bugün

şeffaflık.

+her şeyin şeffaf olduğu bir dünyada yaşamak istemez miydin? kimsenin kimseyi kandırmadığı. kimsenin kimseyi üzmediği vs.
-isterdim de o zaman ben olmazdım dünyada.
+nasıl?
-hiç kimse kimseyle evlenmezdi. herkes herkesin her şeyini bilseydi. sence dünya nüfusu şimdi böyle olur muydu. onu geç senle ben bu konuşmayı yapıyor olur muyduk?

islamın öğretilerine göre insanlar mahşerde birbirlerinden kaçacaklar. anne evladını, abi kardeşini, halası yeğenini vs. tanımamak için
birbirlerinden kaçacak yer arıyacaklarmış. öyle herkesin her şeyini öğrendiğini düşünsene. gerçekten korkunç.

dünya çirkefliğiyle güzel. lakin sınırları iyi çizmek, dönüşleri iyi belirlemek lazım. öyle ki insan doyumsuz ve bu işin sonu yok.
hakemi aldatmaya yönelik sarı kartı alamamakta mesele. o zaman mesele arada kalmakta değil midir?

evet bir zamanlar arada kalmaya yönelik karuşuk kuruşuk duygularla şunları yazmış idim: (bkz: arada kalmak/@zigonsehpa)

o zaman insan arada kalmaya mahkumdur. daha en başta dinin öğretilerine göre de aradadır. dünyaya dair herhangi bir şey içinde zaten aradadır.

peki şeffaflık arayışı boşuna mıdır? hayır aksine sınırları belirlemek adına en doğru olanıdır belkide.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar