bugün

sigara sağlık açısından zararlı olduğu gibi maddi açıdan da zararlıdır.
örneğin ben 2 senedir her gün içmekteyim. genel olarak camel soft içerim. 6.5 olduğundan beridir kente döndüm o ayrı. bozdular. her neyse. günde 8 liradan ortalama bir paketten fazla olsada bir paket içtiğimi hesapladım. 250 lira diyelim düz hesap. senelik tam 3000 tl; 2 senedir içiyorum ve sigaraya 6000 lira vermişim. en kral motoru alırdım o paraya ve bi tofaş parası amk.
(bkz: içim yanıyor amına koyayım)
Zevk icin yatırılan paradır. gaziantepte okuyorsan Gauloıses'ten sasmazsın. Gunluk 2.5 tlden ayda 75 lira gibi gideri olan bir zevk icin acımadan verilir.
5 sene boyunca içilen sigaraya verinlen paradır. yılda 200 paket olsa, ortama 7 liradan;

200x5x7=7000 lira.
aşağı yukarı 7 senedir içtiğimi göz önüne alırsak;
aylık 200 lira verdiğimi varsayıyorum. (bkz: marlboro red) çünkü marlboro nun 5 lira olduğu dönemler hatırlanmalıdır. *
bu da senelik düz hesap 2500 lira eder.
toplam maddi gider(kayıp demiyorum) : 15 bin lira üzerinde bir rakama tekabül eder ki; bu da az bir para değildir. vay amk
kaybedilen sagligin yaninda cok da onemli degildir.
30 tl.
1 hafta oldu başlayalı.

edit: gelen tepkiler doğrultusunda bırakma kararı aldım. ayrıca gözlerim doldu, insan hiç tanımadığı ve hatta görmediği birinin neden bu derece iyiliğini düşünür. seviyorum lan sizi. ağlicam. çok hüzünlendim bi sigara yaksam mı? şaka şaka. *
Oturup onu mu hesaplayalım. Taksit taksit verilen üzerine düşünülmeyen paralardır.
sigarayı bırakmaya asla yardımcı olmayacak hesaplamadır. içmeyen edebiyatı olarak Sigara sadece psikolojik açıdan insanı rahatlatan falan bir şey değildir. Normal kafayı yoluna sokuyor işte psikolojisi falan yok. Sigara içersen rahatlarsın amına koyim bu kadar basit. Bir sigara yakmak delirmemi engelliyor sanki. Beni kurtarıyor. Evet,hayatımı kurtarıyor.
yerine adıyaman tütünün tercih edilmesiyle ciddi bir miktar (neredeyse 700 tl) kar edilebilir.
küçükken babamın harcadığını hesap ettiğimde biraz birikimle ev araba alınabilecek para olduğunu görüp irkildiğim paradır.
akıllara gelince üzen ve pişmanlık veren paradır. bir arsa parası gitmiş benden.
günde 10 lira, ayda 300 lira, yılda 3600 lira, 4 yılda 14.400 lira..
istediğim araba için 985.600 lira eksik para..
2 günde 10 lira

365 güne endekslersek 1825 lira yapıyo yılda. Öyle abartılı bisey değil yani.
(bkz: sigara parası)
verdiği keyfi verene aynı parayı verebileceğimiz, gerçekten acınmaması gereken(içen için) paradır.
parası çok olanların acımadıkları harcama türü.
çok ve lüzumsuz paradır.
(bkz: diyanet işleri başkanlığının 2014 bütçesi)kadar değildir.
http://galeri.uludagsozlu...adan-verilen-para-635925/
Ortalama 6 binliradır, bu hesabı ilk yaptığımda sigarayı bırakmaya karar vermiştim, fakat sigara aklıma gelmesin diye satın aldığım saçma sapan abur cuburlara daha çok para harcadığımı farkedince, hızlı bir dönüş yaptım.
26 senedir sigara içmiyorum. ne ev alabildim ne araba