bugün

normal bir insanın 18-19 yaşına kadar yapamadığı eylem. zira zorunlu öğrenim hayatında * * anlamsız bir şekilde izin verilmemektedir. neden diye sorsanız kem küm yaparlar anlamlı bir açıklamaları yoktur. eskiden yok efendim kafada bit oluyormuş saç uzun olunca da ondan yasakmış derlerdi. elalemin biti meb'ye mi kaldı!? o zaman tüm evleri bir bir gezip bit ve türevleri için ilaç dağıtsınlar, yollara bitler için ilaçlama yapsınlar da görelim... öğrencilerin kıyafetlerini tek tip yapıyorsunuz anlıyoruz da saçlar neden tek tip olsun, elinizden gelse kafasını 3 numaraya vurmayanı okula almıcaksınız da yemiyor işte, yeseniz de sindiremezsiniz zaten. tüm öğrencileri böyle tek tip gezdirince elinize ne geçecek!? kendi kişiliğini kazanamamış, çevresindekilerden farkını ortaya koyamayan silik, ezik, basit bir türk gençliği mi istiyorsunuz? ondan sonra da çocuklar ''avrupa'daki okullarda kıyafet serbest, saç uzatılıyormuş vay be'' diye özenir tabi...ehh eytere bea

(bkz: çok doluyum sözlük)
lise yıllarında okul yönetimi tarafından taviz gösterilmemesi liseden mezun olunca saç uzatılmasının başlıca nedenidir..
(bkz: madem öyle işte böyle)
3 ayda bir saçları düzelttirirken adam gibi bir kuaför bulunmasını gerektiren eylem. mazallah benim durumuma düşebilirsiniz.

-abi benim kuaför nerde yok mu ?
-haa o izinde ya. ben kesiyim anlarım ben de uzun saçtan.
-hmm(ulan.. neyse yaa yapar heralde gözüm tuttu)
-tamam o zaman. abi şimdi benim şu yanlar kabarık duruyor, artık oraya bi ara makası falan hafif bi kat,bişeyler yapıp inceltsen süper olur. boydan kısaltmayalım yalnız aşağılara dokunmayalım.
-tabi tabi ben bi ayar çekicem ona.
-(hadi bakalım inş)

bundan sonrası facia. adam üstleri kısaltacaktı hafif kabarıklığı alacaktı. ne yaptı peki? uğur tütüneker. evet, tam olarak uğur tütüneker oldum ya. adam kesimi bitirip başımı yıkarken gözyaşlarımda karıştı gitti. ağladım belli olmasın diye kafamı yıkarken lavaboya bıraktım gözyaşlarını. başı kaldırdı gözler kıpkırmızı. bitime doğru uğur tütüneker olarak çıkmadım allahtan. aşağılarıda biraz kısaltıp dengeledik, ama gitti saçlar tabi.

şimdi yaptığım şeyse başlıktaki eylemi gerçekleştirmek. siz siz olun kendi kuaförünüze kestirin. yaşadım biliyorum.
Saçlarınız dalgalı, özellikle de uçtan dalgalıysa bakımı çok zordur.. uzatsanız bir dert uzatmasanız pek dert değildir aslında ama uzatmak isteyen için bir süre işkenceye döner.. Düzlersin, üflesen bozulur, kabarır. bildiğin şişer efendim şişer. enseyi düzeltirsin ucu kıvrılır, kulak üstleri kıvrılır.. bazen bezdirir adamı.. bazıları gibi yataktan kalktığınız gibi dışarı çıkamazsanız. eğer çıkarsanız ana haber bültenlerine de çıkarsınız.. kısacası çok kolay değildir bu iş.
olayin sadece sekilcilik ve kil uzatmaktan daha fakli bir degere sahip oldugunu bilerek yapildiginda bir anlam ifade eden eylemdir.

Hic kimse moda olmus diye sac uzatmaz, yada kizlar begeniyo diye uzatan zaten gecis donemine dayanamayip, ilk 5 ayda tekrar eski haline geri doner.

Herkesin anlayacagi bir ifade ile soylemek gerekirse, Baris Manco acaba olene kadar neden hic saclarini kesmemistir?

Bilmedigi, anlamadigi, arastirmadigi, herkesi kendi gibi olaylara metaryalist yaklastigini sanan zihniyetin zaten kavramasini ve anlamasini asla bekleyemeyecegin hadisedir! * Ve ayrica (bkz: sunnettir) ! *

iki bakis acisindan da olayin kokeni ve temeli aynidir! *
ulan zaten askerde kesecegim,iş hayatına girincede zaten uzatamayacagım bari bırakayımda uzasınaslan yelesigibi düşüncesinin sonucunda ortaya çıkan hadise.
son 4 senedir yaptığımdır. saçlarımın kısa halini unuttum desem yeridir. bir de üniversitedeki herkes beni böyle biliyor, seneye hastaneye geçersem inşallah, kestirmek zorundayım. saç-sakal gidince altından ne çıkacak ben de merak ediyorum sözlük.*
turk genclerinin 10-12 yillik temel ve lise egitimleri boyunca her hafta teroristmis gibi kontrolden gecirilmesine verdigi tepkidir. en ilginci de saci biraz uzun diye siniftan atilmaktir. sac uzunlugu ve egitim hakki arasindaki iliskiyi ben yillardir cozemedim.
Neden uzatıyosun minvalindeki sorulara barış manço'dan alıntı yaparak havanıza hava katabilirsiniz.

-Neden saçlarınızı uzatıyorsunuz Barış Bey?

-Ben uzatmıyorum, onlar uzuyorlar. Sahi sen neden kestiriyorsun?
oldukça zor hadise. saç kendi kendine uzuyor da bakımı var, şeyi var. bi' şeyleri var işte. erkeksen alışmışsındır zaten kısa saçın olmayan bakımına, çok zor gelir. onu geçtim, dökülmeler artar. insanın moralini bozar. dün kestirdim rahatladım valla. en uzun saçımdı ama gram üzülmedim. üstelik kısa saçı da sevmem. gerçi uzunu da sevmiyorum. anladım ki saçımı sevmiyorum ben. düşündüm de saçsız halimi hiç sevmem. (bkz: aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık)
saç katili berberler olduğu sürece yapılması zor hadisedir. kırıkları al abi dersin, götürür enseyi. kafayı vurdum üçe kurtuldum beyler bayanlar.
Lise zamanı yaptığım ve aylar önce saçlarımı kestirerek bıraktığım iş. Çok özen ister.
lise bittikten sonra uzayan her santim saç, özgürlüğün sembolü olmuştur benim için.
üniversitede kestirilmeyen saçlar sonrası bayramda memlekete dönüldüğü zaman tüm akrabaların ayıpladığı durum.
1.5 senedir gerçekleştirdiğim eylem. bir nevi aylık berber parasından tasarruf etmektir.

(bkz: fakirlik)