bugün

topraklarında mc donalds olan iki devlet bu güne kadar hiç savaşmamıştır şeklinde örneklenen teoridir.

edit: az önce özelden aldığım bir mesaj ile öğrendim ki, sahibi olmadığım bu teori yıkılmış. zira rusya gürcüstan savaşı sırasında her iki ülkedede mc donalds şubeleri bulunmakta imiş. dikkatinden dolayı tarumar a teşekkürler.
ülkelerin olabildiğince katılımcı yönetim sistemleriyle, özellikle demokrasiyle yönetilmesinin aralarında sayılabileceği teorilerdir.
gaza gelen milliyetçileri sakinleştirmek.
(bkz: ekonomik savaş)

bu olduğu zaman konvansiyonel savaşa gerek kalmaz. bir taraf ben oynamıyorum deyip sınırlarını kapatmaya kalkarsa o zaman askere iş düşer.
tüm ülkelerin nükleer silah geliştirmesi. kimse savaşmaya cesaret edemez sanırım.
son zamanlarda dile getirilen teorilerden biri de ülkelerin daha çok silahlanması. bu sayede büyük yıkımlardan çekinen ülkeler savaşmaktan kaçınacaklardı. bu teoriyi ortaya atan şahıs bir çok ödül almıştı.
(bkz: barış dini olan islama yönelmek)
emperyalizmin uğladığı içsel çökertme politikalarının savaşa gerek kalmadan işe yaraması savaş olasılığını çok büyük oranda azaltır.
tek dünya devletini kurmak.