bugün

kaba bir tabir içermesi münasebetiyle moderasyondan maraz dogar düşüncesiyle bu başlığı açarken biraz tereddüt ettim açıkçası, sayın okur. fakat konunun özünden kaynaklanan hal i pürmelalime en iyi tanım olacak bundan iyi bir tabir de bulamadım. kaldı ki bu götü başı dağıtmak kalıbı bir küfür değil de bir deyim olarak artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda. bu sebeple bir beis görmedim, siz de beni yadsımayınız.
efendim, nedir bu sarcasm hikayesi gelin bir göz atalım. bilindiği üzere sarcasm ecnebice alay etmenin sanatsal bir hali. o halde, istihza, kinaye, tesbih, istiare, mecaz, tevriye, cinas, hiciv, nukte gibi edebi tarz ve sanatlarla muktedir olan bu topraklarda sarcasmın esamesi okunur muymuş demeyin, bu entryi yazdığıma göre okunuyor demek.
bilindiği üzere bu sarcasm tanımlaması eskiden de olduğu halde başta ekşi sözlük olmakla beraber özellikle bu formatta sözlük oluşumlarında hızla ivme kazanarak günlük hayatlarımıza kadar indirgendi. hal böyle olup da sarcasm dikkat çekmeye başlayınca, herkes sarcasm erbabı olmaya başladı ve ortaya sarkastik entry diye bir tanım çıktı.
şimdilerde internet sözlüklerinde bu sarkastik entry yazan yazarlara ilah gözüyle bakılıyor neredeyse. mesele, böyle abartıldıkça abartılıyor aman da aman bir hal alıyor, üretmekten ziyade eleştirmeyi kendisine düstur edinmiş, dedikoducu çoğunluk tayfa bu sarkastik entry yazan yazarlara gıpta ile bakıyor, yere göğe sığdıramıyor. kendisi olmayı beceremeyen özenti bir kesim ise populerlik kaygıları taşıyarak sözüm ona sarkastik entryler yazmaya çalışıyor ve böylece sarcasm sözlük camiasında alternatifsiz bir tarz olarak benimseniyor. ortaya tatsız tuzsuz birbirine benzeyen, sığ, itinasız tek renkli bir yazın çıkıyor.
böyle bir sarkastik entrynin tam hatları da şu şekilde;
- boktan boyama benzetmeler yapma,
- babamın oğlu minvalinden senli benli bir uslup kullanma,
- hayatın içinde sıklıkla karşılaştığımız detayları sanki biz okurlar kör yahut sığırmışız mantığıyla gözümüze gözümüze sokmak suretiyle doğal olanın aslında ne kadar da komik olduğundan dem vurma,
- mahalle ağzı dediğimiz, kaba saba, edebi bakımdan pek değer taşımayan amiyane ve küfür içerikli sözcükleri komiklik adına sık sık tekrarlama,
- sözüm ona dadaist bir anlayışla, anlatım bütünlüğü taşımayan, başlıkla bağımsız, başı kıçı belirsiz, anlatım bozukluğu hat safhada, alabildiğine devrik cümlelerden oluşan bir yazı ortaya koyma.
- yazıyı yerli yersiz eski türkçe kelimelerle bezeme,
- ilgili entryi, "yazarının anadolu çocuğu ama ne biçimde entelektüel" olduğunu bize kanıtlama çabası üzerine kurulmuş ana konuyla hasbelkader ilintili bilimsel terimler ve sıçmalarla baharatlandırma,
- başlıkta bahsi geçen konuyu mümkün olduğunca karikatürize etmek suretiyle zorlama bir mizah unsuru yaratmaya çalışma ve daha nice türlü şaklabanlıklar.

şimdi efendim bütün bunlar değerlendirildiğinde, ilgili yazıdan benim, dış dünyaya kapalı, değişiklikleri yok sayan, katı kuralları olan, batılı düşmanı, herkese bok atan hatta faşist bir kimse olduğumu düşünmemenizi istirham ediyorum sizlerden.
biz sarcasm yapana da yaptırana da karşı değiliz esasında. bizim sözümüz, sarcasm yapmak başlığı altında özgünlükten uzak bir şekilde zoraki yardıran ve saçmalayanlaradır.
elbette yapanlar çıksın ama güzel yapılsın bizler de okurken zevk alalım. fakat sarcasm da bu tür sözlük formatlarında vaz geçilmez unsur olmasın diğer akımlarda göz ardı edilmesin, tadında yapılsın isteriz.
çünkü orospu da olunsa işini güzel yapmak gerektiğini savunan tuhaf bir tao inancı taşıyoruz. bilmem ayıp mı ediyoruz.
yoksa, ilim irfan dağıtarak millete feyz olmayı şiar edinmiş biri olarak, böyle boktan konulara kafa yormak yerine güzel güzel tanımlamalar içeren entryler girmeyi ben de isterim. yapma kardeşim, yapma arkadaşım, yazık değil mi lan bana?
o kadar yazı yazmış ve bunu yazar muhayyilesi insiyatifine bırakmışız. olacak iş mi hocam. uludağ sözlük sınırları içerisindeki bu kimseleri parmakla göstereyim de daha anlaşılır olsun. şimdilik ilk üçü sayacağım, sonra sonra uzayacak bu liste.
(bkz: vaudeville for vendetta) *
(bkz: objebi)
(bkz: rapper ninja)
o halde bu tip yazarlara örnek listemize devam edelim.

(bkz: zahiri)

not : şimdi buna da yazar burda varoluş kaygısını dillendirmiş, aşağılık kompleksine girmiş diyen çıkarsa, komplekse değil diyene ağız burun gireceğim. herkes de psikanalist olmasın.
(bkz: sheldon cooper)
(bkz: sarcasm ne lan)
(bkz: tarzanca)