bugün

bu aralar silik yazarlarin eski etry ve hatta karmalari ile sozluk semalarinda dolasmalarindan sonra bu isin olabilecegini de gorduk..moderasyona sorulur madem ki donebiliyorlar silik ne demek o zaman, uzun caylaklik mi?

"ornek isteyenler"e edit: lock, scurtel

"ozel mesajla gelen ornek" editi:purple hem de iki kez silinip gelmis.
yapılması düşünülen sözlük affı sonrası gerçekleşebilecek durum. yasa tasarısı mecliste.
(bkz: dönerse tehlike)
bir gelinir, bir gidilir.
sonra gene gelinir ve bir daha gidilir.
ucuncu gelise izin verilmeyecegi soylenir.
ama gelenler de olur.
modlarda biter is yani.

tanim: olabilitesi yuksek olay.
kendi isteği ile silik olan yazarın bir müddet sonra sözlüğe olan özlemi ile geri dönme isteğini kabul eden moderatörlerin sağladığı kolaylıktır. *
silik kavramının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğinin göstergesidir,
çaylaklık ne güne durmaktadır..
bir ara iki kez silinenin yazarligini geri acmiyordu modlar. ama bazi istisnai durumlar oldu, nedense?!.

sozlugumuzde olagan seylerdendir.
facebook gibi hesabı dondurma(kafa izni değil) özelliği olsa çok daha faydalı olur. böyle sildirip sildirip geri gelmek gerçekten de biraz garip kaçıyor.

mesela hesabı dondurulmuş yazara bakıltığında silik yerine başka bir şey yazabilir daha hoş olur.

gerçekten silinmişleri de anlarız böylece.
(bkz: reenkarnasyon)
bir yazarın silik olup daha sonra moderasyon tarafından hesabının tekrar açılması olayı.

çok saçmadır kanımca. bir yazar silik olduysa artık o nik üzerinden dönüşü olamaz. olmamalıdır. başka nik alıp dön ama silik olduysan o nikle tekrar gelme sözlüğe. tükürdüğünüzü yalamayın.. *
tanım: başlıktadır.

asıl tartışılması gereken bu değil de yazarın silmeden önce "yazılarınında silinmesini istiyor musun" sorusunu duymaya ve "evet/hayır" demeye hakkı olmalı. gerisi boş.
bir seferliğe mahsus olan uygulamadir.

edit :hesabini kapatan yazarlar icin gecerlidir.
yazarin kendi istegiyle gidip gelmesi ve modlar tarafindan gonderilip gelmesi olarak ikiye ayrilan durum.

birinde modlar 2 kereligine buna goz yumuyor.
digerinde olmaz, biz attik seni diyip, ama gene goz yumuyor.

iste budur, modlarin gozlerinin yumuk yumuk olmasinin sebebi. arti zaten bu modlarin gozleri hep kapali ki!?..
sözlüğün ebesini hedef alanlara verilmiş gereksiz ikinci şanstır.

iki şekli vardır; birincisi moderasyonun tolerasyonu sonucu hesabı yeniden açılanlar, ikincisi ise eskisinin türevi bir nick ile ben geri döndüm diye bağıra bağıra geri dönenler. ikisi de birbirinden saçma, birbirinden mantıksızdır.

3 aşamada silik oluyor bir yazar. önce yazarın hatalı entryleri siliniyor(uyarı), bir sonraki aşamada yazar çaylak yapılıyor (uzaklaştırma), en sonunda ise silik oluyor (atılma). şimdi bir yazar silinmişse demek ki bazı hataları sürekli yapıyor demektir. polemik peşinde koşuyor, birilerini rencide ediyor, hakaret ediyor, küfür ediyor, dikkat çekmek için sözlüğün ebesine kastediyor, sosyal hayattaki ezikliğini sanal alemin kralı olma eğilimi ile aşmaya çalışıyor vb.. yani bu yazar bir yerlerde formata aykırı bir şeyleri sürekli yapıyor ki artık kendisine yeter bi siktir git deniyor.

ama ne yazık ki moderasyonun göz yumduğu bu ikinci şans, kimsede format dışına çıkmama çabası kalmamasına sebep oluyor. saçmalayan daha çok saçmalıyor nasıl olsa geri dönerim diye. "arkamdan bizim elemanlar ağıtlar yakar, ne kadar haksız silindiğimi falan yazarlar, hatta ben diğer fake hesabımla birkaç entry girerim, sonra da yeni nickim ile bir geri döndü bakınızı, son olarak da moderasyona boru gibi bir entry girdim mi tamam".

şu anda türkiye'de bulunan, yargının kifayetsizliği ile insanların suç işleme cesaretlerinin artması durumu sözlükte de vuku bulmuş durumda.

hayır sözlük rehabilitasyon merkezi değil ki hayatta kaybedenleri burada mutlu edelim. tamam kralsın tamam gel...
yeni af yasası olsa gerektir...ögrenci affından örnekle..*
(bkz: rebirth)
(bkz: resurrection)

ecnebi lisanınıyla.
sanirim hatasini kabullenen ve bir daha yapmiyacagina inanilan silik yazarlari sozluk modlari tarafindan sozluge yeniden kabullenmesi durumudur. normaldir; her yazar zaman zaman hata yapabilir ve hatasini anlayip duzelttikten sonra tecrubesiyle yapmama karari alabilir.
(bkz: patlican bombasi nin geri dönme ihtimali)
gayet doğal bir durumdur. ne yani sözlükten silik yediğimiz zaman bir daha gelmeyecek miyiz? burası babanızın malı mı derler adama. hem zall çok efendi birisidir, öyle top benim oynatmıyorum tiplerinden değil.