bugün

genellikle efendilikle sorulmuş sorulara şımarık piçlerin verdiği cevaptır. çok nadiren de alakasız bir insanın sizin hayatınıza mudahele etmesi veya öğrenmesinin gerekli olmadığı durumlarda söylenir.

(bkz: sana hesap vermek zorunda değilim)
"...keyfimin kahyası mısın?" biçiminde devam ettiği söylenir.
aynen yaşanmış bir diyalog
fizik laboratuvarında ;

- olm multimetreyi yanlış bağlamışınız, şöyle değil böyle olcak.
+ sana ne lan !
- margarin ! çaatt..
Genellikle "ne bakıyosun bilader?" sorusundan sonra gelen, saldırmaya ve darp etmeye teşvik eden cümle.
Sonrasında muhtemel bir kavgaya neden olabilecek söz dizimidir.
söylemeyi çok isteyip te, söylenemeyen yeganelerden. küfür gibi değil aslında ama söylediğiniz kişi çok kırılır yahu. * *
(bkz: saman ye) diye karşılık verilirse kavgaya sebebiyet verir.
efe misin lan sen !!! akabinde gelecek olan sözdür, genellikle de kavga çıkar siz sakın söylemeyin efendi olun...
gerekli gereksiz her lafa atlayan herkes ve her şey hakkında fikri olup söyleyen insanlara haykırarak söylemek istediğim cümledir. argodur ama inanın içimden binlerce kez geçmiştir.
insanı bazı zamanlar da tahrik eden söz grubudur. misal:

-sana ne lan dopik.
"lan"lara söylenecek en güzel sananedir.

-bu adamla niçin konuşuyorsun?
+sadece konuşsam iyi hahaa
-ne bu da ne demek oluyor şimdi beni çıldırtmasana?????!!
+bir şey demek istemedim kem küm falan filan
-konuştuğunu görmeyeceğim bir daha, o pisliğin teki.
+pis insanlardan tahrik oluyorum da ben ondan konuşuyorum
-sen de hiç insanlık yok mu insan gibi konuşsanaaa bu nasıl bir terbiyesizlik hede hödööö ve de
+sana ne lan!!!! sana neeeee!!

edit:"sana ne lan" cevapsız soruların cevabıdır.
12 Eylül döneminde idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatının anlatıldığı 'Veda Mektubu-Ankara Yazı' filminde Pehlivanoğlu'nun annesini canlandıracak olan Hülya Avşar'a "O seti başına yıkarız" diyen MHP Genel Sekreteri ismet Büyükataman'a verdiği cevap.

hadi bakalım ismet Büyükataman madem atladın şimdi sıra sende.

son durum: cevap bekleniyor...
ihtiyacım olan tek kelime herkese sana ne lan demek istiyorum. hocalar da dahil.
bu sözlükteki her soru içerikli entrye verdiğim cevap. sana ne lan diye haykırmak istiyorum.
Sağane sana bişey diyen oldu mu olum diye devam eder. Liseli mıstafa ile Hayrullah'ın beyanları.