yıllardır seikonun üretmekte olduğu otomatik saatlere verdiği kodlamadır bu saatler kolun hareketi ile kendilerini şarj ederler ve bu hareket sayesinde enerji sağlarlar rivayetler doğrultusunda şarj tutmamaya başladıklarında bir saat parası kadar tamir maliyeti çıkartırlarmış.*
40 yaş üzeri insan saatidir.
seiko'nun kinetik enerji ile çalışan bir serisidir. bir buçuk yıldır kullandığım ve görünüşe göre 30 yıl daha kullanabileceğim bir örneği bende mevcuttur, bir kez olsun en ufak bir sorun çıkarmamıştır.
1970 ve 1980 lerin efsane otomatik saati. pil gerektirmez biraz sallantı ile çalışır.
bmw x serisi gibidir. efsane kalite gözde..
hala bende var olan saat. 7.65 mm'lik kırıkkale'lerin muhtar tabancası olması gibi bu da 80'lerin her evde bulunan unutulmaz saatidir.
babamda da 1 adet bulunan ve efsaneye göre camı, uçak camından yapılmış olan eski bir saat modeli.
dedemin babama evlilik hediyesi olarak verdiği 1985 ten beri hiç bozulmadan ve sorunsuz çalışan şuanda babamdan bana geçen saat. ömürlüktür kısacası. bende inş. oğluma vereceğim yıllara sonra kısmet olursa.
libya'dan 12 eylül dönemi amcam getirmiş sonra babama geçmiş 2012 yılına kadar sorunsuz çalıştı. ilk ve son kez içi açılınca saatçinin "abi bu efsane" demesini hala unutmam.
bir tanede geçen sene seiko 5 sport ben edinmiştim ama baba bey kendi seikosu dişlileri aşındığı için ayda 1-2 dk sapıyor diye üstüne çöktü.
seiko 5 saat gibi saattir.
birkaç senelik olmasına rağmen sık sık nedensizce durmasıyla eski saatimi özleten, ama yine de hediye olduğu için vazgeçemediğim saat markasıdır.
1978 modelini hediye eden babamın 21 jewel 7s ini, 23 jewel lik seiko premier ile dövdüğüm modeldir.
seikonun kinetic çarklı modellerinin 70 ten beri gelen ismidir, muhtemelen.
bir saat markası.
ilkokulu bitirir bitirmez koluma takılan anane hediyesi idi. Otomatik mekanizmasindan dolayı 6 ayda 1 dk geri kalırdı.

sağlamlıkta zirve yaptığı tecrübelerimle sabittir.

Kolumdan hiç çıkarmazdım. Denizde, Havuzda, duşta, Halı saha maçlarında hep kolumdaydı. Bozulsun da yenisini alayım diye az gözüne bakmadım. 15 yıl kullandım, kolumdan sıyrılıp 2. kattan beton zemine çakıldı, yine bişey olmadı.

Japonya üretimiydi ama. şimdikiler gibi yarı Çin mamulü değildi.
Güzel saattir. Ama
Quartz diye de bir gerçek var abi be. Hafif. Sapmasız.
Yaklaşık 8 yıldır kullandığım efsane saat, yadigar kalacak bu gidişle.
efsanedir. hele 50+ amcaların favorisidir. bir ara saatçide çalışmış biri olarak günde 1-2 tane satardık. 200 civarıdır ederi.
otomatik saatlerin kralıdır. 32 yıllık var bir tane halen tıkır tıkır çalışmaktadır. quartz makineye sahip saatler saat değildir. hiçbir koleksiyoncu yüzüne bile bakmaz quartzların.