bugün

Kendimden değil fakat babamın uzun süre kullanıp genç yaşta ben daha çocukken bıraktığı süreci anlatacağım.
Yaşı 35 altı olan varsa iyi dinlesin ileride neler olabileceğini ona göre önlem alsın. Bir akrabamız sigara yüzünden vefat eder erkenden rahmetli olur ve halam babamın bu sigara içme sevdasına ayrı bir kıl olup babama bir daha içmeyeceğine dair yemin ettirir. Babam yemini eder ve ciddi ciddi zorlu bir sürece girer.

ilk başta evin içinde gözlemlediğim boş boş dolaşmasıydı. Çok zorlandı ilk haftalar kalın çubuk krakerlerden falan aldı baya onlarla takılmaya başladı ama bir kaç aydan sonra vücut inanılmaz tepkiler vermeye başladı. Beyaz lekeler var ya çok can yanar sinir bozucu ağız yaraları, babamın ağzında abartmıyorum boğazına kadar en az 15-16 tane çıkmıştır. Adam yemek yiyemiyordu acıdan mikrop bulaşmasın diye ağzını kapatmıştı tülbentle. iradesini kırmadı ve doktora gitti ne yapması gerektiğini öğrenmek için; doktorun dediği çok daha ilginç, ya yeniden başlayacaksın vücut bu reaksiyonu düzeltecek ya da vücudun bu zehri aylar boyunca böyle böyle atacak dayanırsan. Babam dayandı ve kendisi çok memnun halinden, eski haline lanet okuyor. Uyanınca eskiden sigara yüzünden ağzında çamur tadı olduğunu söylüyor. Ciğerler falan da baya iyileşmiş. Siz siz olun vücut bu kadar büyük reaksiyon verecek boyuta gelmeden kesin. Aile olarak zor bir sene geçirmiştik.
ısrarla deneyin. kaç kere başarısız olursanız olun yine deneyin. bir gün mutlaka başaracaksınız. ve çektiğiniz sıkıntılara değdiğini göreceksiniz.
Dün gece rüyamda fosur fosur içiyordum. Hem de ne içmek. Dumanıyla halka falan çıkartıyordum. Dur bakalım sidik zoru bu kadar dayandık.

görsel
her zaman denir 'sen sigarayı bırakamazsın o seni bırakır ' diye bizimki de o hesap bekliyoruz hala gelmeyecek olanı.
sigara içmenin keyifli bir şey olduğunu unutmadan yapmanız gereken eylem. sigarayı bırakmanızın üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin öyle anlar gelecek canınız çekecektir. bir fırt çeksem mi acaba diye düşünüp duracaksınız, bunun farkında olun. ayrıca azaltarak bırakamayacaksınız, kenidinizi kandırmayın. vücuda nikotin girdiği sürece bağımlılığınız devam ediyor demektir. eğer bırakmaya karar vermişseniz bir anda kesmelisiniz. ilk başlarda hayatınızın her noktasına dahil olduğu için büyük bir boşluğa düşeceksiniz, aklınızdan çıkmayacak. çünkü bu sizin için nefes almak, yemek yemek gibi bir gereksinime dönüşmüş durumda. kriz anlarında gözlerinizi kapatın ve vücudunuzu dinleyin, sigara içmek için kıvranan o vücudun acizliğini gözlemleyin. sigarayı unutmak için dikkatinizi dağıtmaya çalışmayın, o anı yaşayın, o acıyı hissedin. eğer içerseniz "keşke içmeseydim" diyeceğinizi siz de biliyorsunuz. bu döngüden çıkmanın zamanı geldi. eğer dayanabilirseniz beşinci günün şafağında gandalf yardıma gelecek merak etmeyin. artık krizler 10 dakikadan fazla sürmemeye başlayacak ve baş etmesi sizin için daha kolay hale gelecek. sigaranın size tek bir faydası yok, eğer var diyorsanız zaten siz bırakmayı denemeyin, boşuna kendinize eziyet etmeyin. ayrıca tek bir fırt bile çekseniz, başa dönersiniz, mutlaka tekrar başlarsınız. o fırtı çekmeyin. kolay gelsin.
görsel

Allah tamamına erdirsin..
Sittin senedir alıştığım ve bağdaştığım bir hayâl cümlesi.
insanın vücuduna yapacağı en büyük iyiliklerden birisidir.
13 gündür içmiyorum corona bitene kadar da içmeme kararı aldım.
epey azaltılıyor ama irade meselesi beyinde bitmeli. önceden 2 paket larka bana mısın demezken, şu an 15 adet sigara içiyorum, yakında 10, sonra 5.
editlerim arada burayı.
Bugün evde dolapları düzenlerken bir paket sigara buldum. Açılmamış. Bırakalı 4 hafta olmuş. 10 yıldır sigara içerim evde hiç bırak sigara paketi tek dal bile bulamamıştım. Allah’ım beni nasıl sınıyorsun böyle!

görsel
Sağlıklı bir hayat sürmek isteyen tüm bağımlıların tez zamanda yapması gereken eylem.
Ben keyfi içerdim eskiden alkolle falan tek tük, stresliyken belki. Onu da tamamen bıraktım, bu bile ciddi fark etti.
Bende alkolle tek tük içerdim, kahveden sonra iyi giderdi.

Şimdi her yerde iyi gidiyor.
yaklaşık 3.5 yıldır kullanıyorum bırakma rekorum geçen yaz 23 gündü. bu yaz da bırakmayı deniyecem bakalım hayırlısı.
iş kafada bitiyor bírakmaya karar vermeden ilaç da fayda etmez nikotin bandı da sakızı da.
Defalarca kez başarısız olabiliyor insan ama sakın denemekten vazgeçmeyin. Oluyor en sonunda.
Sigara bırakılmazmış, sigaraya ara verilirmiş. Umarım doğru bir önerme değildir.
Dün gece storytelden sigarayı bırakmanın kolay yolunu dinlerken(böyle yazınca reklam gibi oldu), "şu anda 8 kişi bu kitabı dinliyor" yazısını gördüm. Gece 4 buçuk, 5 falandı. O insanlara da acıdım kendime de acıdım. Ama onlara daha fazla acıdım. insan kendine daha az acıyor niyeyse. Neyse bırakıcam bakalım. Buraya gelip uzun uzun şöyle bırakıcam böyle bırakıcam diye anlatmak lüzumsuz geliyor artık. Defalarca yazdım çünkü. Bıraktıktan sonra yazarım.
2 3 ayda bir denediğim her denememde de başarısız olduğum eylem.
Iradeli olan bırakır . iradesi kuvvetli olmayan bırakamaz bahane uydurur.
Tamamen bırakacaksanız sigaradan tiksinmek, nefret etmek gerekiyor yoksa bırakamazsınız ara verirsiniz sadece.
Sigara sizi bırakmadan siz sigarayı bırakın der, işin uzmanları.
Nasıl bir pisliğe bulaşmışsam bunca zamana rağmen hâlâ canım istiyor.

görsel
Bıraktım. Hayırlı olsun.
Bir türlü başaramadığım olay. Evet.