bugün

sagopa kajmerin yeni çıkan albümüdür. her zamanki gibi kusursuzdur. tüm dinleyicilerine tavsiyemdir kısacası. * *
merakla yarını bekliyorum. ilk işim ders bittiğinde dnr a gidip albümü almak.
çıkış şarkısı galiba gibi gözüken yeni sagopa kajmer albümü.
albüm orta sayılır elbet var bi iki güzel şarkı ama eskisi gibi değil bi kere sözden çok müziğe uğraşmış eski derin sözleri yok ne yazıkki.Tabi biraz da hak veriyorum kendisine bi kaç amacı vardı cezayı piyasadan silmek,para kazanmak,daha fazla insana ulaşmak gibi bunlar gerçekleşti adam artık piyasanın tozunu attırıyor ayrıca bende ki sen rezillik bu ne biçim albüm desekte adamın en fazla satan albümü oldu öyle böyle sorunlar ortadan kalkı tabi bide kendininde söylendiği gibi

ruhu yapranmadıkça kalemi hareket etmemekte

artık eskisi gibi yazmıyor yada yazamıyor ama yinede dinlerim sagoyu eskilerden bi liste olusturum yenilerden de bi kaç şarkı atarım içine dinlerim fakat korkum bi iki kaset daha yapar ve onlarde pek olmazsa sago yine yapamamış demek.
ilk basımın tükendiğini duymak ve dnr da kalan son cd yi almak keyif verici.
olmamış albüm.sözler özensiz,müzikler özensiz,albüm kapağı bile özensiz.
(bkz: sarı odalar)*
Sagopa kajmer'in dün itibariyle yayına sunulan yeni albümüdür.
insafa gel nolur artık. herkes beğenmiş olabilir ama biliyorum eskisi kadar güzel değil melodiler. sözler eskisi kadar kalmıyor akılda. işlemiyor yüreğe. Kaç kaçabilirsen bizden. geçmişinden. Çünkü tek bir yol var biliyorsun, biliyoruz. seni özleyenleri sana kavuşturacak. Seni bizle buluşturacak. Bu işlerden elini çek diyenler var artık.Çekme elini bizden sevenlerinden ama özüne dön lütfen.
Sen git ardından bakarım dediğim eski sevgilim ol istemiyorum sen hep son sevgilim ol. Her yalnız kaldığımda otur kulaklarıma, seremoni ustası karanlıkta yaksın mumu. Cümle mühendisi* inşa etsin iskambil kağıdından yıkılamayacak bir evi. bitmesin bu hikaye. çözülemesin piramitin gölgesindeki sihir*
ama galiba, bütün bu olanlara dayanamam, ama hazırım
sen giderken adımlarını sayarım
heyhat ! ne yazık seni yanlış tanıdım sanırım.

senin hakkında söylenebilecek en güzel sözü söyledin sen zaten sanırım kör cerrah. bekleyeceğim solo albümünü de bekleyeceğim. loş bir oda bu boş kağıtların içinde oturduğu yalnız adamın dilsizliğine eşlik eder taş duvar içimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var dışımda charlie chaplin gülüşü demekten daha beter edeceksin hepimizi.
hakkında tam olarak yorum yapmak için henüz erken. sago şarkıları dinlendikçe demlenir. 2+2=4
sago'nun parayla sattığı parçaların bedava dağıttığı parçalardan kötü olduğu günleri de görecek miydik?

"amip amip amip"? ne kadar iticidir bu kelime bir de koleranın sesiyle. bir çok sago'cu söylüyor sago parçalarında kolera sesi duymak istemiyoruz diye ama Sagopa bunda ısrar ediyor hala. koleranın insanlığı dürüstlüğü vs vs bütün üstün yetileri
kabulümüzdür, sevdiği insanlarla işlere imza atmak ister insan ama çok fazla kişi tarafından dile getirilen bu olayı da görmezden gelmemeliydi sago...

parçalara gelince.
az çok melankolik anlarda karalayan bir insan olarak kalbin içinden taşan cümlelerle
kasıntı yazılan cümleler arasında ki farkı bilirim. bu albümde çok fazla kasıntı cümle var işin ilginç tarafı cümlelerde ki kasıntı yorumlamadaki rahatlıkla çarpışıyor.

müzikler bir birinin tekrarı gibi.

belkide bu albümün beğenilmeme nedeni sago'nun artık düşmanının kalmamasıdır.
bir düşmanı sürekli yenme gereği duymazsın çünkü yeneceğini biliyorsundur zaten.

açıkçası ben burdayım deme albümü bu ölmedim deme albümü bence yanlış bir seçim olmuş sagopa adına. o canı sıkılıp stüdyoya dalan ve bir kaç parça yaptım millet alın bedava dinleyin dediği parçalar gibi değil. Sago'nun psikoloji de buna işaret ediyor. Bu öğleden beri twitter'da beğenilme telaşında gördüm kendisini...

son olarak sen zaten ölmeyeceksin sago ama zorlama istersen
galiba adlı eseri sagonun kendi elleri ile, kendi piaonosundan dinlemek için: http://www.dailymotion.co...-kajmer-galibapiano_music
galiba adlı eser yakında hit olacak bir parça gibi gözüküyor. henüz mix'lerini dinleme fırsatım olmadı. albümün kalan şarkılarını net bir şekilde beğenmedim. gel insafa adlı eserini ayırmak lazım burada tabi. o apayrı bir şey olmuş.
tek dilediğim dinledikçe demlenmesi. yoksa şu haliyle, albümü dinlemek eziyet gibi geliyor bana. 10 küsür senedir sago dinlerim, adam kendini romantizmadan sonra bir bozdu, bozuş o bozuş. dini müziğe alet etmesi bence, eski küfürbaz imajını düzeltmek içindi. ama boşa bir çabaydı, çünkü küfürlü şarkıları hala nette dolaşmakta. ayrıca bu albümü bence hiç güzel değil. bendeki sen albümünde bile bir kaç şarkısını beğenmiştim, ama bu albümde sago hiç birşey yapamamış. piyasada bu şarkıları yapabilen onlarca undeground rapçi var. herkes şarkısı biraz güzel, oda eskileri hatırlattı bana o yüzden. ayrıca hakkında yazdığım şu yazıda okunulabnilir. http://www.yazolur.com/sa...eden-geldi-nereye-gidiyo/ yazımın başlığı," sagopa nereden geldi nereye gidiyor" dur.

edit: hadi demlenir, dinledikçe güzelleşir diye bütün geceden bu yana dinliyorum ama, yok iyileşmiyor. hatta o kadar sıktı ki, bi daha dinlemem. iyi ki internetten indirmişim, paramı çöpe atmadım. ama yinede emeğine haksızlık etmek istemem, siz yinede albümünü alın. benim param yoktu o yüzden almadım * ayrıca bundan sonra kolera ile bir düet şarkı daha yaparsa, kesinlikle ve kesinlikle bilgisayarımdaki tüm sago şarkılarını silip, tüm albümlerini çöpe atacağım. bunun için kendime söz veriyorum. dahada dinlemem, bu sondur. ben kolerayı dinlemek zorundamıyım ki, bana her şarkının bi tarafında koleranın sesini dayatıyorsun... sevmiyorum kardeşim kadının sesini, illa ciyak sesli mi dememiz gerekiyor? sevenler vardır, saygı duyarım, onlarda onun albümünü alsın dinlesin.
galiba ve insafa gel şarkılarının başı çektiği albüm.
herkes eski halini sever sago nun.
ama hep gelişen bir sago vardı. bir level atlaması gerekiyordu. onu da romantizmadan sonra yaptı. kendini yenilemesi bu şekilde oldu.
diğer şarkılar vasat gibi. insanı alıp götüren bir yanı en azından şu anda yok.

albümünü satın aldığım tek insan sagopadır. ve öyle de olacaktır.
tabi aa ve kolo yu da buna ekleyebiliriz.
Sagonun hala zirvede olduğunu gösteren albümdür. Galiba, insafa gel, bu işlerden elini çek şarkıları 10 numaradır.
Ama albümün şarkıların sözlerinin bulunduğu kitapçıkta * Galiba (vocal) sözlerinin bulunduğu sayfada pedobear'ın ne aradığını anlamadım.
sago'ya olan hayranlığımı eskisi gibi yükseltmiş olan yeni Sagopa Kajmer albümüdür.
--spoiler--
şu bir gerçek benim hiç bir albümüm bir daha gelmez.bir daha aynısı çıkmaz.her anın kendine göre duygu yoğunlukları vardır.hepsi ayrıdırlar.
--spoiler--

"eski sago'yu isterik" diye tutturanlar taksın bpgyi dinlesin. her albümün farklı tadı var, hepsi farklı. ayrıca bpg gibi bir çok dinleyicisinin ilk gençlik dönemine rastlayan abümlerin yeri elbette farklı olacaktır. sadece maziyi hatırlatması bile ayrı bir değer kazandırır. 17 yaşından beri on yıl dinlenen şarkı ile 2 günük şarkı bir olur mu? unutulan bir şey var ki, adam pop sanatçısı değil, mevsimlik şarkı yapması bekenemez. eserleri şarap gibidir.
çok güzel şarkıları barındıran albüm. eline diline sağlık sago dedirtir. favorim kaç kaçabilirsendir.
sagopa kajmer twitter'dan bildirdi:
"DNR ençok satan Türkçe albümler listesinde zirve ortağı SAYDAM ODALAR-- ne güzel.sizin sayenizde.! teşekkürler."
Kesinlikle sago solo albümü için çok iyi izlenim vermiştir. Ama sago eski sago değil. Önceden karşımızda 39 şarkı yapan ve her yıl bir şarkı dinleyicilerine hediye eden sago'dan eser yok. 1 yıl suskun kaldı. Kolera bile bir parça hediye etti dinleyicilerine. Ama inşallah bu solo albümünde bize çok iyi şeyler hediye eder *
sagopa kajmer'in son albümü. albümün favori parçaları nakaratları sebebiyle bana hitap etmedi. şimdi koyu hayranlar vurun kahpeye diye hücum edecekse de ne düşünüyorsam onu yazacağım. albümün en güzel parçası herkes. gerçektende sağlam parça nakaratıda güzel, sözleride. diss için şunu söyleyeyim o nakarat ve beat olmamış. kır kalbini ver elime'deki beat nerde bu nerde. kolera disste arkadan beate verdiği sesler dışında güzel. sago'nun verse güzel,sağlam.
Bekleneni karşılayamamış albümdür.Bendeki sen gibi bitirici bir albüm olmamıştır.Hala "rap'in şampiyonu benim" gibisinden çocukça bir yarışın içine girmiştir Sago.Kolera'nın ise iyiden iyiye küfür ettiği albüm olmuştur.

Albümün en iyi şarkısı galiba olurken, insafa gel de iyidir.
Mini bir albümden ne bekliyorsun ki?
henüz dinliyorum tamamını sırayla. dinledikçe daha da hoş geliyor sanki. ama tabi eskisi gibi değil sago malesef . bilmem ki alsak mı bu albümü? bir de haram ediyor adam ya! napak kanka bir akıl ver..
nakaratları, yıllardır alıştığımız sago nakaratları gibi öldürücü değildir.
nakarat, nakarat olsun diye yazılmış gibi. ama sonuçta sago varsa beatler çok can alıcı olur ve hiçbir şey olmasa bile dinlenebilecek kadar iyi olan albümdür.