bugün

eski bölümleri d smart ın dizi max kanalında yayınlanan dizidir.
tlc şarkısı için: (bkz: no scrubs)
her sezonunu defalarca izlediğim, en sevdiğim dizi. öyle ki başka dizileri sevemedim, onlarda da bir J.D.* aradım hep, bir janitor * aradım ama bulamadım.
ne zaman izlesem sonunda jd nin çıkardığı dersi anlatmasıyla canım sıkkın olsa bile beni mutlu eden dizidir.
--belki spoiler--
9. sezonda jdin ağırlığını yeni stajyer * kız almaya çalışıyor ama bir yere kadar. yine de scrubsın hatırası yüzünden izlemeye kıyamıyorum. hemen bitmesin diye sakladığım ikinci dizidir. birincisi için (bkz: seinfeld)
--belki spoiler--
hekimlerin sorunlarının(hasta-hekim ilişkisi, nöbetler...) evrensel olduğunu, türkiyede de amerikada da aynı olduğunu öğreten en muhteşem dizi. tıp fakültesinde okurken hocalarımın tıbbi bilgi dışında öğretmesi gerekenleri ben j.d den öğrendim...
--spoiler--
j.d. bir hastayı kurtaramaz ve kafayı yemek üzeredir, kitapları karıştırır,nerde hata yaptığını bulmak ister; çünkü ona göre herşeyi eksiksiz uygulamıştır. o sırada odaya dr. cox girer;
dr. j.d.;nerde hata yaptım?
dr. cox; hata yapmadın; tedavin eksiksizdi ancak bizden üstün birşey vardır, sen ona ister şans de, ister tanrı de...
--spoiler--
"öyle bir hastane olsaydı ömür boyu hastaneye yatardım" dedirten dizidir.
sekizinci sezonda bitmesi gereken diziydi. bari 9. sezonu çekmek gibi bir hıyarlık yaptınız, o zaman lucy yerine daha az malını bulsaydınız. jd nin süper sevimliliğinden sonra kız resmen itici ve mal geliyor ki öyle de. janitor, carla ve jordan ın yoklukları da tabi cabası. açıkçası cox ve turk bile 9. sezonu kurtarmaya yetmemiş. bunu anladık ki bu dizi tamemen jd nin üzerinden şekillenmiş ki 9. sezonun bir bölümünde flashbackle janitor ın jd nin geri gelmeyeceğini anlaması üzerine işi bırakması gösteriliyor. işte 8. sezon finaliyle bırakılmalıydı. çünkü 9. sezon dizinin isminden yararlanmak için yapılmış belli ki. gerçi daha renkli karakterler bulsalardı olurdu belki de.

--spoiler--
dr. cox un nefret ettiğim şeyler listesinde her seferinde hugh jackman ın adını birkaç defa tekrarlaması dizideki en sevdiğim olaylardandı.
--spoiler--

bir daha böyle hem kahkahadan geberten, sonra da ağlamaktan yamultan bir dizi ne zaman çekilir ki!
beşinci ve altıncı sezondan sonra eski tadını kaybeden dizidir. neden derseniz; sonraki sezonlarda jd çocukluğunu kaybediyor. yani sakal bırakıyor ve çok ilginç bir görüntü çıkıyor. o "eeaaaaaagllllllleeeeeee" diye uçan çocuk yok karşımızda sakallı eşşek kadar olmuş bir baba var. yani 7. sezona kadar izleyin sonrası daha az komik
4. sezon 7. bölüm 10.15. saniyesinde dedeler müziğini duyabileceğimiz dizidir.

hala şoklardayım.
Dedelere link verecek olursak:
http://www.youtube.com/watch?v=xG1DnnBNaP8
9. sezonunda toptan sıçmış dizidir. jd, carla, janitor, ted ve elliot çıkınca dizide ne anlam kaldı ki.

teenage dizilerinden hiçbir farkı kalmadı.
jeneriğindeki akciğer filmi, film bakmaya yarayan alete* ters takılmaktadır.
boşluğu dolduralamayacak mükemmel bir dizi. keşke hiç bitmeseydi jd çıkmasaydı hayatımızdan.
sadece ilk sezonunu izlediğim bir dizi olarak şunu söylemeliyim;

senaristinin şu arkadaş olduğunu düşünmekteyim;

http://galeri.uludagsozluk.com/r/scrubs-194467/

la oğlum dizi başladı, masum bir dizi dedik. jd süt bir karaktere benziyor dedik, turk azgındır dedik. ama tam tersi çıktı. turk tek sevgiliyle yetindi, jd, cox'un eski karısı dahil bütün hastanenin üzerinden geçti. artık hastalar kıçlarını duvara yaslayıp giriyorlar hastaneye.

hasta: ufff ohhh!
cox: bu hastanın nesi var barbie?
eliot: jd dün gece nöbetteydi. onunla ilgisi olabilir.
cox: jd nerede?
turk: gusül abdesti alıyor dr.cox!
cox: vay puşt, tahmin etmiştim!

gerçekte hastanelerin böyle olduğunu düşünsenize. ne sinir bozucu olurdu amk. hastalanmışsın, gidiyorsun hastaneye, doktorlar orada yiyişiyor, öpüşüyor. gece hastanede kalıyorsun, yan odada cerrahlar sevişiyor. sabah oluyor, senin tansiyon çıkmış! bağırıyorsun "doktor yok mu! doktor yok mu!" deyu, ama adamlar içerde hala sevişiyorlar (jd 5 kez seviştiydi bir bölümde eliot ile). sen o odada ölüyorsun adamlar keyif içindeler. üstüne üstlük "zaten sigortası yoktu" deyip siktiri çekiyorlar sana.

dağıtırdım o hastaneyi. bak yine sinirlendim...

edit: şunu da ekliyeyim, hastalar için de güvenli değil. her an sikilme tehlikeniz var. gece içiniz geçmiş, dalıp uyumuşsunuz. gözünüzü bir açıyorsunuz, jd fermuğarı çekiyor. ardından içeri turk giriyor "sıra bende!" deyu.

ulan bak daha çok sinirlendim!
harika dizidir. todd'da kendimi buldum sevgili sözlük. lisedeki kendimi yani.
Bir başka güzel, bir başka eğlenceli olan... Arada açarım youtube dan aralıksız birkaç bölüm izlerim. Abartmıyorum 15-20 kere izlediğim bölümler vardır ama yine açsam yine izlerim...

5. sezon civarlarında yanılmıyorsam CBS JD karakterini canlandıran Zach Braff a kanal değiştirmesi halinde bölüm başına 500.000 dolar civarı bir rakam önermiş ancak Zach arkadaşlarını satmayacağını belirterek dizide ve dolayısıyla aynı kanalda kalmıştır.

Scrubs ın bu kadar sevilmesinin bir nedeni de Friends ten birçok espiri ve hatta oyuncu transferi yapmasıdır. Özellikle Ross ve Rachel a birçok bölümde de gönderme yaparlar.

The Janitor ın birçok sözü senaryoya yazılmaz, sadece "Janitor ne derse.." şeklinde not düşülür ve The Janitor olan Neil Flynn in doğaçlama espirilerine bırakılır ki Janitor ı efsane yapan da bu espirilerdir.
inanılmaz sevdiğim dizidir. bir çocuğun kolayı damla damla içmesi gibi ben de bitmesin diye bir yıla yayarak izledim ve nihayet şimdi son sezonuna geçtim.

(bkz: nolur bitme lan)
turk candır, başlangıç jeneriğine hastaydım.
3. sezon 18. bölümü üzerine söyleyecek bir çift sözüm var:"Elliot tam bir sürtüksün!"
bir ara bayağı bir sarmış olduğum komik bir dizi idi kendisi.
gerçekten komik ve samimi bir diziydi. üşüyoruz turk reyiz.
friendsle birlikte en çok özlediğim dizidir. day dreamlerini özledik j.d reyizzz, üşüyoruz..
defalarca izlenip defalarca aynı zevki veren iki diziden dizidir. *
9 sezon arasından 1. sezonu en iyi olan dr.cox'lu,jd'li,kelsol'lu,eliot'lı,turk'lü,carla'lı,janitor'lı,ted'li doktor komedisi.
1. sezonu -bana göre- iyi olmasının nedeni ilk başlarda dizinin "zevkine" yapılmasıyla alakalı,hani böyle eğlenmek için,"tutarsa tutar,tutmazsa çok sikimsi bi yerimde" havasından geçilmediği için. işin içine reyting,dolayısıyla para karışınca "80 yaşındaki salih amcanın kadayıf olmuş göt kılları" şeklinde şarkı yapmaya yönelen amatör rock grupları gibi,ne yapacağını şaşıran,bu yüzden de sürekli bi sosyal mesaj verme amacına girmiş dizidir son sezonlarında. ha iyi değil midir,güldürmez mi;bazen ince esprileriyle içtiğiniz kolayı püskürtmenize neden olur ancak 1. sezonu hep "başka" kalacaktır.
doktorların ameliyat sırasında müzik açıp göbek attığı dizi. te allah'ım...