bugün

Gitmeyecekler beğensin. Sayımızı bilelim.

Edit: aşağıdaki bir yazara ithafen:

Asılmayı tercih ediyorum.
Askerliği ziraat bankasında yapanlar ne yapacak onu da söyleyeydiniz bari? Makbuzları nereye ibraz edecekler?
gelecekse gelsin.
pek çok kez bedelliyi savunmuşumdur.

ancak ülkenin bize gerçekten ihtiyacı varsa, kaçan namerttir.
Kimse korkmasın seferberlik onurlu bir iştir, şereftir.
Tabikide vatanım ve milletim için her zaman hazırım. Bunu bir anlık bile düşünmem. Atalarımın dediği gibi Esaret altında yaşayacağıma ya şehadet ya hürriyet davasına girerim fakat ülkemiz inşallah bu kara günleri atlatır.
Biz her zaman hazırız.

Ankara pısırık olmasın yeter.

Etinden korkanın kemiğini sikeyim.
akkefenli soytarılar önden gitse.

başımıza bu belayı onlar sardı onlar gitsin.
tayyip suriyedeki mezhep savaşına karıştı, esata kafa tuttu diye boku bokuna çıkarılan savaş çığırtkanlığıdır.
türkiye içinde kalıp sınırlarını savunacağına komşu ülke işgal edersen ülkeyi böyle savaşa sürüklersin işte.
asla olmayacak olan.

yarın rusya çıkar “askerini ben vurdum.” der, biz de çıkar “iyi bak ya sen değilsindir, ypgdir o. rusyam yapmaz.” deriz. mevzu kapanır.
Kime seferberlik neye karşı savaşacağız? Rusya türkiyenin burnunu sokturmaz bu saatten sonra suriyeye. Yok Hükümetin derdi memleketi sikmek ise buyursun yapsın engel olacak yok.
Valla elalemin ülkesini savunmak için ölmeye niyetim yok sebep olan gitsin. Kendi ülkem değil bişey değil. Suriyelilere seferberlik ilan etsinler. Böylece hepsi siktirolup gider belki.
Olmayacak suriye rejiminin arkasında rusya var rusyayla savaşılır mi?rusya ile savaş çinide karşına almak demek.bizim yanımızda kimse olmayacak.ty teyyip.
Boşuna beklemeyin. Seferberlik falan ilan edilmez. Hali hazırda tsk, suriye gibi bir devletle savaşa girecek yeterli personel ve donanıma sahiptir. Rusya savaşa doğrudan dahil olursa da nato güçleri devreye girecektir.

Dünya savaşı olursa o zaman seferberlik çağrısı olabilir.
rusya'dan doğalgaz ithal eden avrupa'nın nato kapsamında türkiye'ye destek oalcağını zanneden salakların olduğunu görüyorum. szie tarih okutan hocanın ben, ...

beyinsiz herifler. türkiye radikal dincileri destekleyen atarlı bir ülkedir. rusya ile türkiye kapışırsa avrupa nefes alır. rte'nin elindeki tek koz, mültecileri avrupa'ya itelemek. bunun için savaşa girmezler.

abdulahamit denen adamın kıbrıs'ı neden ingilizlere verdiğini bilmeyen salaklar gelip burada hamaset kasmasın. günümüzde savaşa girmek, silahlar geçmişe göre çok fazla yıkıcı olduğu için hem siyasi hem ekonomik açıdan büyük riskler barındırıyor. kimse türklerin kara kaşı, kara gözüne sevdalı değil. almanya, hollanda vs bu ülkelrin elinde olsa türk işçileri buraya geri yollarlar. savaşa girmek istemedikleri gibi ışid'i piyon olarak kullandılar. onu temizlemek için de ypg'yi kullanıyorlar. dünyanın enayisi türkiye olduğu için burada dayılık yapmaya kalktı. bedelini ödemeye devam edeceğiz.

şuraya yazıyorum, akepe ve başındakiler geri vites yapacaktır.
amma çok boş konuştunuz. Rusyanın doğrudan turkiyeye saldırması açıkça natoya meydan okumasi demek.nato savasa eşşek gibi girecektir böyle bir senaryoda.

Savaş maliyetliymis de silahlar yıkımıymış. Yapma ya ? Ben de silahların mantar tabancası olduğunu sanıyordum.

iki dünya savaşı avrupada cereyan etti. Avrupa 1.dünya savaşında silahların ne derece yıkıcı olduğunu bilmiyor muydu da 2.dünya savaşı yaşandı?

Rusyanın doğrudan bir nato ülkesine saldırması demek, rusyanın doğrudan bir nato ulkesine saldırması demektir. Turkiyeye saldırması demek değil. Nato, otoritesinin sarsilmasini istemeyecektir. Natonun kurulma amacı rus tehdididir. Üye ülkelerini her biri natonun kurumsal kimliğinin parçası. Bu ülke hangi ülke olursa olsun, Nato asla rusların bu kurumun itibarını zedelemesine izin vermeyecektir. Zaten bütün amaç, ilke rusların askeri gücüne karşı güç olmak. Bu gücü dengelemek.

Bu destek askeri personel olarak olmaz, lojistik ve techizat olarak olur diyorsanız o konuda haklı olabilirsiniz. Ama nato turkiyeye destek vermez demek natonun stratejisi ve uluslararası ilişkiler konusunda cahil olmak demektir.

Edit: doğalgazı biraz daha pahalıya ortadogudan ( katar) ithal edebilirler. Asıl o zaman rusya ciddi bir ekonomik krizle boğuşur. Rusyadan dogalgaz ithalatinin alternatifi mevcut.

Edit 2: ayrıca avrupaya sadece rusya doğalgaz ihraç etmiyor. Abd de avrupaya sattığı doğalgazın miktarını 13 kat arttırmış son yıllarda. Yanı avrupa öyle rusların eline bakmıyor. Kaldı ki doğu akdenizdeki rezervler avrupaya taşındığında rusları sikleyen olmayacaktir. Oyle sadece tarih okuyup ahkam kesmekle ezbere konuşmakla olmuyor. Güncel politikayı bilmek gerekir.

https://www.google.com/am...atina-aliyor-5316512/amp/
inşallah askerimiz bile savaşmak durumunda kalmaz ama ihtiyaç olursa da silahımı bile kendim temin edip giderim.