bugün

kadını güçlü gösteren bir saç stilidir. hele de at kuyruğu yapıp saç örüldü mü karşınızdaki kadın ayaklı bir silaha dönüşmüştür sanki. kadının yüz hatları keskinleşir, sert bir moda girer aniden. erkek gibi bir kadın olmuştur.
(bkz: belik)
kim nerede anlattı bilemiyorum ama, eskiden, hangi eskiden onu da bilemiyorum, yani öyle şakır şakır banyo yapılamadığına göre anadolu değil mekan. haftada bir yapılan çılgın hamam ritüelleri düşünülünce.

kadınlar saçlarını ince ince örüp toplarlarmış. örgü saça, açık saça olduğu gibi toz pas da girmezmiş. bu kadınlar, su da yoksa demek bol, ayda bir saçlarının sadece dibini yıkarlarmış. daha sonra, birkaç aylık dönemlerden sonra örgüleri açıp, yeniden toplayıp aynı şekilde devam ederlermiş.

ben de uzun zamandır, uzun saçın en güzel avantajı olarak enseden tek ve gevşek bir örgü kullanıyorum. inanılmaz faydalı oldu saçlarıma. gördüm ki gerçekten o kışın saçı kurutmasından, yaz güneşinin harap edişinden oldukça fazla korunuyorsunuz bu şekilde. normalde bir sene içinde uçlarının pare pare olması gerekirken, sadece iki-üç tel kırık saçım var. eğer saç uzatmaya niyetiniz varsa, yanık yanık saçlarla da dolaşmak istemiyorsanız, bir süre bu tek ve gevşek örgüyü kullanın. sürekli muhafaza ettiğiniz mis gibi şampuan/saç kremi kokusu da artısı.

edit: hatırladım. talha uğurluel öteki gündem'de anlatmıştı.
en rahat saç modellerinden biridir.uzun saçlı olanlar bilir gece yatarken saçların bir türlü rahat vermediğini. uyurken beni deli ediyor saçlarım. tepeden hafif bir topuz yapsam bile sabah kalkınca çok ağrıyor saç diplerim. o yüzden yatmadan önce gevşek gevşek örüyorum. çok rahat ediyorum. ve benim gibi düz saçlara sahipseniz gevşek bir saç örgüsüyle muhteşem kıvrımcıklara sahip olabilirsiniz. tabi kısa süreliğine.
en rahat saç şeklidir. Saçların uzamasına yardımcı olduğu söylentileri de vardır.
yapan kişi ehil ise kafada çok güzel, farklı durabilen saça şekil verme sanatı.

az daha uzasın da.
örgü şeklinde yapılan saç modelidir. ilkokul 2 de öğrendik saç örmeyi. lise bitene kadar 2 numaralı kız tavlama taktiğimdi, 1 numarayı söylemem.
En sevdiğimdir hep örerim uzun olduğu için yakışır da. Ayrıca saç örmek sünnettir demek ki farkında olmadan yaptığımız güzel şeyler de varmış.
şöyle saçı ortadan ayırıp her iki yandan da bir tutam alıp örerek arkada birleştirmek. en basit ve en güzel saç örgüsü. ama hep yapınca da sıradanlaşıyor, öneri fırlatın.
görsel
En nefret ettigim midemin bulandigi kadin sac modeli.
Oldum olası yapmayı beceremediğim saç modeli, bir de saçları cılız gösteriyor fakat gür saçlı kızlara kesinlikle yakışıyor.