bugün

turk halk muziginin en guclu seslerinden bir tanesi.seher yeli nazlı yare adlı turkuyu pek guzel seslendirmistir.
şair-yazar-politikacı kemal burkay'ın yeğenidir.
hanfendi, iyi türkücü, cici kız, sahne kılıkları hep "örtmen" ya da "teze nişanlı" kasaba kızı gibidir her nedense.
artık pek ortalarda görünmeyen, ortalarda olduğu sıralarda da her daim hanımefendiliğini koruyan, güzel sesli türkücü.
(bkz: yollarına güller dökem oturam)
asıl soyadı burkay olan tunceli kökenli sanatçıdır.
kürt politikacısı kemal burkay'ın (Gülümse, bir kedim bile yok diye anlımsanabileceksahibidir.)
dilovan ikinci adıdır ki kürtçede onların yüreği anlamına geliyor.
oğullarını kaybetmiş türk ve kürt analarını konu alan "ben anayım" adlı klibi, kral tv tarafından sansürlenen türkücümüz.
http://www.haber7.com/hab...-agidi-siyasi-bulundu.php
küçükken, kendisini dünyanın en güzel kadını zannederdim. çok küçükken ama.
her ne kadar sosyalizm, eşitlik ve hümanizm adına bütün ırkçı oluşumları reddetse de kendisi sıkı bir ultra-kürtçü ve ermenicidir. şirin payzın'ın programında bunu gayet net göstermiştir. bdp'yi desteklediği ve onların konserlerine gittiği zaten biliniyor. aynı zamanda abisinin ismi de david'miş. artık david nasıl kürt ismi oluyorsa o da ayrı konudur. kendisinin daha çok kürt-alevi kimliği içinde gizlenmiş kripto bir ermeni olduğunu düşünüyorum. ama bu kimliği kullanarak iyi de şöhret yaptı, yoksa o kalitesiz ve bayağı türkü(!)leriyle değil türkücü, çöpçü bile olamazdı bu ülkede.
görsel
52 yaşındaki halk müziği sanatçısı, türkücüden çok oyuncu gibi bir hali var.