bugün

2 gün önce hocamızın vaaz sonrası aramızda çay içerken kurduğu cümle. samimi bir ortamda olduğumuz için biraz daha açık konuştu. biraz arada kalmış bir arkadaşımızın sorularını cevapladı. söylediklerini aynen aktarıyorum.

- hocam atıyorum, ben sol bir partiye komunist bir partiye oy verdim. bunun öteki tarafta suali var mıdır, günah mıdır?

+ elbette vardır, olmaz mı? sonuçta imansız bir partiye yetki gücü veriyorsun. bunun cezası bile vardır. ne olursa olsun inanan partiye oy vermelidir müminler. dinimizin gelişimine ve yayılmasına en fazla katkısı olan partiye oy vermelidir herkes. o partinin hataları olsa da güzel dinimize katkısı olduğu için ona oy vermeli inananlar.

- ya cehapeye verirsek?

+ kemal kılıçdaroğlu neydi?

- alevi...

+ yorumu sana bırakıyorum.

tüm mümin kardeşlerim bunları akıl süzgecinden geçirsin. oy vermenin de suali var öteki tarafta. bunu unutmamak lazım.
(bkz: rp ye oy vermeyen patates dinindendir)
(bkz: allah ın sağcı olması)
dinin siyasete alet edilmesinin bariz örneği olan cümle.
ayrıca partilerin de bir dininin olduğunu bize öğreten bir cümledir aynı zamanda. iktidar olan partinin dinin yayılması gibi bir görevi üstlendiğini de bilmiyordum. bununla birlikte iman ölçebilen müthiş arkadaşlar da varmış. değil 8 9 sene bir ömür geçirdiğin insanın bile dininin ne kadar kuvvetli olduğunu bilemezsin. hatta müslüman olup olmadığını dahi bilemezsin. ya da allah vahiy yoluyla bildiriyor: x partisinde daha çok mümin var. y partisinin imanı daha az gibi.
senin bu dünyaya gelmeninde caiz degildi ama anneni kimse uyarmadi.
sanki 30-40 sene öncesinin diyaloglarını okudum.

vermeyin zaten, sizin oyunuz mübah değildir.
bariz bir din istismarı söz konusu. hadi komünist partileri geçtim, sosyal demokrasi denilen şey senin dininle ilintili bi görüş bre zındık.

geri zekalısınız.
bariz bir gerizekalılık örneği.ne kur'an da,ne incil'de,ne tevrat'ta,ne de zebur'da komünizmin günah olduğuyla ilgili bir cümle bile görülmemesine rağmen komünist partilere oy vermeyi günah olarak saymak,afedersiniz ama allah ın emirlerini ve yasaklarını götünden anlamak demektir.

şimdi bu arkadaşımız kur'an'la beraber incil,tevrat ve zebur'u da örnek verdiğim için benim müslüman olmadığımı iddia edebilir.normaldir,sonuçta komünist ve sol partilere oy vermenin günah olduğunu zanneden bir kişiden beklenecek bir davranıştır.zaten tek müslüman kendisi ve kendisi gibiler.

birde başlığın sonunda şöyle bir cümle dikkatimi çekti:bu arkadaşımız imam a ''kemal kılıçdaroğlu alevi''dediğinde imam ''yorumu sana bırakıyorum'' diyor.sonra da bu tipler barıştan,kardeşlikten,müslümanlıktan söz etmiyorlar mı,allah'ıma sinir oluyorum böyle şeylere.ulan sen daha müslümanlar arasında ayrım yapıyorsun,ne kardeşliğinden,ne müslümanlığından söz ediyorsun.

kısacası din istismarının bir örneği olan cümledir.
komünizm'i dinsizlik sanan insanların sarfettiği boşa harcanan bir kaç damla beyin kırıntısıdır. laiklik komünizmin getirdiği bir şey değildir. nitekim laik olmak günah değildir.
laikçilerin hakaretleri ardarda patlattığı başlık. başka şekilde tartışamazlar onu biliyoruz zaten de, bir moderasyon vardı ne oldu ona?
"laikçi"ler diye kullandığı sözün aslında laik olduğunu bile bilmeyen yazar,Siz eğer sirf muhalif diye başka bir görüşe inaniyor diye bir insani dinsizlikle suçlarken iyi mi ? sizce birine küfretmek mi daha büyük bir günahtır yoksa dinsizlikle suçlamak mi ? ayrica madem müslümansiniz, hiçbir müslümani kafirlikle dinsizlikle suclayamacaginizi bilmeniz gerek. Kimse kendini Allah yerine koyup (haşa) kimsenin imani hakkinda yorum yapamaz ve eğer yaparsa asil o dinden çıkar. ! Laikleri küfretmekle suclayan arkadaşim bu sözler kulağina küpe olur umarim.