bugün

şaşırtıcı bir yakınlık, güzel sanatlar adı altında dans ve müziği, mimarlık, heykel ve resim sanatını birbirine bağlar.
sanat düşüncesi, doğanın kendiliğinden üretimi karşısına, insan tarafından yaratılmış bir güzelliği çıkarır. sanatın yarattığı biçimler, hem kendimizin hem de sanatçının derin ve gizli gerçeğini göstermek isteyen dolaylı bir yola benzer. kısaca söylemek gerekirse sanat, insanlığın açıklanamayan yanlarına duyarlı ve kesin bir biçim verebilmek için insanın kullandığı yaratı tekniklerinin bütünüdür.
sanat

anladım işi, sanat allah'ı aramakmış;
marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış...

(1939)

necip fazıl kısakürek.
iznik te bir atölye de çini yapmaktır.
sanat sabırsa, çini sabırdır.
bir çok kişinin sadece onun için soyunabilirim dediği kavram.
yapabilmk için şart olan şeyin iyi kötü bir kişilik olduğu şeydir sanat. yetenek elbette ki önemli ama çalışılarak gözlemle de kabiliyt geliştrilebiliyor . sonuçta ne çıktığı tartışılır tabi.

ve yaşanmışlık gerekiyor,birikim, sanat gözüyle görmeye başlamak yani dolup taşmak gerekiyor. bir kez bu bakış başlandığında ise bir daha asla bırakılamıyor.
icra edemeyenler tarafından gereksiz olarak lanse edilen kavram.
Var olan güzelliklerden kendi meyve tabağını oluşturup yep yeni bir güzellik ortaya çıkartmaya denir.
sanat diye bir şey yoktur.
sanat her şey içindir.
insanın duygularını yansıtmasının en güzel ve estetik halidir.
Sanat insanın kendisi içindir.Yani biraz bencil bir çalışmadır.Tıpkı 'aşk' gibi.
türkiye de sanatçıyım diye geçinen çoğu kişinin icra edemediğidir.
adam oyuncuyum diye geçiniyor rol arkadaşıyla bir yakınlaşması oluyor hoop hemen sevgili oluyorlar.
nerde kaldı profesyonellik?!
sanat hakkında 6 sayfa entry girilmiş. 6. sayfayı da üşenmeden okudum. 1 adet gerçekten sanatın tanımını yapabilen olmamış. herkes bir şekilde atıp tutmuş ama sanatın tanımıyla alakalı hiç bir şey yok.

sanatın tanımı için lütfen gombrich sanatın öyküsü nü okuyun. çok değil ön sözü bile okusanız yeter.
sanat belli bir akademik eğitim sonucunda kişide oluşan bilinç ve kaygıdır. buna sanat bilinci ve kaygısı denir. sanat bilinci ve kaygısı ile yapılmayan hiç bir şey sanat yada sanat eseri olamaz.
linç girişimine karşı göğüs germedir.
aşk gibi.
heycanı parmaklarınızın ucunu titretir;
aşk gibi
değil mi?
--spoiler--
Sanat ahenk ve güzellikle ilgili,yaşamaya değer bir şey...
Sanat hayattaki en büyük teselli.
Sonradan asla pişmanlık duyurmayan bir teselli
--spoiler--
(bkz: aliye berger)
genel olarak doğuştan yetenek yada hayal gücü gerektiren insanın ruhuna hitap eden bir şeydir sanat.
insandır.
yuvarlak bir masanın köşesine sıçmaktır.
sanat topluma şuur getirir.
sanat amaçtır.insanları 2'ye böler.sanat için sanat yapanlar,toplum için sanat yapanlar.
beşeri duyguları, ruhsal çözümlemelerle açığa çıkarma isteğidir. beşeri zaafların aynasıdır da denilebilir.
kısaca sanat: sen anlat, ben dinleyeyim.
(bkz: noviembre)
güncel Önemli Başlıklar