bugün

Samsung'un çıakrtmış olduğu J serisi akıllı telefonlardan bir tanesidir.
1.5 Ghz Sekiz Çekirdek işlemci, 5.5” HD Super AMOLED Ekran, 13MP Arka Kamera+5MP Ön Kamera gibi özelliklere sahiptir, oldukça hafif ve kullanımı kolaydır. ortalama piyasa fiyatı 900 - 1.000 tl aralığındadır.

görsel
Geçenlerde aldığım telefon.

Turkcell beni 3-4 defa arayıp, "faturalarınız zaten yüksek, çok internet kullanıyorsunuz, size hem telefon verelim, hem internetinizi arttıralım, hem de daha az ödeyin. telefon olarak da samsung j7 vericez" dediler, ben istememiştim. telefon alacaksam bu sefer kontratlı değil para verip almak istiyordum.

Ağır alkol alınan bir gecede kimsenin bilmediği bir şekilde 2 senedir kullandığım lg g2im kırıldı. Sabah kalktım bir baktım, telefonun ekranı parçalanmış, kasasından ayrılmış falan. Dedim mecidiyeköy'deki lg servisine gideyim, yaptırayım. Lg'nin servisleri, eğer ellerinde parça varsa hemen, gözünüzün önünde yapıp teslim ediyorlar. Gittim, ama ellerinde parça yoktu ve beklememiz gerektiğini ya da diğer mağaza olan perpa'ya gidebilirsiniz dediler. Oraya gidince de durum farklı değildi, orda da parça yoktu. Dedim back-up alın, ekran çalışmayınca alamıyoruz dediler. Mecidiyeköy'deki servise gittim, orada da alamayız dediler, ama sirkecide yaptırabilirsiniz bence dedi servis elemanı. Ben hala sarhoş olduğum için "lan gidip yaptırayım" demedim. cevahir avm'deki turkcell mağazasına gidip kontratlı bir telefon alayım dedim. Turkcell'in telefonla bana teklif ettiği kampanyadan yararlanabiliyor muyum dedim, baktılar "yararlanabiliyorsunuz" dediler. iyi dedim, alalım. neyse, uzun lafın kısası, ben daha önce sadece bir kere şans eseri görüp, az biraz incelediğim j7'yi aldım. ilk bir iki gün alışma süreci geçirdim. Bu süreçte g2'mi de hem back-up alayım, hem de babama veririm diye yaptırdım. j7'ye gelecek olursak, abi çok kötü bir telefon. Beğenmediğim özellikleri;

+ Ergonomi. Ele hiç bir şekilde oturmuyor. Defalarca elimden kaydı, zor tuttum.

+ Hoperlör. Hoperlörü arkada. Bir video izlerken, bir oyun oynarken ya da telefon arka paneli üzerinde yumuşak bir yüzey üzerinde
duruyorken sesi çok az duyuluyor.

+Klavye. G2'yi kullanırken de klavyeyle ilgili sorunlarım vardı ve bunda da var. G2'nin klavyesinin düğmeleri küçüktü ve sürekli abuk subuk yerlere basıyordum. Bunda klavyeyi büyütebiliyorsunuz ama gene de yeterli değil. Sürekli saçma sapan şeylere basmaktan sıtkım sıyrıldı. Bir de noktalama işareti koymak g2'de daha kolaydı.

+ Kamera. Kamerası gerçekten iyi, hele ekranın keskinliği ile birleşince gerçekten etkileyici ancak kamera çok basit kalıyor. G2'de çok daha derin ayarlar yapabiliyorsunuz, ama j7'de kamera çok basit.

+ El feneri. Bu çok saçma bir şey gibi gözükebilir ancak benim sıkça kullandığım bir özellik ve j7'de çok çok çok zayıf. G2'de çok kuvvetli bir fener vardı. Onun ekran ışığı baya yetersizdi. Yani feneri açmadan şuna bakayım dediğiniz zaman hiç bir faydası olmazdı, ama feneri açınca baya iyiydi. J7'nin ekranı fenerinden daha parlak.

+ Işıklandırma. Ekranın altındaki "geri dönüş", "ana menü" ve açık olan programları gösteren düğmelerine ışıklandırma koymamışlar. Karanlıkta kullanmak bir hayli alışkanlık gerekiyor. Yani, 2001'de kullandığım ilk telefon olan Ericsson GF788'de bile aydınlatma vardı, 1200 liraya satılan bir telefona neden konmaz, anlayabilmiş değilim.

+4k. G2'de bu da 4k video çekmiyor, ancak goproyla çektiğim 4k videoları g2 oynatıyordu. j7 oynatmıyor.

Bunlar dışında bir de yazılımsal olduğunu düşündüğüm bir kaç sorunu var, mesela sık sık kısa süreli donmalar yaşıyor. Yani bence almayın. Ben en 4.5g bağlantısı olan en uygun fiyatlı telefon diye bunu aldım ve beğenmedim. Tek iyi yanı ekranı g2'nin ekranına basar geçer.
Samsung'un Türkiye'deki orta kesime kakalamak için ürettiği vasat altı zımbırtı. Elin gavurunun bize layık gördüğü de bu maalesef. Vergilerle sömürülmüş gariban halk da alıyor maalesef.
Sıradan bir fakir telefonu.
j7 prime 2016 modeli efsanedir. günümüz en kral çin telefonlarına on basar.