bugün

(bkz: kırmızı paltolu kız)
görsel
--spoiler--
"- O zamanlar biliyor olmam mümkün değilmiş ancak her seferinde yokluğunu hissettiğim bir şey varmış. Şimdi görüyorum ki, girdiğim her işte aslında çuvallayan ben değilmişim. Eksik olan bir şey varmış. Ne olduğunu bilmiş olsam bile, bu konuda yapabileceğim bir şey yokmuş çünkü bu "şey" tek başına yaratılamaz. Başarı ve başarısızlığın arasındaki farkın ardındaki gerçeği bu "şey" oluşturuyor.
- Şans mı?
- Savaş!"
--spoiler--
Üstad Spielberg'ün Bence net en iyi Filmi. Filmin Her sahnesi insanın Kalbine Giden bir yol sanki film öyle sıcak öyle efsane. Oscar Schindler'ın Saf ve yardımsever kalbi ve Amon Goeth isimli Psikopat'ın Kararmış ve Zalim Kalbi ! Bu eserde Ralp fiennes Sinema tarihinin En iyi 2. Kötü adam performansını Sergilemiştir 1. Heath Ledger'ın Joker'idir. Öyle ki Ralp Resmen Amon olmuş Gözünde ki kötülüğün o karanlık ateşini bile hissedebiliyorsunuz. Steven Spielberg'e Bu eseri Bizlere hediye ettiği için teşekkür ediyorum çünkü Eğer içinizde bir gram insaniyet kaldıysa Bu film onu bulup en yukarılara çıkarıyor.
Bu film siyah beyaz değil de renkli çekilseydi eğer etkileyiciliğinin yarısını kaybederdi. Kırmızılı küçük kız ve tüm o soğuk, donuk simalar için gereken de buydu.
Efsane film.
sloganı Talmuddan bir cümle;

“Bir insanın hayatını kurtaran, tüm cihanı kurtarmış olur”

https://youtu.be/Tnj6COmS4ow
(bkz: Kırmızı paltolu kız)
Spielberg'ün efsane filmi. En iyi ilk 10 film arasında yerini çoktan almıştır. Filmin müziği ise beni benden alıyor...

http://www.youtube.com/watch?v=XNSsv86lsok
liam neeson gerçekten heybet katmış oskar schindler karakterine. sefahat alemlerini çok sevse de servetini insan hayatını kurtarmak için harcamayı seçen yürekli bir insanı anlatan film. ayrıca bu adalet saçan karakter, resmen ateşle oynuyordu. nazilere gerçek niyetini çaktırdığı takdirde kendi de yanardı.
Siyah beyaz filmde kırmızı bir kızın olması çok ilgimi çekti nedense. Değişik bir hava katmış.
görsel
Muhteşem ötesi bir film. O kadar ustaca çekilmiş ki, konuyu geçtim, karakterlerin konuşmaları, duruşları bile izletiyor kendisini.
iyi film, güzel film hatta başyapıt bile sayılabilir.

3 saatten uzun ve siyah beyaz olmasına rağmen izlenebiliyor. eyvallah!

fakat bu film hayatımda izlediğim en iyi film diyenle sinema üzerine konuşmam, çünkü muhtemelen hayatında recep ivedik dahil en fazla 10 film seyretmiştir.

kişisel ilk beşime kesinlikle almam.
Ben sevemedim. Bazi sahneler etkileyici ama imdbnin en üst sıralarında olmayı haketmiyor.bence o siralardaki bazı filmler daha etkileyici olmali. Guguk kuşuda bana kalırsa ayni.
Muhtesem bir yapit.
En son yillar önce izlemistim.
Bir hafta önce dvd'sini satin almistim ve iki gün önce tekrar izlemistim. Simdi de sol framede görünce bu film hakkinda yazma gereksinimi duydum.
isin icinde steven spielberg olur da o yapit güzel olmaz mi?
Tarihi bir olayi alip güzel bir sekilde islemis.
filmin müzikleri ayri güzel oyunculuklar ayri güzel. Hikayeyi akici bir sekilde anlatan bir film. insanin insana karsi olan nefretini, katliyamlari ve savaslarin ne kadar zarar verebilecegini islemis ve ders cikartilmasi icin izlenmesi gereken filmlerden birisidir. steven spielberg bütün bunlari yaparken aliskin olmadigimiz bir sekilde oyunculardan duygudan cok kisisel karakterleri yansitmasini saglamis.
elbette elestirilmesi gereken noktalari var ama hikayenin kendisi o elestirilecek noktalarin önüne geciyor.

Ben Kingsley´in yine oyunculugunu konusturdugu bir film. bu adamin ne rol olursa olsun hepsini oynamasi; nasil yetenekli bir oyuncu oldugunu tekrar ispatlamakta. hatta itiraf etmem gerekirse; ishak stern´in Ben Kingsley oldugunu yillar sonra ögrendim.
film müziklerinin John Williams´in yapmasi da ayri bir avantaj saglamis. bu filmin müzikleri hans zimmer tarafindan yapilmis olsaydi daha farkli olabilirdi ve hatta dezavantaj bile saglayabilirdi.
https://www.youtube.com/watch?v=M5FpB6qDGAE
Edebiyatta benim için Anna karenina, karamazov kardeşler neyse, sinemada da schindler'in listesi odur.

Sahnelerini hatırlamak bile beni öyle tarifsiz bir duyguya sokuyor ki, -şu an bile- göğsümün ortasından bir şelale akıp gidiyor sanki.

Bir gün tekrar izleyeceğim. Bir dostum olursa, onunla.
imdb’de göz gezdirirken merak edip izledim gecen.halbuki polonya’da katledilen yahudileri konu ediniyormus.auswitchz’i gidip görmüs birisi olarak normalden 10 kat daha da etkilendim.hatta en sevdiğim 5 film arasına girdi.
süresinden ötürü izlemeye bir türlü vakit bulamadığım film.
polonyalıların bitmeyen acıtasyonlarını anlatan bir film daha. ya kardeşim herkes savaşta insan kaybeder de bu adamlar garip.
güzel bi film olduğunu duydum ama izlemedim. 3 saatmiş
ağlatır. ama mutlaka izlenmesi gerekir.
filmin sonunda geçen "bir insan daha..." repliği içinizi parçalar.

görsel
"Karanlıktaysan gölgen bile seni yalnız bırakır."

görsel