bugün

ertesi gün akşama kadar yatarak orucu kolaya kaçıran eylem.
aile bireyleri tarafından gerçekleştirilmesi daha bir hoşnut kılınmaktadır. yalnız işin oruç tutulması kısmına gelecek olursak ertesi gün geç kalkma ile sonuçlandıralacağı için ilgili hocalar tarafından pek ön görülmeyen yani yapılmaması normal ramazan ayı dışındaki gibi yaşamına devam edilmesi sabah erken kalkıp tutulan orucun verdiği açlığın hissedilmesi ayrı bir mutluluk ve sevap kazandıracağı söylenmektedir. tabi biz zoru sevmeyen insanlar olduğumuz için işin kolayına kaçarak sahura kadar oturma ile ertesi gün öğlen 3 te kalkıp 3-4 saat sonra iftarı yapıp ramazan ayını bu şekilde geçirmiş oluyoruz her sene olduğu gibi.
öğrenci işidir. sahuru kaçırma riskini göze alamamaktır.
bu ramazan bu eylemi yapanların arttığı bir gerçektir.
ramazanda kullanılan vakit öldürme aparatı. kişi uykunun bölük pörçük olmasını istemez, ayrıca apar topar uyandığında bir şey de yiyemez; sırf yemiş olmak için önündekileri tırtıklar bırakır. kimi zaman vaktinden erken uyandıran davulculara sinirlenir küfreder bir daha uyuyamaz. bu gibi durumları engellemek maksadı ile bir kaç saat oyalanılıp karınlar tok sırtlar pek bir şekilde tatlı uykuya doğru seğirtilir.
ertesi gün akşama kadar yatılacağı gerçeğini de beraberinde getiren eylemdir.
Çok taktik bir davranış olup, çoğunluğunu yüce allah(c.c)'ı kandıracağını zanneden köylü kurnazlarının oluşturduğu insanların uyguladığı taktiksel bir davranış..
zamanı değerlendirmeyi daha fazla mümkün kılan eylem.
hatta bazen sahuru da geçer, şu an olduğu gibi..
geç saate kadar oturup, sahur zamanı gelince de evdekileri uyandırıp bir şeyler yemektir. yaz aylarına denk gelen ramazan'da, öğlene kadar uyumaktır.
bu sene sikca yapiyorum bunu. her seferinde oturayim biraz ders calisirim diyorum ama sözlükte dolasmaktan, kitabin kapagini dahi acamiyorum. sonra sabah erken kalkip calisirim diyorum ama nafile o saat kac kez erteleniyor bilmiyorum, sonra kendiliginden pes ediyor zaten.
son birkaç yıldır ramazan ritüeli haline gelmiş eylem.
An itibariyle baslayan ve bir cok kisi tarafindan otuz gun boyunca uygulanacak eylem.
ertesin gün iş yoksa gayet güzel olaydır. evet.