bugün

bir antalya ilçesi.

serik halkı genel olarak sevilmez. bunun sebebi kaba ve aşırı milliyetçi olmaları diyebiliriz.

doğal insanlardır, yazın yalinayak gezerler. yemeklerini bağdaş kurarak yer sofrasında ve yufka ekmeği kaşık gibi kullanarak yerler. çoğu geçimini seracılıktan sağlar ve toprak zenginidir. rahatına düşkün insanlardır, balık tutmak başta olmak üzere her türlü avcılığı severler.

(bkz: serik cumhuriyeti)

(bkz: yukarı kocayatak)
otogarında ''güneşin bile koşa koşa doğduğu , üzülerek battığı ,şirin ilçemize hoş geldiniz" yazan ilçe.
Tüm dünyanın tanıdığı Belek ve Aspendos'un bağlı olduğu Antalya'nın ilçesi. Köylerinde bile birbirinden farklı şivenin konuşulduğu bir yer mesela Ayanız,Çandır tarafı "Nereye gidiyor" cümlesini "Nere gediyriri" derken, Yörüklerin yoğun lduğu özellikle Tuzlaburun "Nere gediyörü" şeklinde kullanır. Ayrıca Türkçe dil bilgisinde bile bulunmayan bir zaman da kullanılır. Present Perfect Tense'in Türkçe'de direkt karşılığı yokken Serik ağzında vardır. Mesela "Ay oğlum nere gediboturusun" Yani gitme işlemi önceki bir zamanda başlamış hala devam etmekte ve etkisi sürmekte. Bu cümleyi Türkçe'de direkt karşılayan bir cümle yok ama ingilizce'de var. "Hey my son! Where have you gone?" Bu cümle Serik ağzıyla kurduğum cümlenin tam karşılığı... Serik çok orijinal bir yerdir. "Serik biz adamı ...erik" sözünün edildiği, Çok yıllar önce yaşanan ağır olaylardan sonra "Bu ilçeye Kürt giremez" tabelasnın olduğu ilçe...
ablamin esi*nin ailesinin kaldigi, pek normal insanina rastlayamadigim** antalya'nin ilginc ilcesi.
antalyanın eğlence,eğlence ve yine eğlence yönünden en çılgın ortamıdır.akraba ziyareti vesilesiyle gidilen bayram tatilleri,haftasonları,bilumum tatil atraksiyonlarındaki maceralar anlatılmaz yaşanır anasını satayım...
Aspendos bu ilçededir.
cok ozel sebeblerden dolayi halkini cok sevdigim, alanya"da ikamet ettigim icin halkini cok iyi tanidigim, adam gibi adamlara sahip guzel ilce.
66 tane köyü, 9 adet beldesi bulunan memleketim. Beldeleri; Belek, Kadirye, Belkıs, Boğazkent, Çandır, Abdurrahmanlar, Gebiz, Karadayı ve Yukarıkocayatak'tır. Özellikle Belek, Kadirye, Belkıs ve Boğazkent'te turizm çok gelişmiş ve Serik Merkezini geçmiştir. Diğer Beldelerde turizm olmamasına karşın Yukarıkocayatak'ta organize sanayi gelişmiştir. Diğer ise beldeler tarım ile uğraşmaktadır.
(bkz: gunesin kosa kosa dogdugu uzulerek battigi sehir)
yöreden bir söz;

"Farkımız ve tarzımız Serikli olmamız, ya tam sustururuz ya kan kustururuz, ne kural tanırız ne de kral!"
antalya ilinin en muhafazakar ilçesidir. içi dışı bir, dobra dobra konuşan ve "lan" sözcüğünü çok kullanan insanlarıyla tanınır. serik'e ilk kez gidişinizse ve biri size lan diye hitap ederse şaşırmayın. nedeni impals corcina mıdır bilmem ama; "kine lan diyorsun sen ulan" gibi bir cevap verirseniz dayağı yersiniz. benden demesi...
Serik'e ilk gidişim çok güzeldi.insanları cana yakın,dostluğu sağlam bir yerdi.
Birde serik'in hayriye diye bir yeri vardıki orayı anlatmam mümkün değil süper ötesi bir yerdi ; Golf sahaları,barlar,cafeler,turistik eşya satan dükkanlar vs çok güzel bir yerdi
AKBAŞ
AKÇAPINAR
ALACAMi
AŞAĞIÇATMA
AŞAĞIKOCAYATAK
AŞAĞIOBA
BERENDi
BiLGiNLER
BOZDOĞAN
BOZTEPE
BUCAKKÖY
BURMAHANCI
BÜĞÜŞ
ÇAKALLIK
ÇANAKÇI
ÇATALLAR
DEMiRCiLER
DENiZTEPESi
DiKMEN
DORUMLAR
EMiNCELER
ESKiYÜRÜK
ETLER
GÖKÇEPINAR
HACIOSMANLAR
HASDÜMEN
HASGEBE
HASKIZILÖREN
KARATAŞ
KARINCALI
KAYABURNU
KIRBAŞ
KOZAĞAÇ
KOZAN
KUMKÖY
KUŞLAR
NEBiLER
PINARCIK
SARIABALI
ŞATIRLI
TEKKE
TÖNGÜŞLÜ
ÜRÜNDÜ
YANKÖY
YEŞiLVADi
YEŞiLYURT
YUKARIÇATMA
YUMAKLAR
ZIRLANKAYA

adlı köylere sahip bir antalya ilçesi.
kendimi de dahil ederek söylüyorum ki judocu, kareteci dinlemeden dalan; cesur yürek cengaverlerin, adam gibi adamların, pehlivanların çıktığı antalya'nın güzel bir ilçesidir.
dünya'nın en ırkçı ilçesidir.
rüştü reçberin memleketi..
sümer tilmaç'ın memleketidir. erkeğe gider yapabilen kızları vardır. yörenin çoğunluğu gibi yörük'tür.
ilçeye (serik) bağlı beldeler:

-abdurrahmanlar
-belek
-belkıs
-boğazkent
-çandır
-gebiz
-kadriye
-karadayı
-yukarıkocayatak
kişi başına düşen şahin sayısının 3 olduğu ilçedir. *
(bkz: serik myo)
bu ilçenin kürtlere olan bakışını serikli bir arkadaşım özet geçmişti. çok şaşırmıştım, oha olmuştum. o sıralar ben devrimci takılıyordum, arkadaşlarla duvarlara faşizme hayır stickerları yapıştırarak antalya'yı komünist yaşama geçirecektik. neyse, bunu anneme söylediğimde, hiçbir şey demeden yemeğine devam ettiğini hatırlıyorum. ya anne, sen çıldırdın mı allasen? ilçeye diyorum, kürtler diyorum, giremezmiş diyorum?! cevap söyle bir şey oldu: ee, girmesinler, ne işleri var ki orada! işte o zaman anladım kemalist kişilik bozukluğu nasıl bir şey anladım. sinirden ağladım tabii. -yok lan o kadar devrimci değildim-
ama serikliler iyidir lan, valla. çoğu şahin sevdalısı ybr gönüllüsü, sanayi müdavimi olsalar da, iyidirler lan. geçen birisiyle otobüsde 15 dakika yolculuk yaptım, 15 dakika lan, fazla değil. ama hiç bu kadar gülmemiştim. bildiğin yakışıklı türk genci, çıtır gibi de sevgilisi var, ama konuşmayadursun. amen yarebbi.
bize faşist diyen ya haindir yada... her şeyin bir nedeni var.
bıtane akıllı cıkmaz mı dedıgım,güzel memleketımın güzel ilçelerinden bırı. tavsıyem hayatınıza illaki bir serikli girsin.derdınız tasanız kalmaz.yanınızda oldugu surece gulmek ıcın bı nedenınız olur.
güzel memleketim. insanları teknolojiye cahil gibi gözüksede zehir gibi akla sahip olup 7/24 seralarda çalışmaktadırlar (yörük halkı).
birde sümer tilmacın memleketi malatyadır sadece boğazkente melek çiftliği adında bir çiftliğe sahiptir.
ende endee naal tirkeledin? cümlesini anlamınızı bekleyen insanların yurdu. güzel insanlardır bir de dillerini anlasam.

horalı bir tanesi bilkent 75. yurtta ikamet ediyor şu günlerde. ingilizce anlaşıyoruz kendisiyle.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar