bugün

"Başka bir ömür gerek bize,
Çünkü bunu sadece umutlanmakla geçirdik."

https://youtu.be/ZVswh5HkstM

(bkz: nobahari)
"Bir bahçede dikensiz gül bulunmaz (ama) dünyanın dikensiz gülleri, güzel ahlâklı insanlarıdır."
ah insanoğlu ah...

be-merdî ki mülk-i ser-â-ser zemîn
niyerzed ki hûnî çeked ber zemîn’

bütün dünya mülkü bir damla kanın yere dökülmesine değmez.

sadi şirazi
'olgun bir adamı dost edinmek isterseniz,tenkid edin;basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.'ş.s.ş
"Zulme uğrayanın kurumuş dudaklarına söyleyin gülsün, bir gün mutlaka zalimin dişleri sökülecektir."

-sadi şirazi.
'insanlarla munasebetin atesle munasebetin gibi olsun. cok yaklasma yanarsin,uzak durma donarsin' sozunun sahibi kisidir.
Gönül yarasından sakınmak gerek ki; yoktur cihânda onun merhemi
Elinden gelirse gönül yıkma ki; yıkık gönlün âhı yıkar âlemi.

Demiş büyük üstad.
sormaz ki bilsin sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun bilse sorardı; sözlerinin sahibidir.
"insanlar bir vücudun uzuvları gibidir.
Aynı özden yaratılmışlardır.
Bir uzuv ağrıdığında ya da yaralandığında,
diğerleri de rahat ve huzur içinde olamazlar."
"Kötülere acımak, iyilere zulümdür."

Sâdi Şirâzi
Mevlana tarafından Göt edilmiş kişidir.

+Aşka uçarsan kanatların yanar.
-Aşka uçmayacaksan kanat neye yarar.

Gibi..
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.
Yanlış hatırlamıyorsam divanın bir beyitinde yarin yüzündeki bir benine semerkand'ı, buhara'yı veririm der. Bu beyit timur'a kadar ulaşır. Sarayıma tez bu adamı bulunan getirin der timur.

Neyse bulurlar, getirirler ve çıkartırlar timur'un karşısına bizim şirazi'yi. Timur şirazi'ye der ki:

"ben bu şehirlere sahip olmak için ne bedeller ödedim bilmiyor musun? imar etmek için ne servetler harcadım. Sen nasıl yarinin yüzündeki bir bene benim şehirlerimi bedelsiz verebilirsin!"

Bizim Şirazi'nın üstü pejmürdedir. Pek bir sefil haldedir. üstünü başını timur'a göstererek der ki:

"Zaten sultanım vere vere bu hallere düştük."

Edit:imla
"insanlar ateş gibidir...
fazla yaklaşma yanarsın, çok uzaklaşma donarsın..."

demiş ve mükemmel bir prensibi ortaya koymuştur.
-...tuz onun avucundadır
benimse yaralı uzvumda...