi.
gidiyor ama günahları yüzlerine çarpılınca kaçıyorlar.
Camii müslümanlığı vs mümin olmak. Hangisi makbul ?
sol görüşlü olmak her zaman ateist olmak değildir. Ateist değilse, başka bir dine mensub değilse, sol görüşlü bir yurttaşta tabi ki camiye gidebilir bu bir sorunsal değildir, biraz düşünüp azıcık sorguladığınızda rahatlıkla ulaşılabilecek bir cevabı var.
gitmemeleri durumunda ne olacağı sorusunu kafamıza bir soru işareti olarak bırakan sikimsonik başlık.
kimler gibi gidecekler di mesela ?

mao lenin stalin hitler vesair zibil tayfası gibi mi ?

ermeni mahallesinde elif cüz aranmaz çocuğum .

ne işi var solcunun camide .

solun ne olduğunu kimlerin icat ettiğini bilmeyen solcular gidebilir bak .
şekil a net herahalde .
namazın görüşle ne alakası var.

namaz din işi.
Saçma bir sorunsaldır.

Sanane arkadaşım isterse gider isterse gitmez.